eden z naukowców – Michael Pollan stwierdził, że ewolucyjny sukces jabłek wynika ze zdolności do zaspokajania ludzkiego pragnienia słodyczy. Dodatkowo, bardzo duża różnorodność odmian (możemy wybierać spośród jabłek bardzo słodkich, kwaśnych, kruchych, soczystych, miękkich, twardych), sprawia, że każdy znajdzie coś co uraduje jego podniebienie. Poza tym jabłka są zdrowe i praktyczne, można je wszędzie ze sobą zabrać, świetnie nadają się na szybką przekąskę. Z racji tego, że są niskokaloryczne i dostarczają błonnika stanowią doskonały element diety odchudzającej.
Jabłka najbardziej wartościowe są wtedy, gdy spożywane są na surowo, razem ze skórką, w której zlokalizowane są w znacznych ilościach związki fenolowe o silnym potencjale antyoksydacyjnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wkomponować jabłka do codziennie spożywanych posiłków. Dzięki temu staną się one atrakcyjniejsze pod względem smakowym a także zdrowotnym. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych przepisów, którymi możesz urozmaicić swoje menu.
Śniadanie: Cynamonowa kasza jaglana z jabłkiem i orzechami włoskimi
Jeżeli znudziła Ci się owsianka na śniadanie, możesz zafundować sobie urozmaicenie w postaci tzw. jaglanki. Kasze są bardzo niedoceniane w polskich kuchniach, a szkoda, bo oprócz tego, że są smaczne i łatwe w przygotowaniu to charakteryzują się bogactwem składników odżywczych –m.in. zawierają magnez, cynk, mangan, a także witaminy z grupy B. Do przygotowania śniadania potrzebne będą 2-3 łyżki kaszy jaglanej, którą należy ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po przełożeniu do miski układamy na kaszy kolejne warstwy: najpierw dodajemy serek wiejski lub jogurt naturalny, następnie starte (razem ze skórką ) jabłko. Całość posypujemy orzechami oraz przyprawiamy szczyptą cynamonu.
Obiad: wątróbka z jabłkiem
Choć połączenie może wydawać się zaskakujące, to jabłko posiada zdolność do przełamywania charakterystycznego smaku wątróbki. Dodatkowo danie to jest łatwe do przygotowania – nawet dla mało wprawionych kucharzy, a także charakteryzuje się dużą wartością odżywczą, ze względu na zawartość żelaza, cynku czy witamin z grupy B. Sam przepis jest niezwykle prosty: wątróbkę zalewamy mlekiem i odstawiamy na około 15 minut. Na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu przekładamy wątróbkę i podsmażamy przez około 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy pokrojoną w talarki cebulę oraz cząstki jabłka (ze skórką) i dusimy pod przykryciem na niewielkim płomieniu, do momentu aż cebula zrobi się szklista a wątróbka przestanie być krwista. Na talerzu wątróbkę przyprawić należy pieprzem i solą, jako dodatek zaserwować można ziemniaki z wody oraz ulubione świeże warzywo.
Więcej: http://potreningu.pl/diety/artykuly/1312/jablka–smaczne-i-zdrowe-przepisy