Moda na bycie fit nie słabnie, gdyż większość z nas pragnie mieć piękne wysportowane i wyrzeźbione ciało. Niski poziom tkanki tłuszczowej i uwydatnione okrągłe, pękate mięśnie są konsekwencją ciężkiej pracy na treningach i sumienności jak i skrupulatności w trzymaniu diety.
Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z bardzo restrykcyjną dietą robiąc formę, najprawdopodobniej niejednokrotnie doświadczyłeś gigantycznego głodu na skutek ograniczonych kalorii. A co, jeśli ciągle czujesz się głodny, mimo że nie masz deficytu kalorycznego? Twoja dieta jest pełnowartościowa i dobrze ułożona, a Ty nadal czujesz się głodny? Niżej przedstawię Ci kilka przyczyn, które napędzają Twój głód przez cały czas.
Zbyt mała ilość płynów
Ludzie potrzebują dużej ilości płynów, aby móc prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Każdy chyba wie, że woda jest niezbędna do życia. Osoby aktywne fizycznie w szczególności powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie. Podczas ćwiczeń Twój organizm jest dużo bardziej narażony na odwodnienie, dlatego w trakcie trwania godzinnego treningu powinieneś dostarczyć minimum od 500 ml do litra płynów.
Napoje takie jak kawa zwalczają uczucie głodu w ciągu dnia, dlatego warto spożywać również inne napoje, nie tylko samą wodę. Jeśli masz problemy ze spożywaniem większej ilości płynów w ciągu dnia, nie odczuwasz pragnienia, staraj się zawsze mieć przy sobie małą butelkę z wodą. Pamiętaj by co kilka, kilkanaście minut wypijać małego łyka wody, a stanie się to Twoim zdrowym nawykiem.
Niskie spożycie błonnika
Błonnik jest często pomijany przy układaniu planu żywieniowego i mało kto planuje jego codzienne spożycie. Pamiętajmy, że układ trawienny potrzebuje błonnika do prawidłowego funkcjonowania. Dzienne zapotrzebowanie na ten istotny składnik to ok 38 gramów dla mężczyzn i ok. 25 gramów dla kobiet.
Błonnik niesie wiele korzyści dla zdrowia organizmu, a także zapewnia większą sytość, jedocześnie nie dostarczając dużej ilości kalorii. Jak zwiększyć ilość błonnika w diecie? Zamień produkty wysoko glikemiczne, czyli węglowodany proste na węglowodany złożone lub mieszane. Produkty takie jak ryż naturalny – brązowy zawiera dużo więcej błonnika niż ryż biały. Tak samo sprawa wygląda z produktami pełnoziarnistymi i pszenicznymi. Wymień białe pieczywo na ciemne – pełnoziarniste. Możesz również zwiększyć ilość błonnika poprzez dodanie do swojej diety nasion taki jak siemię lniane, które zawiera aż 3g błonnika w jednej łyżce stołowej.
Nie zapominaj o warzywach!
Warzywa stanowią świetny dodatek do diety. Zwiększają objętość posiłku, co jest niezmiernie ważne podczas odchudzania, gdy nasza dieta jest uboga kalorycznie. Warzywa mają działanie tłumiące łaknienie ze względu na sporą zawartość w nich wody i błonnika. Dodatkowo zawierają witaminy i minerały ważne dla naszego zdrowia. Wybór jest ogromny, dlatego zadbaj o różnorodność.
Inez Gorońska – Mistrzyni Polski Bikini Fitness