Sól kuchenna nazywana jest często „białą śmiercią”, a od wielu lat trwają nieprzerwanie rozmaite kampanie mające na celu skłonić nas do zmniejszenia jej spożycia. W ich efekcie ugruntował się pogląd, że sód jest niepożądanym składnikiem naszej diety i za wszelką ceną należy ograniczać jego podaż z pokarmem. W rzeczywistości przekonanie to jest nieuzasadnione, a usilne ograniczanie spożycia tego pierwiastka, w szczególności w przypadku osób aktywnych fizycznie może prowadzić do niekorzystnych następstw, a niekiedy nawet stanowi zagrożenie dla życia.
Sód niezbędny do życia
Sód jest niezbędnym składnikiem naszej diety i musi być dostarczany z pożywieniem. Gdybyśmy chcieli całkowicie zrezygnować z jego spożycia, dość szybko doświadczylibyśmy bardzo nieprzyjemnych objawów, których finał byłby z pewnością dla nas tragiczny. Sód bierze udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, a wraz z potasem tworzy pompę sodowo-potasową, czyli enzym który reguluje objętość komórki, uczestniczy w pobudzaniu nerwów i mięśni oraz umożliwia transport (zwany aktywnym) wielu związków niezbędnych dla funkcjonowania komórek organizmu. Odpowiednia podaż tego pierwiastka jest niezbędna dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej.
Sód a wysiłek fizyczny
Sód ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych, zwłaszcza sportowców dyscyplin wytrzymałościowych. Wysiłek fizyczny doprowadza do nasilonych strat tego pierwiastka z organizmu wraz z potem, co szybkim tempie doprowadzić może do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, skurczów mięśniowych, osłabienia i obniżenia wydolności. Napoje dla sportowców specjalnie wzbogaca się w sód (dodając do niego chlorku sodu, czyli kuchennej soli), by zapobiegać powyższym objawom, zoptymalizować proces nawodnienia i umożliwić kontynuowanie wysiłku. Niektórzy sportowcy popełniają karygodny błąd spożywając w trakcie długotrwałych wysiłków płyny o niskiej zawartości sodu. Efektem takich praktyk może być hiponatremia, stan zagrażający nie tylko zdrowiu ale i życiu!
Zła renoma sodu
W świetle przedstawionych w powyższych akapitach informacji nasuwa się jedno ważne pytanie: „dlaczego tak wiele mówi się i pisze o negatywnych konsekwencjach wynikających ze spożywania sodu i dlaczego kładzie się tak duży nacisk na zmniejszenie jego spożycia”? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – istotnym problemem w dzisiejszych czasach jest nadmierne względem zapotrzebowania spożycie tego pierwiastka. Nie dość, że żywność przetworzona jest obfitym źródłem sodu, to dodatkowo wiele osób ma w zwyczaju solidnie przyprawiać posiłki przed spożyciem. W efekcie szacuje się, że w przypadku znacznej części mieszkańców naszego kraju przekraczać może dwukrotnie zalecenia WHO, co faktycznie stwarzać może zagrożenie zdrowotne. Tyle, ze problem nadmiernej podaży sodu nie dotyczy wszystkich osób… więcej