Jeśli szukasz sposobów na powiększenie masy mięśniowej, to zapewne przekonałeś już się albo też niebawem się przekonasz, że oprócz treningu konieczny jest także odpowiedni sposób odżywiania. Potrzebujesz przede wszystkim nadwyżki kalorycznej, czyli musisz jeść więcej niż wynoszą Twoje bieżące potrzeby. Takie postawienie sprawy jednak nie wyczerpuje tematu. Osoby szczupłe często w akcie rozpaczy zajadają się słodyczami, fast-food’ami, słodkimi napojami i po pewnym czasie okazuje się, że co prawda udało się przybrać na masie, ale… w pasie. Ważne jest bowiem, by dbać o jakość spożywanej żywności, bo jeżeli opychać się będziesz głównie pączkami, to szybko się do nich upodobnisz. Co więc powinieneś zrobić?
Najpierw musisz wyznaczyć sobie realny cel. W przypadku, gdy zaplanujesz, że przez najbliższy miesiąc musisz dorzucić 6kg masy i 3cm w bicepsie, to z pewnością się rozczarujesz. Załóż sobie, że tyć będziesz 1 – 2kg miesięcznie. Jeśli taki progres wydaje Ci się niesatysfakcjonujący, pomyśl ile zyskać możesz w ciągu roku. Prawda jest taka, że im wolniejszy jest przyrost masy – tym jest ona lepszej jakości.
Kiedy już ustalisz swoje cele i priorytety, oblicz ile potrzebujesz kalorii by je osiągnąć. Dietetycy w swojej praktyce często korzystają z programów i wzorów matematycznych w celu obliczenia zapotrzebowania energetycznego, czyli ustalenia ile kalorii potrzeba dla konkretnej osoby. Możesz udać się oczywiście po pomoc do dietetyka, ale możesz także sam dokonać stosownych obliczeń korzystając z prostego urządzenia: http://potreningu.pl/kalkulatory/bmr. Po wpisaniu wzrostu, masy ciała i wieku oraz wybraniu opcji określającej aktywność fizyczną, pojawi się wynik, który w przybliżeniu określa Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Mało tego, program wskaże ile powinieneś dostarczać węglowodanów, białka i tłuszczy.
Kiedy znasz już swoje zapotrzebowanie, porównaj je z ilością kalorii jaką aktualnie dostarczasz. Musisz więc przeanalizować swój jadłospis. Pomoże Ci w Tym proste urządzenie, czyli „kalkulator zjadanych kalorii”: http://potreningu.pl/kalkulatory/kalorie. Możesz dodawać i odejmować posiłki, wprowadzać i zestawiać ze sobą produkty żywnościowe oraz zmieniać ich gramaturę, korzystając z bardzo rozbudowanej bazy danych, a program sam policzy ile dostarczasz energii, białka, węglowodanów, tłuszczu.