Budowa masy mięśniowej po czterdziestce

Czterdziestoletni organizm prawie tak samo reaguje na trening jak organizm osiemnasto czy dziewiętnastolatka. Różnica tkwi w szybkości przybierania na masie u podanych grup wiekowych zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. W teorii ta różnica jest bardzo istotna ale w rzeczywistości trudno ją dostrzec.

Do tego wniosku doszli naukowcy z Centralnego Uniwersytetu na Florydzie. Wyniki swoich badań opublikowali w „Journal of Strength & Conditioning Research”. Ich badania są jak dotąd największymi opublikowanymi tego typu dociekaniami na temat zależności wieku w stosunku do efektywności treningu siłowego.

Naukowcy przebadali 600 mężczyzn i kobiet w wieku pomiędzy 18 i 39 rokiem życia. Niektóre wyniki z wcześniej przeprowadzonych badań mówią, że nietrenujące osoby w wieku od 40 lat mogą osiągnąć swoją maksymalna siłę pomiędzy 40 a 50 rokiem życia a potem ta siła zacznie sukcesywnie spadać. Widać to bardzo dobrze w praktyce. Wystarczy przyjrzeć się zawodnikom biorącym udział w największych zawodach i mistrzostwach w kulturystyce. Największy punkt w swojej karierze osiągają w wieku ponad 35 lat.
W innych badaniach doszukano się następującej prawidłowości. Otóż nietrenowany mięsień po 30 roku życia traci siłę. Niewiele było badań na temat zależności wieku i treningu siłowego. Wiadomo jednak, że u osób starszych (60 lat i więcej) reakcja na trening jest dużo mniejsza niż u młodych ludzi.

Naukowcy chcieli wiedzieć więcej o wpływie wieku na efektywność treningu. Pierwsza grupa badanych trenowała mięśnie ramion przez 12 tygodni. Dwa razy w tygodniu odwiedzali siłownię gdzie ćwiczyli uginanie bicepsów na modlitewniku, wyciskanie na triceps nad głową, unoszenie przedramienia ze sztangielka w oparciu o udo, prostowanie przedramienia w opadzie tułowia czy unoszenie przedramion. Wykonywali po 3 powtórzenia w każdej serii. Pomiędzy każdym ćwiczeniem robili 2 minuty przerwy.
Ciężary w miarę upływu czasu były coraz bardziej zwiększane. W okresie pierwszych 4 tygodni, badana grupa ćwiczyła z ciężarami które maksymalnie mogli ruszyć do 12 razy. W kolejnych tygodniach trenowali oni z obciążeniem którym dali radę ruszyć tylko 8 razy. Od 9 tygodnia do 12 mogli już tylko korzystać z obciążeni pozwalających im na 6 powtórzeń.

Na początku eksperymentu różnice pomiędzy bicepsami badanych były niewielkie. Chociaż u osób starszych bicepsy były nieco większe.

Po 12 tygodniu badań bicepsy wszystkich osób biorących w nim udział stały się większe i silniejsze. Im młodsza była ta osoba tym większy był dynamiczny nabór siły (chodzi tu o jednorazową granicę wagi
podnoszonego ciężaru).

Dla wszystkich innych aspektów, wynik treningu siłowego był podobny dla wszystkich grup wiekowych. Naukowcy zbadali wpływ na maksymalną silę. Kolejnym ważnym aspektem przeprowadzonych badań była siła mięśni. Odkryto, że w przypadku tej zmiennej niezależnie od wieku siła mięśnia dokonywała tego samego postępu.

Wykryte różnice są bardzo małe. Osoby powyżej 30 roku życia nie powinny z racji wieku kończyć z treningiem. Naukowcy podkreślają, że „skala tego efektu jest bardzo mała w porównaniu z trwałą zdolnością mięśni szkieletowych na dostosowywanie się do oporu”. Ponadto piszą „masa mięśniowa i siła reakcji na trening siłowy nie zależy od wieku w żaden konkretny sposób nawet w czwartej dekadzie życia człowieka”.

Źródło: ergo-log.com

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *