Zagadnienie alkoholu zawsze budzi pewne kontrowersje. Z jednej strony wiele osób boryka się z problemem nadmiernej konsumpcji alkoholu. Z drugiej zaś strony, ktoś inny może stosować w swoim życiu ilości podobne do tych, jakie spożywają Włosi czy Francuzi, słynący m.in. w badaniach statystycznych, z dobrego stanu zdrowia.
Nic zatem dziwnego, że twórcami analizy, którą chcę w skrócie omówić, są właśnie Włosi z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca.
Badanie – wpływ alkoholu na serce
Pod lupę wzięli inne badania, sprawdzające wpływ spożycia alkoholu u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, na ogólną śmiertelność, jak i częstotliwość zgonu z powodu poważnego przypadku sercowo-naczyniowego. Na podstawie wielu kryteriów wybrano do analizy 8 innych eksperymentów naukowych, w których wzięło łącznie udział ponad 16 000 pacjentów. Ku swojemu pewnemu zdziwieniu, naukowcy doszli do wniosku, że gdy spożycie alkoholu jest niewielkie (5-15 g alkoholu na dzień), pacjenci uskarżający się na choroby związane z układem sercowo-naczyniowym, mogą liczyć się ze zmniejszeniem(!) ryzyka zgonu, wliczając w to również przyczyny sercowo-naczyniowe.
Co więcej, wydaje się, że nawet większe dzienne spożycie alkoholu, do 25 g na dzień, wydaje się potwierdzać ten trend. We wnioskach z tego badania możemy również przeczytać, że osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego, powinny być wręcz informowane, że umiarkowane spożycie alkoholu (naukowcy definiują to jako 1 drink dla pań i 2 dla panów, na jeden dzień) nie powinno wywierać negatywnego wpływu na ich zdrowie. Oczywiście jednocześnie dodają, że nikogo nie należy zachęcać do spożywania alkoholu! Należy przy tym także pamiętać, że spożywanie dużych ilości alkoholu związane jest z wieloma możliwymi niekorzystnymi skutkami dla naszego zdrowia. Niestety łatwiej jest wskazać wiele innych badań, które pozostają w opozycji z tymże doniesieniem.
Bibliografia:
Costanzo S, Di Castelnuovo A, Donati MB, Iacoviello L, de Gaetano G. Alcohol consumption and mortality in patients with cardiovascular disease: a meta-analysis. J Am Coll Cardiol. 2010 Mar 30;55(13):1339-47. doi: 10.1016/j.jacc.2010.01.006. PMID: 20338495.