Lecytyna dla zdrowej wątroby

Suplementy zawierające lecytynę reklamowane są zazwyczaj jako środki wspomagające pracę układu nerwowego, poprawiające pamięć i koncentrację. Sięgają po nią przede wszystkim uczniowie, studenci, pracownicy umysłowi. Okazuje się tymczasem że preparaty tego typu mają o wiele szersze zastosowanie, a ich przyjmowanie obejmować może szereg innych korzyści, w tym również pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby.

Lecytyna – tańsza alternatywa dla drogich preparatów z apteki

Każdy kto kiedykolwiek interesował się środkami wspomagającymi pracę wątroby, natknął się z pewnością na grupę preparatów zawierających fosfolipidy sojowe. Można je dostać w aptekach, cieszą się dobrą opinią stosujących i przyzwoitymi referencjami w postaci badań potwierdzających ich skuteczność. Niestety są one również dość drogie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje tańsza i skuteczna alternatywa w postaci suplementów diety zawierających lecytynę, czyli mieszaninę fosfolipidów (głównie fosfatydylocholiny a także  fosfatydyloinozytolu i niewielkich ilości fosfatydyloseryny i fosfatydyloetanoloaminy) i posiadających właściwości podobne do wspomnianych przed chwilą środków aptecznych opartych na fosfolipidach sojowych.

W jaki sposób lecytyna wpływa na wątrobę?

Istnieje wiele przesłanek wskazujących iż suplementacja lecytyną korzystnie wpływa na pracę wątroby. Do tej pory udało się potwierdzić, że związek ten działa ochronnie na wątrobę zmniejszając niekorzystny wpływ związków szkodliwych takich jak chociażby etanol, paracetamol, galaktozamina i innych. Lecytyna przyspiesza także regenerację tego narządu wpływając na stabilizację błon komórkowych hepatocytów. Suplementacja lecytyną hamuje także proces stłuszczenia i zwłóknienia wątroby, co związane jest z hamowaniem peroksydacji lipidów i syntezy kolagenu. Jak wiec widać jej wpływ na funkcjonowanie tego narządu jest wielokierunkowy. Przy okazji warto dodać, że suplementacja lecytyną ma także inne potencjale walory, związek ten korzystnie wpływać może na profil lipidowy oraz na funkcjonowanie układu nerwowego… więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *