Winstrol – fakty i mity

Winstrol (stanozolol) – cieszy się niesłabnącą popularnością. W prohormonach również spotykano zmodyfikowany winstrol (np. ALRI prostanozol czy GL mega zol; modyfikacja polegała na braku grupy metylowej – co osłabiało działanie substancji aktywnej). Postaram się przedstawić najczęściej spotykane obiegowe opinie na temat tego środka, z reguły nieprawdziwe. Winstrol jest stosowany w sportach siłowych (podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy), sportach walki oraz lekkoatletyce.

Ze względu na średnie działanie anaboliczne, słabe androgenne oraz fakt, że nie zachodzi tutaj aromatyzacja (winstrol jest pochodną DHT) jest to środek dający dobrej jakości przyrosty, nie powodujący znacznego zatrzymywania wody w organizmie. Czym jest aromatyzacja? W skrócie przemianą androgenów w estrogeny (np. testosteron -> estradiol), spowodowaną działaniem enzymu aromatazy (P450). Zarówno estrogeny jak i androgeny są pochodnymi cholesterolu. Wbrew obiegowym opiniom, estrogeny pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie mężczyzny (m.in. odpowiadają za regulację wzrostu i gęstości kości, ochronę stawów, układu krążenia, mają wpływ na poziom hormonu wzrostu, spermatogenezę).

„Wykazali oni, że wyższy poziom […] E2 (estradiolu), a nie […] testosteronu, ma związek z mniejszą utratą mineralną kości u mężczyzn w wieku starczym.  […] Badania te potwierdzają, że E2 (estradiol) u mężczyzn jest odpowiedzialny za regulację wzrostu i gęstości mineralnej kości. Natomiast testosteron jest odpowiedzialny za dymorfizm płciowy budowy kośćca, a w działaniu bezpośrednim pobudza wzrost części korowej trzonów kości u mężczyzn” [ Urologia Polska ]

Najsłynniejszym zawodnikiem który „wpadł” na stosowaniu stanazolu był sprinter Ben Johnson (złapany w 1988 roku na Igrzyskach Olimpijskich, po ustanowieniu rekordu świata w biegu na 100 m ). Co ciekawe, Ben okazał się kozłem ofiarnym – jego konkurent Carl Lewis także stosował szereg niedozwolonych środków. Bez wątpienia  wszelkiego rodzaju środki dopingujące (w tym winstrol) są powszechnie stosowane przez zawodników MMA. Jeśli ktoś kwestionuje to zdanie, przytoczę fakty:

Tim Sylvia – wpadł na stosowaniu winstrolu – gala UFC 44,

Phil Baroni – wpadł na stosowaniu winstrolu i boldenonu,

Kimo Leopoldo – wpadł na stosowaniu winstrolu,

W raporcie CSAC z roku 2007 w ciągu 2,5 miesiąca – na 28 przypadków łamania reguł dotyczących dopingu – aż 20 przypadków dotyczyło właśnie walk MMA. Stwierdzono, podwyższony poziom T/E (testosteron/epistestosteron) w 4 przypadkach, metabolity winstrolu w 3 przypadkach, metabolity boldenonu w 2 przypadkach, nandrolonu także w 2, a także obecność Estra-4 9-dien-3 17-dione oraz desoxymethyltestosteronu.

Sprawdź wszystkie mity, więcej dowiesz się w artykule:
http://potreningu.pl/artykuly/1265/winstrol–fakty-i-mity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *