Gruszki to owoce, które zdecydowanie zbyt rzadko pojawiają się w naszym menu! Nadchodzi jesień – pora roku, w której kupienie tych owoców nie powinno przysporzyć większych problemów. Jeszcze lepiej, jeżeli mamy dostęp do gruszek w przydomowych sadach lub u znajomych ogrodników, świeże owoce zerwane z drzewa charakteryzują się bowiem najwyższą wartością zdrowotną i odżywczą.
Gruszki a profilaktyka chorób nowotworowych
Jak potwierdzają amerykańscy naukowcy, regularne spożywanie gruszek – podobnie jak jabłek czy śliwek, w sposób istotny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wybranych chorób nowotworowych, przede wszystkim ze względu na zawartość licznych związków polifenolowych, takich jak kwas chlorogenowy, kumarowy, arbutyna, kwercetyna, katechiny, epikatechiny, karotenoidy czy luteina i zeaksantyna. Wszystkie te związki posiadają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne i mają kluczowe znaczenie w hamowaniu rozwoju wielu chorób przewlekłych – w tym również nowotworów. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych na licznej grupie osób w starszym wieku, jedzenie dwóch porcji gruszek dziennie może wyraźnie zmniejszać ryzyko rozwoju, raka żołądka czy przełyku.
Gruszki w profilaktyce cukrzycy i chorób układu krążenia
Gruszki stanowią bardzo dobre źródło błonnika – zarówno frakcji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych, co w połączeniu z dużą ilością związków fenolowych pozwala regulować procesy związane z metabolizmem glukozy, a także pozytywnie wpływa na profil lipidowy krwi. Związki fenolowe poprawiają wrażliwość tkanek na działanie insuliny – przypuszcza się, że dzieje się tak poprzez regulowanie ważnego enzymu, jakim jest oksydaza NADH. Gruszki są także dobrym źródłem błonnika i potasu, których odpowiedni udział w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie czy miażdżyca.
Więcej: http://potreningu.pl/diety/artykuly/1273/dlaczego-warto-jesc-gruszki