Nie zapominaj o żeń-szeniu

Skuteczność ekstraktu żeń-szenia
Żeń-szeń jest jednym z najlepiej przebadanych środków roślinnych. Badania potwierdzają skuteczność ekstraktu w przypadku stanów zmęczenia, obniżonej koncentracji, wywołanych stresem, przepracowaniem. Wstępne badania potwierdzają również, że żeń-szeń może być pomocny w leczeniu zaburzeń erekcji. Autorzy badań podkreślają jednak, że nie wszystkie ekstrakty żeń-szenia mają taką samą wartość terapeutyczną, zwracają uwagę na konieczność wybierania ekstraktów standaryzowanych, o sprawdzonej jakości.

Wpływ ekstraktu żeń-szenia na wydolność fizyczną i psychiczną
Badania jasno wykazują, że ekstrakt żeń-szenia dodaje energii i poprawia samopoczucie. Mechanizm działania żeń-szenia jest bardzo złożony, między innymi poprawia transport tlenu we krwi do mózgu i mięśni, a także przewodnictwo nerwowe. Badanie przy użyciu ekstraktu GGE Bodymax wykazało, że osoby stosujące GGE Bodymax były o 90% bardziej aktywne fizycznie i oceniały swoje samopoczucie o 70% lepiej niż osoby stosujące placebo.

Czy żeń-szeń rzeczywiście wpływa na libido?
Jeśli zapytalibyśmy o to uczestników badania, którzy skarżyli się na zaburzenia erekcji i zastosowali ekstrakt żeń-szenia – 60% z nich odpowiedziałoby „To działa!”. Żeń-szeń jest tradycyjnie używany w krajach Dalekiego Wschodu jako środek zwiększający potencję. Rewitalizuje cały organizm, poprawia sprawność fizyczną i psychiczną. Dlatego też jeśli obniżone libido jest wynikiem zmęczenia, stresu, przepracowania, wtedy zastosowanie leku z żeń-szeniem może pozytywnie wpłynąć na kondycję seksualną.

Co wykazały badania nad ekstraktem żeń-szenia?
Rezultaty były bardzo ciekawe – osiągnięto znacząco lepsze wyniki w leczeniu zaburzeń erekcji przy zastosowaniu ekstraktu żeń-szenia niż placebo. W odpowiedzi na pytanie o skuteczność ogólną 60% pacjentów stwierdziło, że czerwony żeń-szeń koreański poprawia erekcję, w porównaniu z 20% pacjentów przyjmujących placebo. Wyniki dotyczące erekcji i satysfakcji podczas stosunku były wyższe w okresie przyjmowania ekstraktu żeń-szenia, w porównaniu z okresem przyjmowania placebo.

Żeń-szeń może stanowić skuteczną alternatywę w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. „Wziąwszy pod uwagę, że wielu pacjentów cierpiących na dysfunkcję erekcji nie jest skłonnych do stosowania leków na receptę, ekstrakt żeń-szenia może być stosowany jako alternatywny środek pomocniczy”, konkludują autorzy badania*.

Inne badanie wykazało podobną skuteczność ekstraktu w leczeniu zaburzeń erekcji**.

* Badanie prowadzone w warunkach podwójnie ślepej próby, oceniające skuteczność czerwonego żeń-szenia koreańskiego u chorych z zaburzeniami wzwodu: doniesienie wstępne, Hong B, Ji YH, Hong JH, Nam KY, Ahn TY. J Urol. 2002 listopad;168(5):2070-3. Department of Urology, University of Ulsan College of Medicine, Asan Medical Center, Seul, Korea.

** Skuteczność kliniczna czerwonego żeń-szenia koreańskiego w leczeniu zaburzeń wzwodu, Choi HK, Seong DH, Rha KH, International Journal for Impotency Research, 1995, wrzesień 7(3), 181-6, Instytut Andrologii Severance, Collegium Medicum Uniwersytetu Yonsei, Seul, Korea.

Jak żeń-szeń wpływa na poprawę erekcji?
Do tej pory nie rozstrzygnięto definitywnie, jak ekstrakt żeń-szenia wpływa na poprawę erekcji. W powyższym badaniu* nie odnotowano zmian w poziomie testosteronu u osób badanych, dlatego sądzi się, że wpływ żeń-szenia nie jest oparty o zmiany hormonalne. Ciekawa hipoteza dotyczy wpływu żeń-szenia na tlenek azotu.
W 1997 r. stwierdzono, że żeń-szeń zwiększa syntezę tlenku azotu, neuroprzekaźnika, który pośredniczy w szeregu funkcji ustroju, w tym w rozszerzeniu naczyń. Tlenek azotu pobudza pewien enzym, który powoduje rozkurcz mięśni gładkich w naczyniach, prowadząc do ułatwienia przepływu krwi. Zjawisko takie umożliwia erekcję, gdy zachodzi w ciele jamistym.
Sądzi się, że substancje zawarte w wyciągu z żeń-szenia, nazywane ginsenozydami, mogą działać w sposób analogiczny do preparatu stosowanego w leczeniu dysfunkcji erekcji. Lek ten nasila skutki działania tlenku azotu, wspomagając rozkurcz ścian naczyń tętniczych i powodując zwiększony napływ krwi do penisa. Ginsenozydy, aktywne składniki żeń-szenia z kolei, mogą powodować zwiększenie syntezy tlenku azotu. Lek wspomniany w badaniu zwiększa wydolność seksualną, zaś o żeń-szeniu mówi się, że tonizuje całość układu wydzielania wewnętrznego, przynosząc korzystne efekty o bardziej holistycznym charakterze.

Czy żeń-szeń jest lekiem także dla zmęczonych kobiet?
Tak, z całą pewnością może być stosowany także przez kobiety. Do tej pory nie przeprowadzono badań nad zastosowaniem żeń-szenia w leczeniu obniżonego libido u kobiet, ale pamiętajmy, że działanie ekstraktu żeń-szenia jest bardzo szerokie. Poprawa sprawności fizycznej i psychicznej, koncentracji została udowodniona także w badaniach klinicznych w przypadku kobiet. Dlatego ekstrakt żeń-szenia polecamy także zmęczonym paniom.

Na co zwrócić uwagę wybierając lek z ekstraktem żeń-szenia?
Przede wszystkim na jakość ekstraktu – standaryzację oraz badania kliniczne.

Szybkość działania
Zwykle efekty odczuwa się po 10-14 dni stosowania, w badaniach stosowano dłuższy okres – nawet 8 tygodni.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *