Opis i sposób działania
Spironolactone zalicza się do grupy diuretyków działających ponadto jak antagonista aldosteronu – hormonu, który reguluje gospodarką wodną. W momencie wzrostu poziomu aldosteronu organizm zatrzymuje więcej wody, natomiast kiedy jego poziom spada organizm zaczyna wydalać wodę.
Spironolacton stosowany jest wyłącznie przed zawodami w celu pozbycia się wody. Środek ten w przeciwieństwie do Furosemidu oszczędza potas – podczas stosowania organizm pozbywa się tylko wody oraz sodu, co sprawia, że dzięki oszczędzonemu potasowi mięśnie pozostają nadal pełne i napięte. Przy takim schemacie działania zawodnik może być pewien, że po kuracji Spironolactonem nie stanie się płaski jak to ma niekiedy miejsce przy stosowaniu Furosemidu.
Spironolacton ponadto obniża poziom androgenów, jednak nie ma to większego znaczenia gdyż w momencie stosowania tego środka przyjmowane są też mocne sterydy o działaniu androgennym.
Mimo iż Spironolacton uważany jest za bezpieczny diuretyk należy stosować go z rozwagą i pod kontrolą lekarza. Spironolacton częściej również wybierany jest przez kobiety czy to w celu pozbycia się wody czy obniżeniu poziomu androgenów.
Podczas stosowania tego środka nie należy przyjmować preparatów uzupełniających potas, ponieważ Spironolacton go oszczędza, więc w skrajnych przypadkach mogłoby dojść do zaburzeń akcji serca lub nawet zatrzymania akcji serca.
Skutki uboczne: skurcze mięśni, problemy z układem krążenia, zawroty głowy, odwodnienie, niskie ciśnienie krwi, ogólne złe samopoczucie
Dawkowanie
Spironolacton wprowadza się w zależności od zaawansowania zazwyczaj na 2-4 tygodnie przed zawodami. Rozpoczyna się dawką 25mg dziennie i zwiększa o kolejne 25mg w kolejnych tygodniach. Zaawansowani zawodnicy stosują dawki rzędu 50-100mg Spironolactonu dziennie.
Odstawianie
Praktykuje się powolne schodzenie z dawki podczas odstawiania środka.
Dostępność
Niska.
Zdjęcia
Aby wejść na forum kliknij TUTAJ