Kreatyna i redukcja. Czego możemy się spodziewać po dodaniu jej do odchudzania?

Kreatyna jest suplementem, który z powodzeniem wykorzystywany jest w szerokiej gamie sportów, nie tylko typowo siłowych, ale też sylwetkowych. Dzięki wpływowi na parametry siłowe, wytrzymałościowe, wydolnościowe, jak i aktywność metaboliczną mięśnia – znalazła ona swoje miejsce na półce każdego zawodnika, który profesjonalnie podchodzi do swojego hobby, czy kariery zawodowej. Spotkamy więc, ją również w takich aktywnościach jak pływanie, kolarstwo czy sporty walki. Sporty drużynowe jak siatkówka, piłka nożna czy też rugby, również znają jej znakomite działanie, a zawodnicy chętnie korzystają z suplementacji tym aminokwasem.
 
W sportach sylwetkowych, zastosowanie kreatyny wykorzystywane jest głównie podczas okresów budowy masy mięśniowej, co skutecznie wspiera procesy anaboliczne i budowę muskulatury. Jednak, jak się okazuje, kreatynę z powodzeniem wykorzystywać można również w celach redukcyjnych na cyklach dążących do utraty tkanki tłuszczowej. Kreatyna to nie tylko element budowania beztłuszczowej masy ciała, poprzez wpływ na charakterystyczne kinazy białkowe, czy stymulację hormonów w naszym ciele, odpowiada za inne ciekawe właściwości.

Spis treści:

1. Czego możemy oczekiwać po dodaniu kreatyny podczas odchudzania?
2. Jak dawkować kreatynę podczas redukcji?
3. Z czym można połączyć by efektywniejszy był cykl?

Czego więc, możemy oczekiwać po dodaniu jej podczas odchudzania?

Po pierwsze – wsparcie dla zabezpieczenia tkanki mięśniowej

Nic nie zabezpieczy lepiej naszej muskulatury, jak zbilansowana dieta redukcyjna, która uwzględnia odpowiedni poziom energii, jak i ilość protein na dobę. Jednak, kreatyna wykazuje również właściwości antykataboliczne i doskonale pomaga w ochronie ciężko wypracowanej masy. Oprócz zabezpieczenia poziomu energii naszego ciała, wykazuje również wsparcie dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia komórek oraz wspiera usuwanie jonów wodorowych, co zapewnia optymalne pH.
 

Po drugie pomoc w utrzymaniu siły mięśniowej

Nie ma nic niepokojącego i irytującego, jak spadki siły mięśniowej podczas okresu redukcji. Niestety, jest to naturalna konsekwencja deficytu kalorycznego oraz zmniejszającej się masy ciała naszego organizmu. Dodanie kreatyny w okresie redukcji, skutecznie pomaga zmniejszyć spadek siły mięśniowej. Jest to pozytywny aspekt psychologiczny dla nas, jak i pomoc w efektywniejszym treningu.
 

Po trzecie – wsparcie dla regeneracji

Korzystanie z preparatu keratynowego na redukcji przyczynia się do poprawy regeneracji mięśni po wyczerpującym treningu. Kreatyna, dzięki właściwościom uzupełniania fosforanu kreatyny w tkance mięśniowej, szybciej odbuduje gospodarkę energtyczną mięśnia, dzięki czemu organizm sprawniej przeprowadzi procesy odnowy biologicznej. Dodatkowo, wspomaga szybszą resyntezę ATP, co z kolei wspomaga zachowanie sprawności funkcji biochemicznych i nie wystawia nas na deficyty energetyczne, skracając czas regeneracji.

Po czwarte – pomoc w ładowaniu węglowodanami

Jak się okazuje, osoby przebywające na dietach ketogenicznych z okresem ładowania lub protokołach typu Ultimate Diet 2.0 Lyle McDonald-a, mogą wykorzystać kolejną interesującą właściwość kreatyny. Otóż, dodana do momentu ładowania węglowodanami, jest w stanie zwiększyć magazynowanie glikogenu aż o 20%. Oznacza to, że dodanie kreatyny podczas fazy ładowania, doraźnie wywołuje efekt zwiększonego wykorzystania spożytych węglowodanów. Przekłada się to nie tylko na efektywność treningową, ale również daje poczucie większej muskulatury. Nasze mięśnie są lepiej wypełnione i wizualnie większe. Daje to silniejszą odpowiedź anaboliczną i ochronną dla naszego ciała. Ważne jest to z punktu widzenia osób startujących w zawodach sylwetkowych, ale i nie tylko. Efektywniejsze ładowanie pomoże zawodnikom sportów walki pracować wydajniej, zwiększając ich możliwości na ringu.

Jak dawkować kreatynę podczas redukcji?

W przypadku redukcji, ilość kreatyny w granicach 4-6 g preparatu na dobę w zupełności wystarczy. Jeżeli wykorzystujemy jej udział w dietach z cyklicznym ładowaniem węglowodanów, dawka 20g na dobę nie należy tutaj do rzadkości. Trzeba ją wtedy podzielić na kilka mniejszych porcji i spożywać w ciągu dnia.

Z czym można połączyć by efektywniejszy był cykl?

Oprócz kreatyny na redukcji warto sięgnąć po dodatek leucyny, którą można zastosować razem z kreatyną w okresie po treningowym. Taka mieszanka, pozwala na stymulowanie procesów anabolicznych i zahamowanie katabolizmu. Dodatkowo, w okresie przed treningowym skorzystać można z połączenia beta-alaniny z kreatyną, gdzie obie substancje wykazują efekt synergistyczny, jak i aminokwasów rozgałęzionych BCAA.

Podsumowanie

Jak więc, możemy przeczytać, stosowanie kreatyny w okresie redukcji jest uzasadnione. Dawniej sądzono, że suplementacja tym środkiem przeczy samemu sensowi działania biologicznego kreatyny w naszym ustroju, zwłaszcza w połączeniu z termogenikami. Jednak obecnie, mając bogatsze podstawy naukowe i wiedzę odnośnie wpływu suplementacji kreatyną na muskulaturę, możemy mieć pewność, że dodatek preparatu z jej zawartością przyczyni się do wsparcia odchudzania.

 

Autor: Fizjoterapeuta i trener personalny Tomasz Maciołek 

One thought on “Kreatyna i redukcja. Czego możemy się spodziewać po dodaniu jej do odchudzania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *