Czy ashwagandha zwiększa poziom testosteronu?

Ashwagandha  to coraz bardziej popularna odmiana żeń-szenia indyjskiego chętnie  stosowana w medycynie ajurwedyjskiej w celu zwiększania wigoru, siły i wytrzymałości mięśni oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia.

W 16-tygodniowym badaniu zbadano wpływ Ashwagandhy na zmęczenie, wigor i stężenia hormonów steroidowych u starzejących się mężczyzn. Mężczyźni z nadwagą w wieku 40–70 lat, z występującym zmęczeniem, otrzymywali placebo lub ekstrakt z Ashwagandhy (21 mg glikozydów witanolidowych dziennie) przez 8 tygodni. Mierzono nastrój, poprzez kwestionariusz badano objawy starzenia się mężczyzn, stężenie DHEA-S, testosteronu, kortyzolu i estradiolu.

Wyniki

Mierzono odczuwanie zmęczenia, wigoru oraz samopoczucia seksualnego i psychicznego. Spożycie Ashwagandhy było związane z 18% większym wzrostem DHEA-S i 14,7% większym wzrostem testosteronu w porównaniu z placebo. Nie stwierdzono istotnych różnic między grupami w zakresie stężeń kortyzolu i estradiolu. Prawdopodobnie stało się tak, gdyż podawano za małe ilości Ashwagandhy.

Wnioski

Przyjmowanie standaryzowanego wyciągu z Ashwagandhy przez 8 tygodni było związane ze zwiększonymi stężeniami DHEA-S i testosteronu, chociaż z racji małej dawki nie stwierdzono istotnych różnic między grupami jeśli chodzi o stężenia kortyzolu, estradiolu, odczuwaniu zmęczeniu, wigoru,

Referencje:

Adrian L. Lopresti „A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) in Aging, Overweight Males” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6438434/

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *