Historia oraz czym jest Kettlebell

Kettlebell – ( rosyjsk. Girya ) – są używane przez rosyjskich sportowców od wieków. Pierwsze wzmianki o odważnikach girya można odnaleźć w rosyjskich słownikach z XVII wieku.

W USA, odważniki kettlebell nie były znane na szeroką skalę. W siłowniach ( zwłaszcza w latach 80-tych ) preferowano raczej trening typowo kulturystyczny, którego celem była przede wszystkim estetyka a nie siła i funkcjonalność.

Siłownie wyposażano w mnóstwo maszyn, wyspecjalizowanych w rozwoju poszczególnych części ciała poprzez ich wyizolowanie.

Dla kontrastu – kettlebell reprezentują prosty design i służą do rozwoju zarówno siły jak i wytrzymałości angażując w ćwiczenia całe ciało.

Na początku XXI w. Tendencje się zmieniły, zamiast maszyn, zaczęto preferować przede wszystkim wolne ciężary a trenujący chcą dysponować siłą adekwatną do swojego wyglądu .

Kettlebell – pojawił się w świadomości USA dzięki m. in. takim ludziom jak Steve Cotter, Steve Maxwell, czy Pavel Tsatsouline – rosyjski ekspert od treningu siłowego i były instruktor komandosów jednostek specjalnych SPECNAZU.

Obecnie w USA i Europie, odważniki kettlebell święcą prawdziwy rozkwit, głównie dzięki zawodnikom MMA i innych sportowców walki, którzy szybko docenili zalety tego przyrządu.

Materiał pochodzi z serwisu partnerskiego SFD: http://www.ckb.kravmaga.webd.pl/start.php

Dyskusja w temacie: http://www.sfd.pl/Historia_oraz_czym_jest_Kettlebell_-t891538.html

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *