Magiczna moc żeń-szenia (art by faftaq)

Panax ginseng

5_article_5472d6d87acdb_article_v3
Źródło zdjęcia
Na wstępie należy zaznaczyć iż żeń-szeń należy do najobszerniej zbadanych i opisanych roślinnych surowców leczniczych, na temat jego pozytywnych własciwości napisano już tyle prac i przeprowadzono tyle badań iż śmiało można powiedzieć, że jest to roślina o dobrze udokumentowanych właściwościach terapeutycznych.

W ciągu minionych 30 latach opublikowano wyniki ponad 50 prób klinicznych, (przeprowadzonych zarówno na pacjentach jak i zdrowych ochotnikach), których analiza wykazała, że w 13 badaniach (1572 przypadkach) preparat żeń-szeniowy powodował poprawę samopoczucia. Ponadto w 17 próbach (846 przypadkach) stwierdzono poprawę sprawności fizycznej, a poprawę w zakresie różnych parametrów przemiany materii w dalszych 10 próbach.

Preparaty oparte na wyciągach z tej rośliny wykazują:
* działanie na ośrodkowy układ nerwowy,
* działanie hormonalne androgenne i estrogenne, szczególnie w astenii płciowej,
* działanie antymiażdżycowe; po podaniu żeń-szenia zaobserwowano znaczny spadek zawartości cholesterolu całkowitego, lipidów oraz cholesterolu LDL, przy jednoczesnym podwyższeniu stężenia cholesterolu HDL w surowicy krwi,
* działanie immunomodulujące.

Pozwolę sobie opisać poszczególne właściwości żeń-szenia podpierając się wynikami badań.

WŁAŚCIWOŚCI IMMUNOMODULUJĄCE

– W badaniu (wpływ na częstotliwość infekcji grypowych po szczepieniu przeciw grypie (4 tygodnie po rozpoczęciu badań) )przeprowadzonym na 227 pacjentach (39-60 lat) metodą podwójnej ślepej próba wobec placebo, a które polegało na podawaniu wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d* przez 12 tygodni zaobserwowano znaczne obniżenie występowania infekcji grypowych i znaczne podwyższenie poziomu przeciwciał bez wpływu na parametry bezpieczeństwa hematologicznego i laboratoryjnego

– W badaniu (wpływ na pooperacyjną rekonwalescencję ) przeprowadzonym na 120 pacjentach (20-65 lat z ginekologiczną laparotomią) metodą prostej ślepej próby wobec placebo*d = pro die, a które polegało na podawaniu skoncentrowanego ekstraktu z żeń-szenia 230 mg/d zaobserwowano znaczne polepszenie liczby leukocytów, sumy protein i wagi ciała, zahamowanie spadku glukozy we krwi, znaczne obniżenie poziomu cholesterolu; brak wpływu na hemoglobinę, hematokryt, albuminę surowiczą, ciśnienie krwi i ogólne samopoczucie.

DZIAŁANIE NA WYDOLNOŚĆ FIZYCZNĄ

– W badaniu (wpływ na aerobową pojemność roboczą, na stężenie laktanów w surowicy, na częstotliwość pracy serca (w obciążeniu ergonomicznym) przeprowadzonym na grupie 30 mężczyzn wyczynowców sportowych (18-31 lat) metodą podwójnej ślepej próby z preparatem porównawczym w który podawano wyciąg z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d; wyciąg z żeń-szenia (7% ginsenozydów) 200 mg/d przez 9 tygodni zaobserwowano znaczne powiększenie oddechowej pojemności roboczej, znaczne zmniejszenie poziomu laktanów w surowicy, zwiększenie pojemności roboczej i skrócenie czasu wypoczynku po pracy, nie stwierdzono znacznych różnic między dwoma wyciągami z żeń-szenia

– W badaniu (Wpływ na wydolność fizyczną, trwanie efektu po zaprzestaniu leczenia) przeprowadzonym na grupie 28 mężczyzn sportowców (20-30 lat) prowadzonym metodą podwójna ślepa próba wobec placebo z wykorzystaniem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 9 tygodni zaobserwowano znaczne powiększenie pojemności pobierania tlenu, znaczne obniżenie częstotliwości pracy serca, pozytywny wpływ na pracę płuc, znaczne skrócenie czasu reakcji na bodźce optyczne (wszystkie efekty jeszcze przez 3 tyg. po zakończeniu podawania leku)

DZIAŁANIE NEUROENDOKRYNOLOGICZNE

– W otwartym badaniu kontrolnym przeprowadzonym na 66 osobowej liczbie mężczyzn (27-45 lat ze zmniej-szoną liczbą i ruchliwością plemników), z użyciem wyciągu z żeń-szenia [u]4 g/d[/u] przez 3 miesiące zaobserwowano podwyższenie liczby plemników i stopnia ich ruchliwości, wzrost sumy testosteronu w plaźmie i wolnego testosteronu, dihydrotestosteronu, spadek prolaktyn.

DZIAŁANIE NA PSYCHOFIZYCZNĄ WYDOLNOŚĆ

-W badaniu przeprowadzonym na grupie 60 osób (30 mężczyzn i 30 kobiet 22-80 lat) metodą podwójnej ślepej próby wobec placebo, z użyciem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczne polepszenie czasu reakcji oburęcznej koordynacji i wydolności fizycznej (test schodowy), skrócenie czasu odpoczynku po pracy, pozytywne działanie na ogólne samopoczucie i na parametry samooceny, brak wpływu na nastrój i optyczny próg fuzji.

– W badaniu (wpływ na samopoczucie – reagowanie na optyczne i akustyczne sygnały, na funkcję płuc i na poziom hormonów płciowych) przeprowadzonym na grupie 120 (60 mężczyzn i 60 kobiet 30-60 lat) metodą podwójnej ślepej próby wobec placebo, z użyciem wyciągu z żeń-szenia (4% ginsenozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczne polepszenie czasu reakcji, parametrów funkcji płuc i wszystkich kryteriów testu samooceny; nie stwierdzono wpływu na hormony płciowe.

– W badaniu (wpływ na funkcje psychiczne i psychomotoryczne) przeprowadzonym na grupie 32 mężczyzn (20-24 lat) i 112 mężczyzn (40-70 lat) metodą podwójnej ślepej próba wobec placebo z zastosowaniem wyciąg z żeń-szenia (4% gin-senozydów) 200 mg/d przez 12 tygodni zaobserwowano znaczne polepszenie umysłowej wydolności w teście arytmetycznym, tylko nieznaczny wpływ na wszystkie inne funkcje psychiczne i psychomotoryczne

To tyle, jest tego więcej, ale myślę że tyle wystarczy, są jeszcze badania potwierdzający wpływ preparatów z wyciągami z tej rośliny na subiektywne, ogólene samopoczucie, na zespól przewlekłego zmęczenia, przemianę materii itp. Serio. Trza dodać, żę poza Panax ginseng również inne gatunki żeń-szenia wykazują udowodnione naukowo, cenne i wielokierunkowe działanie. “W świetle najnowszych badań farmakologicznych i klinicznych, a także monografii Komisji E Federalnego Urzędu Zdrowia Niemiec, stosowanie standaryzowanych wyciągów z żeń-szenia w postaci suplementów żywnościowych (niskie dawki) jak i w formie fitoterapeutyków znajduje swoje obiektywne uzasadnienie.” Panie i Panowie – do apteki!

oparte przede wszystkim na pracy Jerzego LUtomskiego “Wpływ środków ziołowych na witalność organizmu”

dalsze piśmiennictwo:
Lutomski J.: Trzy wieki dociekań nad żeń-szeniem. Aptekarstwo w Polsce i na Świecie 1998. Monographien – Ginseng radix: BAnz. 17. 01. 1991, Erg. – Lieferung BZRvA, April 1991 (tłumaczenie: Kompendium „Rośliny lecznicze w fitoterapii„, Wyd. IRiPZ Poznań s. 355, 2000). Sonnenborn U.: Ginseng. Neuere Untersuchungen immunologischer, pharmakologischer und endokrinologischer Aktivitäten eine alten Arzneipflanze. Dtsch. Apoth. Ztg. 1987. Singh V. et al: Immunomodulatory activity of Panax ginseng extract. Planta Med. 1984. Mei B. et al.: Protective effects of ginsenosides on oxygen free radical induced domages of cultured vascular endothelial cells in vitro. Acta Pharm. Sin. 29, Nr 11, 1994. 87. Sandberg F., Dencker L.: Experimental and clinical tests on Ginseng. Zeitschr. für Phytotherapie 1994.

Autor: faftaq (sfd)

Komentarze do tego artykułu możesz zobaczyć na forum klikając -> TUTAJ

Udostępnij znajomym

5 thoughts on “Magiczna moc żeń-szenia (art by faftaq)

  1. O właśnie, ja stosuje Bodymax Sport przy wysiłku 2-3 razy w tygodniu (rower, siłownia)sprawdza się świetnie. Mam więcej energii i co ważne zakwasy nawet po długiej wycieczce nie powstają. Tylko czy ktoś mi może wytłumaczyć o co chodzi z tymi procentami ginsenozydów??

  2. a po ilu tabletkach widać efekty? Straszne mam zakwasy, biegałem ostatnio bez “zaprawy”, powinienem się jakoś wzmocnić wcześniej…

  3. Więc w Bodymaxa sport warto zainwestować? Opłaci się? Ja 3 razy w tygodniu na basen chodze czyli w sumie można powiedzieć, że jestem aktywna..

  4. Tak wygląda żeń szeń? Ciekawe.. Ja kiedyś łykałem Bodymaxa w wersji Sport dla aktywnych, kondycja się poprawiła, ale po 3 miesiącach tabletki trzeba odstawić.

  5. Hehehe faktycznie w tym żeń szeniu coś jest. Jestem chodzącym przykładem tego, że ten korzeń może naprawdę pobudzić człowieka do działania. Z tym, że ja w jednej tabletce oprócz żeń szenia miałem jeszcze inne witaminy. To chyba też miało wpływ na to, że ta energia do mnie wróciła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *