Winstrol jest jednym z najbardziej popularnych środków dopingujących wszechczasów. Wpadali na nim zawodnicy MMA, sprinterzy, kulomioci, ciężarowcy, piłkarze, wioślarze. Stanazolol to pochodna DHT, czyli dihydrotestosteronu. Uchodzi za środek budujący powoli masę mięśniową oraz znakomicie budujący siłę.
Niestety, jak w przypadku wszystkich najlepszych środków, wiążą się z tym niebagatelne skutki uboczne. Przede wszystkim stanazolol to jeden z najbardziej destrukcyjnych środków dla profilu lipidowego krwi. Równie niekorzystne efekty daje trenbolone. Ponadto niezależnie od drogi podania winstrol jest toksyczny dla wątroby.
Z badań wynika, iż winstrol może powodować wzrost włókien typu I. Są to włókna czerwone, powolne, wytrzymałościowe (ang. ST, slow twitch) są wykorzystywane przy długotrwałej pracy o niewielkim nasileniu (marsz, jogging, bieganie stałym tempem). Korzystają z wielu różnych szlaków enzymatycznych i źródeł energii (w tym z IMTG, glikogenu, glukozy w procesach tlenowych), są silnie ukrwione.
W badaniu Janice L. Hosegood i Antony’ego J. Franksa wzięło udział 16 pacjentów poddawanych planowej operacji brzucha, z których ośmiu otrzymywało 10 mg stanozololu doustnie każdego dnia, przez 14-21 dni.
Pacjenci byli dobrane parami pod względem wieku, płci i budowy ciała (procent nadwagi dla wzrostu obliczono z tabel).
Wyniki:
Podawanie winstrolu spowodowało w większości wzrost włókien typu I. U 7 z 8 pacjentów włókna typu I miały znacznie większy obwód po kuracji winstrolem w porównaniu do grupy kontrolnej (która nie dostała winstrolu). Nie powinno to dziwić, bo pobrano próbki z mięśnia prostego brzucha, który w dużej mierze jest przystosowany do pracy długotrwałej, a nie chwilowych zrywów (tak samo jak np. łydki czy m.naramienne). Normalnie po podawaniu SAA odnotowuje się powiększenie wielkości włókien mięśniowych typu II. Tego typu mięśnie zanikają przez nieaktywność fizyczną, niedożywienie, nadmiar glikokortykoidów, brak odpowiedniej stymulacji hormonalnej (spadki po cyklu) oraz rosną po ćwiczeniach siłowych. Trening może zwiększyć rozmiar włókien typu I, ale zwykle uznaje się, iż są one mało podatne na hipertrofię. Winstrol może być więc przydatny także w dyscyplinach wytrzymałościowych.
Referencje:
Janice L. Hosegood, Antony J. Franks „Response of human skeletal muscle to the anabolic steroid stanozolol” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1834821/pdf/bmj00308-0040.pdf