kreatyna promocja
Kulturystyka
SFD

Wszystko o jajkach

Kategoria: Odżywianie

Oceń artykuł:
19 votes, average: 4,16 out of 519 votes, average: 4,16 out of 519 votes, average: 4,16 out of 519 votes, average: 4,16 out of 519 votes, average: 4,16 out of 5 (19 votes, average: 4,16 out of 5)

articles_96c07696e0312165084325f4e770df82_article_v3

Jajko kurze zbudowane jest ze skorupy z błonami, bialka oraz żółtka.
Skorupa stanowi 10% masy jajka, zawiera ok. 3,5% skladników organicznych oraz ok.95% składników mineralnych (głównie węglan wapnia). Skorupa zabezpiecza zawartość jajka przed zanieczyszczeniami oraz umożliwia wymianę gazów.
Bialko stanowi ok. 60% masy jajka, natomiast właściwa komórka jajowa (żółtko) ok 30% jego masy. Żółtko zawiera materiały zapasowe niezbędne do rozwoju zarodka.
Skład chemiczny jajka jest stosunkowo stały i niezwykle bogaty. W dalszej części tego artykułu postaram się dokonać przegladu poszczególnych jego składników i nie tylko.

KALORIE

Jedno średniej wielkości jajko zawiera ok. 71,5 kcal, z pośród których ok. 44,7 pochodzi z tłuszczów, 25,2 z białek i 1,6 z węglowodanów. Pisząc średniej wielkości jajko będę się odnosil do jajka o wadze 50g.

BIAŁKA

Jedno średnie jajko dostarcza ok. 6,3 białka. Połowa niego pochodzi z bialka, a połowa z żółtka. Bialko jajka jest bialkiem charakteryzującym się wysoką wartością biologiczną. Ze wszytskich produktów odznacza się ono najbogatszym składem aminokwasowym, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm ludzki nie wytwarza. Ponizsza tabela przedstawia udział poszczególnych aminokwasów w jednym średnim jajku.

 • Aminokwas Zawartość (mg)
 • Tryptofan 83,5
 • Treonina 278
 • Izoleucyna 336
 • Leucyna 544
 • Lizyna 457
 • Metionina 190
 • Cysteina 136
 • Fenyloalanina 341
 • Tyrozyna 250
 • Walina 430
 • Arginina 411
 • Histydyna 155
 • Alanina 368
 • Kwas asparaginowy 665
 • Kwas glutamionowy 838
 • Glicyna 216
 • Prolina 257
 • Seryna 486

TŁUSZCZE

Jajka są także bogatym zródłem tłuszczów. Jedno sredniej wielkości jajko zawiera:
1,5 g kwasów tłuszczowych nasyconych,
1,9 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych,
0,7 g kwasów tłuszczowych wielonienassyconych,
37 mg kwasów tłuszczowych omega-3,
574 mg kwasów tłuszczowych omega-6.

CHOLESTEROL

Jedno średnie jajko zawiera ok. 211 mg cholesterolu i to właśnie dzięki niemu budzi wiele kontrowersji, obwiniane jest o powodowanie chorób układu krążenia oraz serca.
Cholesterol powstaje w każdej ludzkiej komórce i spełnia niezywkle istotną role. Jego synteza jest bardzo kosztowna energetycznie i organizm chętnie wspomaga się cholestrolem dostraczonym z pożywienia. Im więcej go dostarczymy w pokarmach tym mniej wytworzy go nasz orgaznizm. U zdrowych osób mechanizmy te są zależne więc ilośc choletrolu spozytego nie ma istotnego wpływu na ilośc cholestrolu krązacego we krwi.
Wiekszośc badań przeprowadzonych w ostatnich czasach wskazuje, że powiązanie między tymi zależnościami jest bardzo niewielkie.
Przykładem na to iż, spożycie jajek nie ma bezpośredniego wpływu na choroby serca jest badanie, które trwało 14 lat. Podczas jego trwania przebadabno ok. 120 tysięcy zdrowych kobiet i mężczyzn, spożywających codziennie jedno lub wiecej jajek i stwierdzono że ryzyko ataku serca czy udaru nie uległo zwiekszeniu w stosunku do osób których dieta obejmowała mniej niż jedno jajko tygodniowo. Niewielki wzrost ryzyka rozwoju chorób serca zanotowano jedynie u cukrzykow spożywających jedno jajko dziennie w stosunku do osób spożywających je rzadko.
Kolejnym przykładem jest badanie w którym do diety 24 zdrowych osób dodano 2 jajka (ok.400 mg cholestrolu) dziennie prze okres 6 tygodni. Wszystkie osoby zostały pouczone aby nie zmieniac swoich dotychczasowych przyzwyczajeń związanych ze sposoobem odżywainia. Na jego podstawie dowiedziono, że poziom całkowitego cholesterolu wzrósł o 4%, natomiast HDL o 10%. Zarówno stosunek cholesterolu calkowitego do HDL, jak trójglicerydy oraz LDL nie uległy znaczącej zmianie. U osób zdrowych jajek nie należy rygorystycznie ograniczać – to stwierdzenie naukowców po tym badaniu.
W kolejnym badaniu, 24 młodych mężczyzn było karmionych dietą w której 30% kalori pochodziło z tłuszczów. Mężczyzn tych podzielono na 4 grupy w których podaż cholestrolu z jajek wynoisła: 128, 283, 468, 859 mg/dzien odpowienio dla grupy I, II, III oraz IV. Średni poziom cholestrolu po tym badaniu wyniósł: 155,161,162 i 166 mg/dl. Wnioski wyciągnijcie sami.

KAROTENOIDY

Karotenoidy to grupa organicznych związkow chemicznych występujących w chloroplastach i chromoforach. W organiżmie człowieka występują w największych ilościach w siatkówce oka. Są świetnymi antyoksydantami, chronią oczy przed wolnymi rodnikami, których żródłem jest promieniowanie ultrafioletowe.
Karotenoidy takie jak luteina i zeaksantyna (odpowiednio żółty i czerwony karotenoid) wystepuja w dużej ilości w jajkach. Luteina pełni funkcję filtra chroniącego przed promieniowaniem UVA i UVB, a dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym zapobiega uszkodzeniom naczyń wlosowatych siatkówki oraz fotoreceptorów plamki oka.
Badania pokazały, że wysoka podaż luteiny i zeaksantyny zmniejsza ryzyko katarakty o 20% i degradacji plamki żółtej o 40%, która jest powodem ślepoty.

LECYTYNA

Jest to fosfolipid występujący w żółtku jajka. Lecytyna ze względu na występowanie w każdej komórce ciała odgrywa niezwykle ważną rolę. Posiada właściwości emulgujące, rozbija tłuszcze oraz cholesterol na male cząstki zapobiegając ich przylepianiu się do naczyń krwionośnych. Kwas linolowy będący prekursorem prostaglandyn stanowi około 50% lecytyny, dzięki czemu ma ona wpływ na regulację ciśnienia krwi oraz wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwzakrzepowe. Lecytyna rozpuszcza cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Oprócz tego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w procesach przemiany materii, opóźnia procesy starzenia.

bialko-z-jajka

CHOLINA I BETAINA

Cholina wchodzi w skład fosfolipidów (lecytyny i sfingomieliny), zmniejsza odkładanie się tłuszczów w wątrobie, jest substratem do wytwarzania acetylocholiny, uczestniczy w budowie błon komórkowych i cytoplazmatycznych. Badania dowiodły, że cholina podawana podczas ciąży wpływa na rozwój pamięci u niemowląt. Jajka są jej doskonałym zródłem, jedno średnie jajko zawiera ok. 126 mg choliny.
Betaina jest produkowana z choliny i glicyny.Betaina obniża poziom homocysteiny, która jest dobrze znanym czynnikiem powodującym wzrost ryzyka chorób sercowo naczyniowych. Wysoki jej poziom to bardzo wysokie prawdopodobieństwo choroby wieńcowej.

WITAMINY I MINERAŁY

Jajka zawierają niemal wszytskie witaminy i minerały niezbedne dla prawidłowgo funkcjonowania organizmu człowieka. Wyjątkiem jest witamina C, która w jajkach nie występuje ze względu na możliwośc jej syntetyzowania przez organizm kury.
Jedno średniej wielkości jajko zawiera:
244 IU witaminy A,
69,5 mcg retinolu,
5,0 mcg beta karotenu,
4,5 mcg beta kryptoksantyny,
166 mcg luteiny + zeaksantyny,
17,5 IU witaminy D,
0,5 mg witaminy E,
0,1mcg witaminy K,
0,03 mg niacyny,
0,064 mg witaminy B1,
0,2 mg witaminy B2,
0,1 mg witaminy B6,
0,6 mcg witaminy B12,
23,5 mcg kwasu foliowego,
0,7 mg kwasu pantotenowego,
126mg choliny,
0,3 mg betainy,
26,5 mg wapnia,
0,9 mg żelaza,
6,0 mg magnezu,
95,5 mg fosforu,
67,0 mg potasu,
70,0 mg sodu,
0,6 mg cynku,
0,1 mg miedzi,
15,8 mcg selenu,
0,5 mcg fluoru.
Ci z nas którzy lekkomyślnie wyrzucają żółtko pozbawiają się wielu cennych składnikow.

JAKA FORMA?

Najlżej trawione, najlepie przyswajane sa jajka gotowane na miękko. Lekkostrawna jest równiez jajecznica gotowana na parze. Jajka gotowane powyżej 10 minut są cięzej strawne, a oprócz tego takie gotowanie powoduje starty witamin oraz obniża ich wartośc odżywczą (nawet o ok. 40%). Na skutek tak długiego gotowania wokół żółtka powatsje zielona obwódka która jest wynikem połączenia siarki z żelazem.
Jajko jest nielicznym produktem który można smazyć na maśle, ze względu na niską temepraturę przy ktorej ścina sie jego bialko (ok. 60 st. C), a przy której nie powstaje toksyczna akroleina.
Jajek nie należy spożywac na surowo ze względu na właściwości uczulające, możliwośc zakażenia salmonellą oraz na obecnośc awidyny, która blokuje przyswajanie biotyny. Niedobór biotyny natomiast przyczynia się m.in. do powstania uczucia zmęczenia, wysuszenia skóry, podatności na depresje oraz podwyższenia poziomu cholesterolu.

ALERGIE

Białko jaj stanowi główne zródło alergenow i tuż po bialakch mleka jest ono najbardziej uczulającym produktem u dzieci. Alergia na bialko jaja u dorosłych występuje dosyć rzadko. Owotransferyna, owomukoid, owoalbumina, lizonzym to najbardziej uczulające bialka. Już 10 mg alergenu może wywołać objawy kliniczne. Należy także pamiętać że gotowanie jaj nie powoduje utraty ich zdolności uczulających. W żółtku również występują alergeny ale uważa się że posiadają one slabe właściwośi uczulające i są grożne tylko gdy spożywamy je w formie surowej.
Gdy podejrzewamy jajka o przyczyne alergi należy wykluczyc je z diety aby zaobserwować czy rzeczywiście tak jest. Bardzo ważne jest aby dany produkt wykluczyc na conajmniej 3 tygodnie, gdyż pozwoli to w dużym stopniu “wysycić” alergen z naszego organizmu. Ponowne wprowadzenie jaj po tym okresie pozwoli nam stwierdzić czy to rzeczywiście one są przyczyna naszej alergi.

PRZECHOWYWANIE

Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, zatem nalezy przechowywać je w lodówce, w misce lub pudełku tak aby miały stały dopływ powietrza. Jaja należy ułożyć spiczastym czubkiem w dół tak aby żółtko pozostało wśrodku jaja, z dala od komory powietrznej. W ten sposób przetrzymywane jaja można prezechowywac do 3 tygodni.
Jak wspominalem niska temepratura spowoalnia proces starzenia lecz go nie eliminuje. Podczas przechowywania następuje stopniowy rozkład białka i witamin oraz jełczenie tłuszczu. Proces ten nieco hamuje naturalna warstwa ochronna pokrywająca skorupkę dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki.
Jajka w temperaturze pokojowej szybciej sie starzeją. Jeden dzień przechowywania jaj w temperaturze pokojowej rónwa się pięciu dniom przechowywania w lodówce.
Same żółtka można przechowtywać w lodówce zalane niewlką ilościa wody w szczelnie zamknietych pojemnikach. Bialka można przechowywać w lodówce w hermatycznie zmaknietych pojemnikach przez co najmniej 3 dni.

Na koniec dodam, że jajka to niezwykle odżywczy i wartościowy produkt, zawierający wysokiej jakości proteiny oraz całą gamę witamin, minerałów i innych składnikow. Ponadto są pokarmem niedrogim, smacznym, łatwym w przygotowaniu oraz przechowywaniu.

Autor: Mateo 1983 (sfd)

Źródło:
1. “Chemia żywności” Zdzisław Sikorski
2. “Biochemia Harpera”
3. “Egg consumption and high-density-lipoprotein cholesterol” Schnohr P, Thomsen OO, Riis Hansen P, Boberg-Ans G, Lawaetz H, Weeke T.
4. “Egg intake does not change plasma lipoprotein and coagulation profiles” HH Vorster, AJ Benade, HC Barnard, MM Locke, N Silvis, CS Venter, CM Smuts, GP Engelbrecht and MP Marais
5. “A dose-response study of the effects of dietary cholesterol on fasting and postprandial lipid and lipoprotein metabolism in healthy young men. Arterioscler”. Ginsberg et al.
6. “Increases in dietary cholesterol are associated with modest increases in both LDL and HDL cholesterol in healthy young women. Arterioscler”. Ginsberg et al.
7. “Lutein and zeaxanthin concentrations in plasma after dietary supplementation with egg yolk” Handelman G, Nightingdale ZD, Lichtenstein AH, et al.
8. [http://www.nutritiondata.com/]

Tagi: ,
żywnośc dietetyczna

Komentarze

 1. Damiano says:

  JA i tak uwielbiam raz dwa razy na tydzień jajecznice z 3-4 jajek na podsmażanej cebulce ze szczypiorkiem i salami pokrojonym w kostkę !!!! WYŻERKA !!!!

 2. iv says:

  a mógłbys zapodać skład amino w rozbiciu na żółtko i białko?

 3. click says:

  fakt jest taki, ze ciekawie piszesz bede czesciej odiwedzac pozdrawiam

 4. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You said it nicely.!

  chemical viagra soft viagra quick delivery
  viagra 100mg
  viagra celerity stand – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 5. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you, Lots of facts.

  ho do i use viagra viagra online pharmacy review
  buy viagra online
  viagra discount 800 number customer service – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 6. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually suggested it superbly!

  canad viagra viagra long term use liver
  viagra without a doctor prescription
  buy viagra online cheap – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 7. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.
 8. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing content, Thank you.

  cialis levitra viagra vs vs emails spam viagra
  cheap viagra
  viagra pro pharmacy complaints – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 9. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Incredible a lot of valuable info.

  how to make home made viagra viagra without prescription cheap
  buy generic viagra
  viewtopic viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 10. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you. Valuable information!

  3generic sildenafil viagra free viagra pills
  viagra without a doctors prescription
  fatal reaction with viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 11. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Appreciate it! A good amount of material!

  viagra online uk prescrition is there a generic for viagra
  viagra without a doctor prescription
  connecticut meltabs generic viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 12. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks a lot! I like this.

  viagra and cayenne who is viagra target market
  generic viagra 100mg
  viagra and pacerone used together – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 13. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You stated it wonderfully.

  cod generic pal pay viagra why health men use viagra
  buy viagra online
  normal viagra cost – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 14. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing a lot of awesome information!

  bluthochdruck und viagra viagra and psychogenic ed
  viagra online
  online prescription viagra phentermine meridia adipex – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 15. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Seriously quite a lot of fantastic tips!

  generic viagra canada rx least expensive generic viagra
  viagra 100mg
  satisfaction of calais or viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 16. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you, A lot of advice.

  medical info on viagra viagra and lexapro
  viagra for sale uk
  5 citrate generic sildenafil viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 17. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Helpful facts. Kudos!

  viagra vacumms canadian mail order viagra
  viagra pills
  viagra effect women – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 18. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Terrific knowledge. With thanks.

  viagra levitra alternatives viagra latvia
  viagra for women
  neonatal viagra vs nitric oxide – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 19. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Whoa tons of beneficial data.

  need viagra viagra birth defects in infants
  viagra for women
  compare viagra and levetra – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 20. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  With thanks. Quite a lot of tips!

  g postmessage viagra smiley forum viagra pro review
  buy viagra online
  effects from side viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 21. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Valuable facts. Appreciate it.

  viagra histamine genuine viagra without prescription
  buy generic viagra
  viagra sample india – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 22. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks a lot! Loads of material.

  cheap generic viagra worcester imc viagra fat cats
  viagra online
  viagra for diabetes – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 23. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.
 24. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You reported it wonderfully!

  viagra eqivalent herbal tablets subaction showcomments viagra archive posted
  buy viagra
  viagra for woen – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 25. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You have made the point!

  discount sildenafil generic viagra generic viagra softtabs php
  viagra 100mg
  viagra jetlag – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 26. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Excellent material. With thanks!

  viagra falls 2 xxx sample free herbal viagra
  viagra 100mg
  info on viagra – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 27. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You definitely made your point!

  moms boyfriend on viagra fucking daughter pfizer and viagra
  generic viagra 100mg
  generic viagra online without prescription – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 28. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing loads of wonderful knowledge.

  enzyte compared to viagra viagra and women
  buy generic viagra
  viagra faqs – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 29. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You revealed this well!

  usa online pharmacies viagra differences between viagra and levitra
  generic viagra
  hamster viagra jokes – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 30. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Fantastic postings. Many thanks.

  viagra on medicaid viagra bottle
  viagra generic
  side efects viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 31. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  With thanks, Loads of information.

  oyster viagra safe viagra purchase
  viagra for women
  northwest pharmacy viagra cheap – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 32. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Great material. Appreciate it.

  rush illegal viagra getting viagra in the philippines
  buy viagra online
  no doctor viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 33. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Amazing a good deal of valuable material.

  viagra prices united states pages edinburgh search viagra free
  buy viagra
  cheap viagra on line – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 34. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually mentioned it really well!

  nude on viagra is generic viagra safe
  generic viagra 100mg
  viagra hamster jetlag – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 35. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You’ve made the point.

  which herb is a viagra substitute commercial comedian impersonate viagra
  cheap viagra
  europian union viagra vs us viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 36. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Valuable data. Thanks a lot.

  shelf life of viagra viagra soft tabs uk
  viagra generic
  insurance cover viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 37. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually revealed this terrifically.

  nhs viagra required medical for viagra
  buy viagra online
  generic viagra differences – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 38. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thank you! I enjoy it!

  viagra cialis levitra candian pharmacy safe online drug store for viagra
  viagra without a doctor prescription
  best buy generic viagra canada use – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 39. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Great posts. Appreciate it.

  is half a viagra effective viagra vaginal suppositories side effects
  buy generic viagra
  fmale viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 40. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Whoa tons of helpful knowledge!

  sertraline viagra does viagra have a taste
  generic viagra 100mg
  how to buy viagra in budapest – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 41. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Many thanks, An abundance of content!

  viagra prescription only viagra corporate office
  viagra pills
  generaic viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 42. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually suggested this superbly.

  take cialis soft and viagra together effects alcohol viagra
  viagra 100mg
  female viagra response – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 43. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks! Valuable stuff.

  viagra flomax interaction viagra sverige
  viagra for sale uk
  viagra and blood disorders – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 44. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Cheers! Useful stuff!

  online pharmacy no prescription viagra 2004 viagra nascar car
  viagra generic
  generic viagra baku az rx-health – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 45. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You mentioned it well!

  canada drugstores americans viagra border we to buy viagra online
  viagra for sale uk
  levitra vs cialis vs viagra – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 46. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually expressed this well.

  viagra 50 mg from canadian pharmacy viagra special delivery uk
  viagra 100mg
  asstr viagra sister – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 47. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.
 48. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Awesome advice. Appreciate it.

  can i just take one viagra buy viagra paypal
  buy viagra online
  viagra fruit – https://genericviagramsl.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 49. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  Thanks a lot! An abundance of write ups!

  black market viagra in canada where to but viagra safe
  generic viagra 100mg
  what year appove viagra – https://genericviagrarcp.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

 50. Andrewsek says:
  Your comment is awaiting moderation.

  You actually stated this adequately.

  online order viagra viagra mp3
  viagra generic
  female viagra wikipedia – https://genericviagrantx.com

  Davidgew
  Terencealala
  Victorfef

Masz coś do dodania ? Skomentuj!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Najnowsze filmy z naszego kanału

TV SFD
There are no videos matching selected criteria