Co najlepiej zjeść po treningu siłowym

Niezależnie od tego czy trenujesz w celu zwiększenia masy mięśniowej, czy po to by schudnąć, czy może też chcesz poprawić swoją kondycję bądź po prostu rozładować stres i poczuć się lepiej, po wysiłku fizycznym musisz dostarczyć dobrze zbilansowaną dawkę składników odżywczych. Zarówno niewłaściwie skomponowany posiłek jak i zupełny jego brak w tym okresie jest zjawiskiem niepożądanym, może bowiem upośledzić proces regeneracji i zmniejszyć efektywność treningu.

Istnieje wiele – często sprzecznych, poglądów na temat tego, jak powinien wyglądać posiłek potreningowy, a pytania dotyczące jego kompozycji regularnie pojawiają się na forach sportowych, zarówno w działach poświęconych odżywianiu jak i suplementacji. Chociaż treść rozpowszechnianych gdzieniegdzie teorii wydaje się dość egzotyczna i niegodna tego by się przy nich zatrzymywać, to z pewnością nad niektórymi warto się pochylić, analizując ich podstawy i weryfikując ich słuszność. Zwłaszcza wątpliwości dotyczące obecności białka, węglowodanów i tłuszczu w pierwszym posiłku spożywanym po zakończeniu sesji treningowej wydają się szczególnie aktualne, podobnie z resztą jak kwestia domniemanej wyższości odżywek dla sportowców nad konwencjonalną żywnością. W niniejszym artykule dokonam krótkiej systematyzacji wiedzy na temat tego jak powinien wyglądać posiłek potreningowy.

  • Białko czy węglowodany?

Niektóre przekonania głoszą, że po wysiłku należy natychmiast wyrównać straty energii, dostarczając odpowiedniej dawki cukrów prostych takich jak glukoza, inne – że po wyjściu z siłowni kluczowe jest spożycie produktu białkowego, zapewniając w ten sposób dostęp wszystkich niezbędnych aminokwasów. W praktyce okazuje się jednak, że prawda – jak to często bywa – leży po środku.

Zarówno obecność węglowodanów jak i protein w posiłku potreningowym ma solidne uzasadnienie, tak więc warto w taki sposób zbilansować posiłek by dostarczał obydwu składników pokarmowych. Chociaż w praktyce zarówno przyjęcie samego białka jak i samych cukrów po wysiłku przyczyni się do zahamowania katabolizmu, to wg badań naukowych najlepszą odpowiedź anaboliczną otrzymamy przy ich połączeniu – warto o tym pamiętać.

Po więcej informacji odsyłamy do serwisu PoTreningu.pl:
http://potreningu.pl/diety/artykuly/1328/co-najlepiej-zjesc-po-treningu-silowym

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *