Infekcje górnych dróg oddechowych takie jak przeziębienie i grypa należą do najczęściej występujących schorzeń i rokrocznie borykają się z nimi miliony Polaków. Zazwyczaj przypadłości te, ze względu na to, że mają podłoże wirusowe leczone są jedynie objawowo dostępnymi bez recepty środkami przeciwgorączkowymi, przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i zmniejszającymi wyciek z nosa. W praktyce wiele osób ma spore problemy z odróżnieniem przeziębienia i grypy, tymczasem przypadłości te w istocie mają inny przebieg, a co najważniejsze – mogą mieć inne dla naszego zdrowia konsekwencje.
- Przeziębienie
Przeziębienie sklasyfikować można jako zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła, a czasem także zatok przynosowych wywołanych przez wirusy (najczęściej tzw. rynowirusy). Choroba zazwyczaj rozpoczyna się trwającym jedną lub dwie doby okresem gorszego samopoczucia i ogólnego rozbicia. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest często ból gardła, po którym w ciągu 1 – 2 dni pojawia się katar, nieraz niezwykle uciążliwy. W niektórych przypadkach pojawia się także chrypka i kaszel oraz stan podgorączkowy. Nasilenie objawów nieraz jest na tyle silne, że nie daje normalnie funkcjonować.
Problemy z mową wywołane bólem gardła czy też bezsenność spowodowana katarem z towarzyszącym stanem podgorączkowym i ogólnym rozbiciem sprawiają, że wiele osób przeziębienie uznaje za grypę, a niekiedy wręcz anginę (chorobę bakteryjną) i domaga się od lekarza przepisania antybiotyku – co jest dalece nieuzasadnione i przynieść może więcej szkód niż korzyści. Przeziębienie trwa zazwyczaj około tygodnia.
- Grypa… więcej