GHRP to inaczej peptydy uwalniające hormon wzrostu (ang. Growth Hormone-releasing peptides). Do tej grupy zaliczamy alexamorelin, GHRP-6, hexarelin oraz pralmorelin (GHRP-2). Są to substancje zakazane do użycia przez sportowców, obecne na liście antydopingowej WADA w edycji 2015 [1]. Hormon wzrostu jest jednołańcuchowym peptydem o masie cząsteczkowej 21 500 Da. Hormon wzrostu nie działa tylko bezpośrednio, ale w wielu aspektach poprzez somatomedyny (IGF, insulinopodobne czynniki wzrostu). Najważniejszym z nich jest IGF-1 (somatomedyna C). Czynniki te są syntetyzowane w wątrobie oraz chondrocytach (tkance chrzęstnej) [5].
Hormon wzrostu jest jednym z kluczowych hormonów mających wielokierunkowy wpływ na cały organizm:
- działa anabolicznie – ale nie bezpośrednio, a raczej poprzez IGF-1 („zwiększanie wychwytu aminokwasów, przyspieszenie transkrypcji i translacji mRNA, hamowanie proteolizy, zwiększanie ilości jąder w komórkach mięśniowych, wzrost objętości i masy włókien mięśniowych” [3],
- działa lipolitycznie – „pali” tkankę tłuszczową,
- może zwiększać insulinooporność,
- powoduje wzrost kości długich,
- stymuluje układ immunologiczny,
Od połowy lat 80 w użyciu jest niemal wyłącznie GH produkowany metodą rekombinacji genetycznej (rhGH). Przez wiele lat pozyskiwano hormon wzrostu z przysadek mózgowych osób zmarłych. Choroba CJD i kiepskie wyniki leczenia karłowatości przysadkowej spowodowały odejście od takich metod. W medycynie stosuje się GH do leczenia karłowatości przysadkowej, w przewlekłej niewydolności nerek, niedoborze hormonu wzrostu u dzieci i dorosłych, Zespole Pradera-Williego, Zespole Turnera, Zespole Noonana. [4].
Czytaj całość na: PoTreningu.pl