Opalanie podczas ciąży (art by Raymond)

W dobie pojawiających się coraz to nowych informacji na temat opalania, mało wiadomo o opalaniu kobiet podczas ciąży, chce rzucić trochę światła na ten problem.

Jednym z problemów, przed którym stają często właściciele salonów solariów, jest kwestia opalania kobiet w ciąży. Czy kobiety ciężarne mogą korzystać z solarium czy powinny raczej zrezygnować w tym okresie z opalania? Przyszłe matki już kilka miesięcy przed narodzinami dziecka robią wszystko, by ich maleństwo rozwijało się jak najlepiej, począwszy od prawidłowego odżywiania aż po wzmożoną higienę ciała. Nie powinno tu więc zabraknąć odpowiedniej porcji promieni słonecznych, czyli źródła życia. Jednak warto w tej kwestii zachować pewne środki ostrożności. Potrzebna jest tu bowiem wiedza medyczna, w której personel solarium z pewnością nie dorówna lekarzom. Wiadomości zawarte w poniższym artykule pomogą ocenić wady i zalety opalania kobiet będących w stanie błogosławionym.

Istnieje kilka zasad, których koniecznie trzeba przestrzegać. Personel profesjonalnie prowadzonego solarium powinien o nich wiedzieć i odegrać rolę doradczą, starając się o to, aby seanse w solarium nie zagrażały zdrowiu tego „podwójnego”, wyjątkowego klienta.
Uwaga! Zacznijmy od negatywnych aspektów związanych z opalaniem podczas ciąży. Kobiety ciężarne wykazują zwiększoną wrażliwość skóry na światło. To powoduje niebezpieczeństwo pojawienia się odbarwień lub alergii skórnych po seansie opalania. Jest to główny argument sugerujący kobietom ciężarnym ostrożne podejście do opalania. Przede wszystkim ewentualne seanse powinny być krótkie. Z całą pewnością trzeba unikać agresywnych urządzeń opalających oraz takich, które w części twarzy wyposażone są w mocne promienniki halogenowe bez możliwości ich regulacji lub całkowitego wyłączenia. Kobiety, które w czasie ciąży odwiedzają solarium, powinny uważać na skoki ciśnienia tętniczego i w razie odczuwania zawrotów głowy podczas opalania bezzwłocznie zakończyć seans. Generalnie kobiety o podwyższonym ciśnieniu tętniczym powinny zrezygnować z opalania podczas ciąży, ponieważ wpływa ono u większości ludzi na podniesienie ciśnienia.
Aby nie dopuszczać do niewskazanego podczas ciąży przegrzewania ciała, należy zawsze wybierać urządzenia, które podczas pracy nie rozgrzewają się ekstremalnie, lub takie, które zaopatrzone są w klimatyzację. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać o tym, iż w większości są to urządzenia stosunkowo mocne. Powinno się też zrezygnować z opalania w wyjątkowo upalne dni, kiedy wewnątrz salonu jest bardzo gorąco.

Biopozytywne oddziaływanie UV

Promienie UV mają szereg biopozytywnych oddziaływań na organizm. Dlatego mimo pewnych niebezpieczeństw związanych z opalaniem kobiet w ciąży istnieje szereg argumentów, które zachęcają do poddawania się działaniu promieni słonecznych w tym okresie. Tu ważna uwaga: seanse opalające powinny w czasie ciąży służyć bardziej poprawieniu nastroju oraz zapewnieniu organizmowi produkcji prowitaminy D aniżeli samemu wizualnemu efektowi opalania w postaci brązowej skóry. Witamina D jest bardzo pomocna w przyswajaniu przez organizm wapnia, tak ważnego pierwiastka w budowie kośćca nienarodzonego dziecka.
Ze względu na zakaz zażywania większości leków podczas ciąży seanse opalania w tym okresie zaleca się kobietom cierpiącym na takie choroby skóry jak dermitis, trądzik różowaty itp. Słońce jest wtedy jedyną możliwością na złagodzenie objawów tego typu dolegliwości.
W porównaniu z naturalnym słońcem opalanie w solarium można nazwać opalaniem pod kontrolą. Klient nie jest narażony na oddziaływanie całego spektrum promieni, również tych szkodliwych, jak UVC, towarzyszących naturalnemu opalaniu. Inną zaletą seansów w solarium jest możliwość dokładnego dozowania dawki promieni UV.

Podsumowanie

Choć lekarze dermatolodzy generalnie nie zakazują opalania podczas ciąży, właściciele solariów powinni być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o zalecanie terapii słonecznych. Taką decyzję należy podejmować zawsze indywidualnie i najprostszym wyjściem z sytuacji jest skierowanie klientki na konsultację lekarską. Z całą pewnością możemy jednak stwierdzić, iż opalanie w ciąży ma dużo większy sens w zimie, kiedy to kontakt przyszłej matki z naturalnym słońcem może nie wystarczyć do tego, aby organizm w wystarczającym stopniu syntetyzował witaminę D, aniżeli w upalnym lecie, gdy każdy człowiek ma wystarczająco duży kontakt ze słońcem. Nie należy również zapominać o tym, że nawet najlepsze solarium nie zastąpi długich spacerów na wolnym powietrzu. Kobiety w ciąży powinny je wpisać na stałe do harmonogramu dnia.

Autor: Raymond (sfd)
Więcej informacji znajdziesz na forum w działach URODA oraz FITNESS

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *