Herbata wiedzie prym przede wszystkim w krajach środkowo-wschodniej Europy, jak również Azji. Ludzie z tamtych regionów cieszą się prozdrowotnymi właściwościami herbaty od wieków. Dlaczego picie herbaty jest tak ważne dla naszego zdrowia?
Jeśli jesteś pasjonatem kawy i wypijasz codziennie dwa lub trzy kubki, może się okazać, że twój organizm potrzebuje zmiany. Bardzo dobrym zamiennikiem kawy jest herbata. Badania wykazały, że pomaga ona osiągnąć oraz utrzymać ciało w zdrowiu i dobrej kondycji.
Zielona herbata i jej prozdrowotne działanie
Ten gatunek herbaty działa antyoksydacyjnie, o wiele silniej niż niektóre witaminy: C lub E. Okazuje się, że nawet czarna herbata ma mniejszą moc antyoksydacyjną niż zielona. Te różnice wynikają z odmiennych sposobów produkcji tych dwóch odmian: podczas procesu wytwarzania, liście czarnej herbaty tracą niektóre ze swoich składników, które posiadają właściwości prozdrowotne.
Benefity picia zielonej herbaty
- zapobieganie rozwoju komórek nowotworowych
Wykazano, że zielona herbata pomaga w prewencji chorób nowotworowych. Głównie jelit, trzustki czy żołądka. Co więcej, pomaga również zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty, pęcherza moczowego czy płuc.
- redukcja złego cholesterolu
Badania pokazały, że zielona herbata zmniejsza poziom LBL, czyli tak zwanego ,,złego” cholesterolu. Napój pomaga również w wyrównywaniu jego poziomu, kiedy jemy wysokokaloryczne produkty, które zawierają go w sobie bardzo dużo. To bardzo ważne dla tych, którzy są poza sezonem treningowym i pozwalają sobie na bardziej tłuste i kaloryczne posiłki.
- obniżanie ciśnienia krwi
Osoby po zawale bardzo często piją zieloną herbatę, ponieważ obniża ona ciśnienie krwi.
- obniżanie poziomu cukru we krwi
Badania prowadzone na diabetykach wykazały, że zielona herbata pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Podobnie poziom cukru w organizmie może być kontrolowany przez stosowanie zdrowej diety. Jednym z jej elementów może być codzienne picie filiżanki zielonej herbaty.
- działanie antywirusowe oraz antybakteryjne
Zielona herbata, jak pokazały liczne badania, wspomaga leczenie różnego typu infekcji, przeziębień oraz grypy.
Kolejne zalety picia zielonej herbaty to:
- ochrona przed cukrzycą typu drugiego
- wzmocnienie kości
- ochrona przed wytwarzaniem się skrzepów w krwioobiegu
- poprawa struktury krwi
- redukcja wagi ciała
Korzyści z picia białej herbaty
Główną różnicą pomiędzy zieloną a białą herbatą jest metoda ich produkcji. Aby wytworzyć zieloną herbatę, jej liście są poddawane obróbce termicznej do całkowitego wyschnięcia. Natomiast jeśli produkowana jest biała herbata, liście wystawiane są na słońce, gdzie naturalnie wysychają. Czasami stosuje się inny sposób – herbatę zostawia się w szklarni, w niskiej temperaturze. Warto dodać, że liście białej herbaty zbierane są z najwyższą starannością – prawdziwą białą herbatę wytwarza się jedynie z liści krzewu Da Bai Hao.
Właśnie dlatego biała herbata posiada trzy razy więcej antyoksydantów niż zielona i czarna. Potwierdzono w badaniach, że biała herbata jest dwa razy bardziej efektywna w oczyszczaniu organizmu z wolnych rodników niż inne jej rodzaje.
Witaminy oraz minerały zawarte w herbacie
- Witamina B1 – bierze udział przede wszystkim w pozyskiwaniu energii z węglowodanów. Poprawia apetyt oraz trawienie, a dodatkowo jest potrzebna do prawidłowego wzrostu oraz reprodukcji.
- Witamina B2 – pomaga w procesie trawienia wszystkich składników odżywczych: białek, cukrów oraz tłuszczy.
- Witamina B6 – zwiększa metabolizm z białek oraz bierze udział w uwalnianiu energii z żywności. Jest również odpowiedzialna za podział tkanek.
- Witamina C – bardzo dobrze znany antyoksydant, pomaga zwalczać różnego rodzaju infekcje wirusowe oraz bakteryjne.
- Witamina K – buduje metabolizm kości, a dodatkowo zapobiega nadmiernemu krzepnięciu krwi.
- Karoten – podczas procesu trawienia zamieniany jest na witaminę A, poprawia wzrok oraz kondycję skóry.
- Kwas foliowy – odpowiada za produkcję czerwonych krwinek.
Minerały:
- Cynk – ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju narządów rozrodczych. Przyspiesza również gojenie się ran.
- Mangan – ma ogromne znaczenie dla wzrostu oraz rozwoju całego organizmu.
- Potas – ma znaczenie dla utrzymania prawidłowego rytmu serca.
- Fluor – wzmacnia kości oraz chroni zęby przed próchnicą.
Polifenole
Flawonoidy i katechin należą do grupy związków polifenolowych. Pomagają zwalczać rodniki, które są przyczyną nowotworów oraz różnych chorób serca.