Bóle brzucha (art by Mariusz987)

articles_2c05a3ee7cbb58eb54b0aeaa88d968f7_article_v3

Źródło zdjęcia

Skąd te ciągłe bóle brzucha?

„O przyczynach bólów brzucha napisano setki książek, a człowiek i tak potrafi chorować po swojemu”

Cytat ten świadczy o tym, iż trudno jest na podstawie jedynie objawów rozpoznać co jest przyczyną dolegliwości bólowych u konkretnego chorego.

Co gorsza objawy potrafią być bardzo zwodzące, nawet dla doświadczonego lekarza, cóż dopiero dla laika.

Jednakże postaramy się w formie skrótowej przybliżyć czytelnikowi różnicowanie bólów brzucha. Informacje zawarte w artykule pomogą wstępnie rozpoznać z czym ma się „prawdopodobnie” do czynienia.

Podkreślamy jednak, nie zastąpi to badania lekarskiego, do którego namawiamy w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Do objawów towarzyszących bólowi brzucha, które wymagają bezwzględnie konsultacji lekarskiej należą:

  • wymioty: krwią lub treścią podobną do fusów po kawie ;
  • podejrzenie, że bóle brzucha mają swoją przyczynę w sercu ;
  • obecność krwi w stolcu lub stolce o kolorze smoły ;
  • jeżeli stolec ma kształt ołówka ( cienki, długi ) ;
  • jeżeli chory traci na wadze ;
  • gdy bólowi towarzyszą zmiany koloru skóry (żółta, blada ) ;

Dla uproszczenia podzielimy brzuch na 9 części i przypiszemy do tych części przypuszczalne przyczyny bólu, a w nawiasie najczęściej stosowane preparaty ziołowe.

Prawe podżebrze

1. Bóle pęcherzyka żółciowego (ból po pokarmach wzdymających) poza bólem samoistnym silny ból przy wstrząsaniu (opukiwaniu) tej okolicy. (Gastrobonisol)

2. Bóle wątroby ( raczej tępy, czasami można wyczuć powiększoną krawędź wątroby) – przyczyna: np, zapalenie wątroby, guzy wątroby. ( Hepatobon )

Nadbrzusze

3. Refluks żołądkowo-przełykowy – przedostanie się kwaśnej treści żołądka do przełyku na skutek zbyt słabego zwieracza dolnego przełyku – bólowi towarzyszy pieczenie/zgaga/, które promieniuje do góry (Gastrobonisol, Gastrobonisan).

4. Zawał serca – bóle rozpierające, piekące czasami z wymiotami, bólowi towarzyszy lęk, pot na twarzy, duszność, nasilenie bólu po wysiłku.

5. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy:

  • wrzód żołądka – bóle bezpośrednio po posiłkach zwłaszcza po posiłkach drażniących np. kawa, alkohol (Gastrobonisan)
  • wrzód dwunastnicy – bóle na czczo, w nocy, poprawa po posiłku (Gastrobonisan)

6. Zapalenie błony śluzowej żołądka – w zależności od zaawansowania mogą występować wymioty (nawet krwawe), ostre bóle i biegunki – przy ostrym nieżycie. Przynieżycie przewlekłym – uczucie dyskomfortu, nudności i wzdęcia ( Gastrobonisol, Gastrobonisan)

7. Zapalenie trzustki – ból czasami bardzo ostry wymuszający leżenie w pozycji embrionalnej, promieniujący do pleców. Nasilenie dolegliwości po pokarmach zwłaszcza po alkoholu( często przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest alkohol), możliwa gorączka ( Hepatobon tylko w fazie przewlekłej schorzenia).

Lewe podżebrze

8. Powiększenie śledziony – uczucie pełności, najczęsciej z przyczyn hematologicznych (koniecznie zbadać morfologię krwi z rozmazem).

9. Kolka nerkowa (może być zarówno z prawej jak i z lewej strony) – bóle raczej w okolicy lędzwiowej z promieniowaniem do okolicy pachwinowej, z bólem przy oddawaniu moczu, czasem mocz ma kolor krwisty. Bardzo silne bolesności przy nawet delikatnym uderzeniu w okolicę lędzwiową, często gorączka( wykonać badanie ogólne moczu). (Nefrobonisol, Nefrobonisan)

Śródbrzusze

10. Zapalenie wyrostka robaczkowego – ból z tendencjami do promieniowania w prawą okolicę pachwinową, bolesność uciskowa w prawej okolicy pachwinowej, możliwa gorączka, suchy język, pogorszenie przy chodzeniu, poprawa przy zgięciu nogi prawej.

11. Zespół jelita drażliwego – ból a raczej dyskomfort najczęściej w lewym śródbrzuszu i lewej okolicy pachwinowej – mało specyficzne objawy. Wrażenie skurczów brzucha, naprzemiennie biegunki i zapracia,wzdęcia, dolegliwości często rano, bardzo rzadko nocą, po stresach. Poprawa po wypróżnieniu. Choroba ludzi młodych, częsciej kobiet (Gastrobonisol + Nerwobon lub Depribon)

Lewa okolica pachwinowa

12. Zapalenie uchyłków jelita – objawy jak w zapaleniu wyrostka robaczkowego ale po stronie lewej, gorączka, biegunki, zapracia (gastrobonisan)

Podbrzusze

13. Zapalenie pęcherza moczowego – częste i bolesne oddawanie moczu, przeważnie gorączka (Nefrobonisol, Nefrobonisan)

14. Zapalenie jajników i/lub jajowodów – dolegliwości od uczucia dyskomfortu przy niewielkim stanie zapalnym, do silnego bólu promieniującego do okolic pachwinowych. Bolesność uciskowa. Zależność bólu od fazy cyklu miesięcznego(czasami towarzyszące upławy) . (Apibon).

 

Autor: Mariusz987 (sfd)

Aby wejść na forum kliknij TUTAJ

Udostępnij znajomym

2 thoughts on “Bóle brzucha (art by Mariusz987)

  1. dobry artykuł! Moja dziewczyna w 1 dzień okresu ma bardzo silne bóle brzucha! Ból utrzymuje sie z 2 dni i nic prócz 4 tabletek alleve nie pomaga! Słyszalem ,że mogą tu pomóc tabletki antykoncepcyjne, ale w zasadzie dlaczego ja boli? Mariusz pogłówkujesz? pzdr

  2. od tygodnia odczuwam bóle kręgosłupa i bóle brzucha .w łózku mam trudności ze zmana pozycjii wstaniem. Przy chodzeniu odczuwam ból kręgosłupa bardziej z lewej strony.proszę o odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *