Nietolerancja histaminy: bóle głowy, swędzenie skóry, problemy trawienne

Niektóre osoby mimo wprowadzenia rozsądnego sposobu żywienia nadal odnotowują szereg niepokojących objawów m.in.: bóle głowy, swędzenie skóry, wzdęcia, bóle brzucha, uczucie zatkanego nosa. Niekiedy zdarza się wręcz, że pokarmy powszechnie uznawane za prozdrowotne, takie jak kapusta kiszona, pomidory, szpinak, ciemna czekolada, czerwone wino, żurawina i owoce cytrusowe niespodziewanie przyczyniają się do nasilenia niepożądanych objawów. W takiej sytuacji za przyczynę problemów może odpowiadać tytułowa nietolerancja?

Autor artykułu:

Łukasz Kowalski jest kandydatem na doktora w Katedrze Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Prowadzi indywidualne konsultacje i seminaria dietetyczne. Jest także autorem kilkudziesięciu artykułów dotyczących żywienia i aktywności fizycznej opublikowanych w czasopismach, takich jak: Kulturystyka i Fitness Sport dla Wszystkich, Fitness Authority oraz Muscular Development.

kontakt: http://180rekompozycja.pl

Wprowadzenie

Nietolerancja histaminy odnosi się do stanu, w którym ilość histaminy w organizmie przekracza indywidualny próg tolerancji, co może prowadzić do szeregu objawów przypominających alergie. Objawy nietolerancji histaminy mogą pojawić się okazyjnie u każdego. Niemniej jednak u osób wrażliwych na histaminę niepożądane objawy mogą wystąpić nawet przy podaży histaminy w ilościach zazwyczaj dobrze tolerowanych, co prawdopodobnie wiąże się z ograniczeniem aktywności enzymów oksydazy diaminowej (DAO) lub N-metylotransferazy histaminy (HNMT), rozkładających histaminę. Ograniczenie aktywności DAO może mieć kilka przyczyn: przyjmowanie niektórych leków, schorzenia układu trawiennego i zaburzenia mikroflory jelitowej oraz wysoka podaż innych amin biogennych (tyraminy lub putrescyny) mogących blokować DAO.

Objawy nietolerancji histaminy

Histamina w organizmie jest mediatorem wielu reakcji (schemat), włączając reakcje alergiczne, stąd objawy nietolerancji histaminy mogą być bardzo różnorodne:

-świąd, pokrzywka (swędzenie i zaczerwienienie skóry najczęściej w okolicy uszu, oczu, nosa)

-obrzęk naczynioruchowy (najczęściej obejmuje twarz lub gardło)

-uczucie zatkanego nosa, wyciek wodnisty z nosa, kichanie

-bóle głowy

-zmęczenie, rozdrażnienie, zmieszanie

-niepożądane objawy ze strony układu trawiennego, zwłaszcza skurcze lub ból brzucha, biegunki, wzdęcia

-pierwotne bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea)

-obniżenie ciśnienia tętniczego krwi

-tachykardia(przyspieszenie akcji serca)

-niepokój, napady lęku

-bóle w klatce piersiowej

Niektóre osoby odnotowują również poprawę skóry trądzikowej w związku z ograniczeniem spożycia pokarmów bogatych w histaminę. W przypadku kobiet wrażliwość na histaminę może być w pewnym stopniu zależna od fazy cyklu miesięcznego. Jednocześnie co ciekawe wiele kobiet obserwuje poprawę symptomów nietolerancji histaminy podczas ciąży, co wiąże się wysoką produkcją DAO przez płód… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *