Magiczna moc żeń-szenia (art by faftaq)

Panax ginseng

5_article_5472d6d87acdb_article_v3
Źródło zdjęcia
Na wstępie należy zaznaczyć iż żeń-szeń należy do najobszerniej zbadanych i opisanych roślinnych surowców leczniczych, na temat jego pozytywnych własciwości napisano już tyle prac i przeprowadzono tyle badań iż śmiało można powiedzieć, że jest to roślina o dobrze udokumentowanych właściwościach terapeutycznych.

W ciągu minionych 30 latach opublikowano wyniki ponad 50 prób klinicznych, (przeprowadzonych zarówno na pacjentach jak i zdrowych ochotnikach), których analiza wykazała, że w 13 badaniach (1572 przypadkach) preparat żeń-szeniowy powodował poprawę samopoczucia. Ponadto w 17 próbach (846 przypadkach) stwierdzono poprawę sprawności fizycznej, a poprawę w zakresie różnych parametrów przemiany materii w dalszych 10 próbach.

Preparaty oparte na wyciągach z tej rośliny wykazują:
* działanie na ośrodkowy układ nerwowy,
* działanie hormonalne androgenne i estrogenne, szczególnie w astenii płciowej,
* działanie antymiażdżycowe; po podaniu żeń-szenia zaobserwowano znaczny spadek zawartości cholesterolu całkowitego, lipidów oraz cholesterolu LDL, przy jednoczesnym podwyższeniu stężenia cholesterolu HDL w surowicy krwi,
* działanie immunomodulujące.

Pozwolę sobie opisać poszczególne właściwości żeń-szenia podpierając się wynikami badań.

WŁAŚCIWOŚCI IMMUNOMODULUJĄCE

– W badaniu (wpływ na częstotliwość infekcji grypowych po szczepieniu przeciw grypie (4 tygodnie po rozpoczęciu badań) )przeprowadzonym na 227 pacjentach (39-60 lat) metodą podwójnej ślepej próba wobec placebo, a które polegało na podawaniu wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d* przez 12 tygodni zaobserwowano znaczne obniżenie występowania infekcji grypowych i znaczne podwyższenie poziomu przeciwciał bez wpływu na parametry bezpieczeństwa hematologicznego i laboratoryjnego

– W badaniu (wpływ na pooperacyjną rekonwalescencję ) przeprowadzonym na 120 pacjentach (20-65 lat z ginekologiczną laparotomią) metodą prostej ślepej próby wobec placebo*d = pro die, a które polegało na podawaniu skoncentrowanego ekstraktu z żeń-szenia 230 mg/d zaobserwowano znaczne polepszenie liczby leukocytów, sumy protein i wagi ciała, zahamowanie spadku glukozy we krwi, znaczne obniżenie poziomu cholesterolu; brak wpływu na hemoglobinę, hematokryt, albuminę surowiczą, ciśnienie krwi i ogólne samopoczucie.

DZIAŁANIE NA WYDOLNOŚĆ FIZYCZNĄ

– W badaniu (wpływ na aerobową pojemność roboczą, na stężenie laktanów w surowicy, na częstotliwość pracy serca (w obciążeniu ergonomicznym) przeprowadzonym na grupie 30 mężczyzn wyczynowców sportowych (18-31 lat) metodą podwójnej ślepej próby z preparatem porównawczym w który podawano wyciąg z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d; wyciąg z żeń-szenia (7% ginsenozydów) 200 mg/d przez 9 tygodni zaobserwowano znaczne powiększenie oddechowej pojemności roboczej, znaczne zmniejszenie poziomu laktanów w surowicy, zwiększenie pojemności roboczej i skrócenie czasu wypoczynku po pracy, nie stwierdzono znacznych różnic między dwoma wyciągami z żeń-szenia

– W badaniu (Wpływ na wydolność fizyczną, trwanie efektu po zaprzestaniu leczenia) przeprowadzonym na grupie 28 mężczyzn sportowców (20-30 lat) prowadzonym metodą podwójna ślepa próba wobec placebo z wykorzystaniem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 9 tygodni zaobserwowano znaczne powiększenie pojemności pobierania tlenu, znaczne obniżenie częstotliwości pracy serca, pozytywny wpływ na pracę płuc, znaczne skrócenie czasu reakcji na bodźce optyczne (wszystkie efekty jeszcze przez 3 tyg. po zakończeniu podawania leku)

DZIAŁANIE NEUROENDOKRYNOLOGICZNE

– W otwartym badaniu kontrolnym przeprowadzonym na 66 osobowej liczbie mężczyzn (27-45 lat ze zmniej-szoną liczbą i ruchliwością plemników), z użyciem wyciągu z żeń-szenia [u]4 g/d[/u] przez 3 miesiące zaobserwowano podwyższenie liczby plemników i stopnia ich ruchliwości, wzrost sumy testosteronu w plaźmie i wolnego testosteronu, dihydrotestosteronu, spadek prolaktyn.

DZIAŁANIE NA PSYCHOFIZYCZNĄ WYDOLNOŚĆ

-W badaniu przeprowadzonym na grupie 60 osób (30 mężczyzn i 30 kobiet 22-80 lat) metodą podwójnej ślepej próby wobec placebo, z użyciem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczne polepszenie czasu reakcji oburęcznej koordynacji i wydolności fizycznej (test schodowy), skrócenie czasu odpoczynku po pracy, pozytywne działanie na ogólne samopoczucie i na parametry samooceny, brak wpływu na nastrój i optyczny próg fuzji.

– W badaniu (wpływ na samopoczucie – reagowanie na optyczne i akustyczne sygnały, na funkcję płuc i na poziom hormonów płciowych) przeprowadzonym na grupie 120 (60 mężczyzn i 60 kobiet 30-60 lat) metodą podwójnej ślepej próby wobec placebo, z użyciem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczne polepszenie czasu reakcji, parametrów funkcji płuc i wszystkich kryteriów testu samooceny; nie stwierdzono wpływu na hormony płciowe.

– W badaniu (wpływ na funkcje psychiczne i psychomotoryczne) przeprowadzonym na grupie 32 mężczyzn (20-24 lat) i 112 mężczyzn (40-70 lat) metodą podwójnej ślepej próba wobec placebo z zastosowaniem wyciąg z żeń-szenia (4% gin-senozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni zaobserwowano znaczne polepszenie umysłowej wydolności w teście arytmetycznym, tylko nieznaczny wpływ na wszystkie inne funkcje psychiczne i psychomotoryczne

To tyle, jest tego więcej, ale myślę że tyle wystarczy, są jeszcze badania potwierdzający wpływ preparatów z wyciągami z tej rośliny na subiektywne, ogólene samopoczucie, na zespól przewlekłego zmęczenia, przemianę materii itp. Serio. Trza dodać, żę poza Panax ginseng również inne gatunki żeń-szenia wykazują udowodnione naukowo, cenne i wielokierunkowe działanie. „W świetle najnowszych badań farmakologicznych i klinicznych, a także monografii Komisji E Federalnego Urzędu Zdrowia Niemiec, stosowanie standaryzowanych wyciągów z żeń-szenia w postaci suplementów żywnościowych (niskie dawki) jak i w formie fitoterapeutyków znajduje swoje obiektywne uzasadnienie.” Panie i Panowie – do apteki!

oparte przede wszystkim na pracy Jerzego LUtomskiego „Wpływ środków ziołowych na witalność organizmu”

dalsze piśmiennictwo:
Lutomski J.: Trzy wieki dociekań nad żeń-szeniem. Aptekarstwo w Polsce i na Świecie 1998. Monographien – Ginseng radix: BAnz. 17. 01. 1991, Erg. – Lieferung BZRvA, April 1991 (tłumaczenie: Kompendium „Rośliny lecznicze w fitoterapii„, Wyd. IRiPZ Poznań s. 355, 2000). Sonnenborn U.: Ginseng. Neuere Untersuchungen immunologischer, pharmakologischer und endokrinologischer Aktivitäten eine alten Arzneipflanze. Dtsch. Apoth. Ztg. 1987. Singh V. et al: Immunomodulatory activity of Panax ginseng extract. Planta Med. 1984. Mei B. et al.: Protective effects of ginsenosides on oxygen free radical induced domages of cultured vascular endothelial cells in vitro. Acta Pharm. Sin. 29, Nr 11, 1994. 87. Sandberg F., Dencker L.: Experimental and clinical tests on Ginseng. Zeitschr. für Phytotherapie 1994.

Autor: faftaq (sfd)

Komentarze do tego artykułu możesz zobaczyć na forum klikając -> TUTAJ

5 thoughts on “Magiczna moc żeń-szenia (art by faftaq)

  1. O właśnie, ja stosuje Bodymax Sport przy wysiłku 2-3 razy w tygodniu (rower, siłownia)sprawdza się świetnie. Mam więcej energii i co ważne zakwasy nawet po długiej wycieczce nie powstają. Tylko czy ktoś mi może wytłumaczyć o co chodzi z tymi procentami ginsenozydów??

  2. a po ilu tabletkach widać efekty? Straszne mam zakwasy, biegałem ostatnio bez „zaprawy”, powinienem się jakoś wzmocnić wcześniej…

  3. Więc w Bodymaxa sport warto zainwestować? Opłaci się? Ja 3 razy w tygodniu na basen chodze czyli w sumie można powiedzieć, że jestem aktywna..

  4. Tak wygląda żeń szeń? Ciekawe.. Ja kiedyś łykałem Bodymaxa w wersji Sport dla aktywnych, kondycja się poprawiła, ale po 3 miesiącach tabletki trzeba odstawić.

  5. Hehehe faktycznie w tym żeń szeniu coś jest. Jestem chodzącym przykładem tego, że ten korzeń może naprawdę pobudzić człowieka do działania. Z tym, że ja w jednej tabletce oprócz żeń szenia miałem jeszcze inne witaminy. To chyba też miało wpływ na to, że ta energia do mnie wróciła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *