NASZE MEDALE NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA JUNIORÓW I WETERANÓW

Bardzo dobrze radzi sobie nasza skromna ekipa na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness, które odbywają się w odległym Meksyku. Mistrzostwa jeszcze trwają, a Polacy już wywalczyli cztery srebrne medale, chociaż pozostaje pewien niedosyt, gdyż trójka z nich była na pierwszych miejscach po półfinałach. Zabrakło przysłowiowego łutu szczęścia.

W kategorii bikini fitness juniorek Iwona Kowalska wygrała pierwszą rundę dwoma punktami z Meksykanką Denitzą Espino, ale w finale obie panie uzyskały po 10 punktów, a dokładniejsza analiza not sędziowskich okazała się korzystniejsza dla Espino. Strata złotego medalu mistrzostw świata przy remisie punktowym to szczyt sportowego pecha. Bardzo dobrze wypadła też druga nasza reprezentantka w tej kategorii Paula Mocior, zdobywając brązowy medal, chociaż na scenie jej go nie wręczono, gdyż doszło do pewnego skandalu: okazało się, że brązowa medalistka Virag Kiss z Węgier ukończyła już wiek juniorki (23 lata), wobec czego została zdyskwalifikowana. Szkoda, że tak późno.
Kowalska kończy już wiek juniorki, ale Mocior będzie jeszcze mogła poprawić swoje osiągnięcie w roku przyszłym.

W kulturystyce juniorów powyżej 75 kg wystawiliśmy naszego aktualnego mistrza Europy juniorów Piotra Boreckiego. Ważący 86,7 kg Polak walczył dzielnie z najcięższym zawodnikiem tej kategorii, ważącym 105 kg Egipcjaninem Hassanem Tahą. Taha to finalista poprzednich MŚ Juniorów. Pierwsza runda przyniosła remis 10:10. W drugiej rundzie (finałowa ocena umięśnienia) Borecki wysunął się na 1 miejsce, 2 punkty przed Egipcjanina. Gdy wydawało się już, że szczęście jest tak bardzo blisko, ostatnia runda (programy dowolne) przyniosła 3 punkty przewagi Egipcjaninowi, dzięki czemu wysunął się o 1 punkt na prowadzenie i odebrał naszemu mistrzowi złoty medal. Znowu zabrakło trochę szczęścia.

W kulturystyce klasycznej weteranów 40-49 lat Bogdan Nowakowski przegrał dwie pierwsze rundy z Hiszpanem Cristianem Martinezem, ale niespodziewanie wygrał trzecią rundę (program) czterema punktami. Niestety, Hiszpanowi nadal pozostawały 2 punkty przewagi, ale srebrny medal MŚ to i tak życiowe osiągniecie Pana Bogdana (wcześniej miał 5 miejsce). A ponadto, w pokonanym polu zostawił ubiegłorocznego mistrza świata Australijczyka Briana Emmersona.

W kulturystyce klasycznej weteranów powyżej 50 lat do rywalizacji stanął nasz ubiegłoroczny wicemistrz świata Mieczysław Nowacki. Zaczął wspaniale, od prowadzenia 2 punktami po pierwszej rundzie. Niestety, jego program dowolny został oceniony na 3 miejsce, co pozwoliło Czechowi Petrowi Boarowi na wysunięcie się na 1 miejsce. A więc kolejny srebrny medal MŚ do kolekcji naszego wielce zasłużonego mistrza. Może sprawdzi się przysłowie „Do trzech razy sztuka”?

W kulturystyce klasycznej juniorów reprezentowało nas dwóch zawodników: rewelacja eliminacji w Strzegomiu Adrian Cyronek oraz Rafał Kiełkiewicz, który ma już na swoim koncie brązowy medal Mistrzostw Europu Juniorów. Cyronkowi zabrakło jedynie 3 punktów do brązowego medalu, który wywalczył Ukrainiec Wiaczesław Fiedorenko, a Kiełkiewicz znalazł się tuż za Cyronkiem, na 5 miejscu.

Nasz najstarszy zawodnik, 69-letni Zbigniew Bartos, zajął 4 miejsce w kategorii +65 lat. Na dwóch czołowych miejscach słynni mistrzowie z poprzednich lat: Esmat Sadek (Egipt) i Rafael Vera (Hiszpania). Słabiej wypadł start naszej byłej mistrzyni świata w fitness sylwetkowym Katarzyny Kozakiewicz-Kowalik. W kategorii weteranek 35-44 lata, w której na scenie pojawiło się 21 dojrzałych piękności, Pani Kasia wywalczyła 14 lokatę.

Przed nami jeszcze start dwóch naszych juniorów w męskiej sylwetce: Adama Zająca i Łukasza Raroga.

Zdjęcia:
Dzięki uprzejmości IFBB

Bikini fitness juniorek do 160 cm (od lewej): Paola GONZALES (5 miejsce); Paula MOCIOR (3 miejsce); Iwona KOWALSKA (2 miejsce); Danitza ESPINO (1 miejsce); Virag KISS (dyskwalifikacja); Elina FERNANDEZ (4 miejsce).

Kulturystyka klasyczna juniorów (od lewej): Calle BOLUND (6 miejsce); Adrian CYRONEK (4 miejsce); Jakub PRCHAL (2 miejsce); Erik HALASKA (1 miejsce); Wiaczesław FIEDORENKO (3 miejsce); Rafał KIEŁKIEWICZ (5 miejsce).

Kulturystyka juniorów powyżej 75 kg (od lewej): Piotr BORECKI (2 miejsce); Hassan TAHA (1 miejsce); Behrooz Tabani ABARGHANI (3 miejsce).

Kulturystyka klasyczna weteranów 40-49 lat (od lewej): Bogdan NOWAKOWSKI (2 miejsce); Cristian MARTINEZ (1 miejsce); Brian EMMERSON (3 miejsce).

Kulturystyka klasyczna weteranów powyżej 50 lat (od lewej): Mieczysław NOWACKI (2 miejsce); Petr BOAR (1 miejsce); Jhon DAVI (3 miejsce).

Kulturystyka weteranów +65 lat (od lewej): Zbigniew BARTOS (4 miejsce); Rafael VERA (2 miejsce); Esmat SADEK (1 miejsce); Enrique PARDO (3 miejsce).