Jajko na śniadanie czy owsianka – co lepsze dla zdrowia?

Temat spożycia jajek jest tematem polaryzującym zarówno społeczność naukowców, jak i ogół społeczeństwa. Najczęściej wątpliwości związane są z zawartym w jajku cholesterolem.

Cholesterol z kolei, w ogólnym przeświadczeniu, wiązany jest z ryzykiem występowania chorób układu sercowo-naczyniowego oraz (o czym zapewne mniej osób wie) także z możliwością rozwoju cukrzycy. Z drugiej strony owsianka tradycyjnie uznawana jest za niezwykle zdrowy pomysł na śniadanie (i nie tylko). 

Z jednej strony monety mamy zatem jajka, które mogą podnosić poziom cholesterolu typu LDL oraz potencjalnie wpływać niekorzystnie na metabolizm glukozy, podczas gdy druga strona monety wydaje się poprawiać metabolizmu glukozy oraz obniżać poziom cholesterolu typu LDL.

Chyba naukowcy z Meksyku są jednak przekorni, bo postanowili sprawdzić, jak „poradzą sobie oba pokarmy w walce 1 na 1”. W eksperymencie wzięły udział 33 osoby w wieku 35-65 lat ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Każdy z uczestników spożywał przez pięć tygodni albo jedno jajko na dzień, albo 40 g płatków owsianych zmieszanych z 2. szklankami mleka, pozbawionego laktozy. Gdy na śniadanie zjadano jajko, towarzyszyły mu warzywa i 2. kromki chleba.

Po 3. tygodniach odstawienia obu produktów uczestnicy zmieniali się stronami. Naukowcy nie stwierdzili różnicy w poziomie glukozy niezależnie od okresu czy zjadano jajko, czy owsiankę. Podobnie nie odnotowano różnic w poziomach cholesterolu, niezależnie od frakcji, trójglicerydów oraz insulinooporności (wskaźnik HOMA).

Co ciekawe zauważono różnice w markerze stanów zapalnych (TNF-α). Notowano jego spadek wtedy, gdy na śniadanie zjadano jajko.

Bibliografia:

Ballesteros MN, Valenzuela F, Robles AE, Artalejo E, Aguilar D, Andersen CJ, Valdez H, Fernandez ML. One Egg per Day Improves Inflammation when Compared to an Oatmeal-Based Breakfast without Increasing Other Cardiometabolic Risk Factors in Diabetic Patients. Nutrients. 2015 May 11;7(5):3449-63. doi: 10.3390/nu7053449. PMID: 25970149; PMCID: PMC4446761.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *