Oxandrolone wywołuje objawy lękowe?

Oxandrolone jest uważany za jeden z najłagodniejszych środków na rynku. W przeszłości był stosowany do zwalczania stanów katabolicznych, np. związanych z poparzeniami czy wyniszczeniem związanym z infekcją HIV. Naukowcy chcieli sprawdzić jak oxandrolone wpłynie na zachowanie zwierząt.

POPRAWIA SAMOPOCZUCIE, MINIMALIZUJĄC WYSTĘPOWANIA DEPRESJI

Czterotygodniowe samce szczurów podzielono na trzy grupy:

  • kontrolną
  • niskiej dawki tj. 2,5 mg oxandrolonu na kg masy ciała dziennie
  • otrzymującą wysokie dawki tj. 37,5 mg oxandrolonu na kg masy ciała dziennie

Zachowanie oceniano w testach w rodzaju labiryntu, zachowania się na otwartym polu. W mózgu analizowano ekspresję czynników antyoksydacyjnych, stan zapalny itd.

Wyniki

Oxandrolone wywołał zaburzenia lękowe, niezależnie od dawki. Zwierzęta unikały otwartych przestrzeni, jak i labiryntu. W hipokampie ekspresja katalazy była wyższa po dużej dawce oxandrolonu.  Nie stwierdzono różnic w ciele migdałowatym i korze przedczołowej.

Wnioski

Leczenie młodych szczurów oxandrolonem wywoływało zachowania podobne do lęku u młodych dorosłych zwierząt, niezależnie od zastosowanej dawki.

Komentarz

Wiemy, iż na rozwój układu nerwowego i zachowanie mogą wpływać trenbolone, jak i nandrolone. Oxandrolone ma zupełnie inną budowę cząsteczki, jest pochodną dihydrotestosteronu (testosteron podlega przemianie przez oddziaływanie 5-alfa-reduktazy). Trenbolone i nandrolone wywodzą się ze zmodyfikowanego testosteronu, dlatego te związki określa się jako pochodne 19-nortestosteronu. W badaniach wykazano, iż nandrolon może zmienić zdolność przestrzenną, pamięć unikania i plastyczność synaptyczną w hipokampie. Ponadto ekspozycja na nandrolon wykazuje zmienny wpływ na funkcje behawioralne, takie jak agresja, depresja i lęk.

Czy oxandrolone powoduje zaburzenia lękowe?

Nie tak szybko. Dawka 2.5 mg na kg masy ciała jest bardzo duża, wręcz zaporowa. Normalnie nikt o zdrowych zmysłach nie stosuje więcej niż kilkadziesiąt mg Anavaru dziennie, jest mniej toksyczny dla wątroby od np. Metanabolu czy Anapolonu, ale to wcale nie znaczy, że nie potrafi zaszkodzić.

2.5 mg na kg masy ciała dziennie, to dla osobnika ważącego 90 kg aż 225 mg dziennie, czyli ponad 1.5 grama środka tygodniowo. Nikt o zdrowych zmysłach, nawet w celach dopingowych nie bierze nawet połowy tej dawki, przynajmniej nigdy o tym nie słyszałem. Opisano ciężkie skutki uboczne stosowania 100 mg Metanabolu dziennie (hospitalizacja), który to środek jest bardziej agresywny, ale w tej dawce nawet „oxa” da popalić nerkom i wątrobie.

37.5 mg na kg masy ciała dziennie, to dla osobnika ważącego 90 kg aż 23 gramy oxandrolonu tygodniowo. Chciałem przypomnieć, iż dawka śmiertelna dla zwierząt to 5 g „oxy” na kg masy ciała. Tego rodzaju dawkowanie da się określić samymi wulgarnymi słowami, które dobitnie opisywałyby inteligencję badaczy.

Tak więc nie, nie sądzę by oxandrolone wywierał wpływ na samopoczucie, zaburzenia nastroju czy wywoływanie lęku, chyba że ktoś go kilkusetkrotnie przedawkowuje. Nie wiem, co chcieli udowodnić naukowcy, chyba tylko pokazać bezmiar głupoty faszerując szczury absurdalnymi, niemożliwymi dawkami Anavaru. Później cytowane  badanie będzie używane w charakterze straszaka: „a widzisz, mówiłem, że oxandrolone jest groźny dla układu nerwowego i wywołuje zaburzenia lękowe”. Przy tej dawce środka to cud, że szczury nie zdechły. Tyle powiem w ramach krótkiego komentarza. Zaburzenia lękowe są tu prawdopodobnie efektem pojawienia się strachu o życie.

Referencje, badania naukowe:

Nara Rubia D.Bernardina i in. Oxandrolone treatment in juvenile rats induced anxiety-like behavior in young adult animals https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304394021004821

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *