Najbardziej ekstremalne diety świata: dieta K-E (Ketogenic Enteral Nutrition)

Męczy Cię spożywanie niesmacznych i dietetycznych potraw w trakcie kuracji odchudzającej? Nie martw się, zaraz zamontujemy Ci sondę! Tak mogłoby brzmieć marketingowe hasło tzw. diety K-E (Ketogenic Enteral Nutrition), która stanowi jedno z bardziej ekstremalnych rozwiązań żywieniowych jakie kiedykolwiek powstały. Co ciekawe, dieta ta cieszy się sporą popularnością w USA, gdzie stosowana jest w ramach przedślubnych przygotować przez przyszłe panny młode, dla których z resztą specjalnie ponoć została opracowana!

Na czym polega?

Dieta K-E to rozwiązanie opracowane przez dr Oliviera Di Petro, skierowane do osób potrzebujących w błyskawicznym tempie utracić zbędną tkankę tłuszczową. Koncepcja ta zakłada, podawanie za pośrednictwem sondy włożonej przez nos do żołądka roztworu białka i tłuszczu, o kaloryczności nie przekraczającej około 800 kcal na dobę. Tego typu mieszanka ma wprowadzić organizm w stan ketozy i nasilić utratę tkanki tłuszczowej. Cały program trwa przez okres 10 dni.

Ile można schudnąć

Ubytek masy ciała po zastosowaniu kuracji może być oczywiście znaczny, co związany jest z jednej strony z niską podażą energii, z drugiej – z eliminacją węglowodanów i wprowadzeniem organizmu w stan ketozy. Na korzyść diety przemawiają także wyniki badań – tego typu metody z powodzeniem stosowane były w warunkach klinicznych w przypadku osób skrajnie otyłych. Nie oznacza to jednak, że są to rozwiązania w każdym wypadku bezpieczne, czy też że mogą być stosowane beztrosko przez niewykwalifikowane osoby.

Wady

Żywienie przez sondę w ramach kuracji odchudzającej już samo w sobie wydaje się co najmniej kontrowersyjne. Oczywiście można teoretycznie podawaną odżywkę zbilansować tak by była zasobna we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. W praktyce jednak tak być nie musi, co skończy się niedoborami pokarmowymi. Tego typu praktyki mogą także przyczyniać się do rozwoju zaburzeń odżywiania. Oczywistym problemem jest też skrajnie niska podaż energii, która skutkuje spowolnieniem metabolizmu i utratą tkanki mięśniowej… więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *