Obok typu sylwetki istotne przy doborze planu treningowego i żywieniowego jest uwzględnienie stanu naszego zdrowia i samopoczucia. Pomoże nam to zarówno w osiągnięciu lepszych efektów, ale i również w zadbaniu o zdrowie, które mamy tylko jedno. Warto więc je szanować.
Pomocna jest tutaj analiza badań laboratoryjnych. Jakie badania wziąć pod uwagę?
Na początek warto wykonać morfologię, OB i ogólne badanie moczu. Nie są to badania bardzo specjalistyczne i szczegółowe, ale dadzą nam ogólny obraz sytuacji.
Już po wyniku OB, możemy stwierdzić, czy w naszym organizmie występuje stan zapalny. Pomocne będzie tutaj również oznaczenie CRP, które szybciej rośnie w miarę rozwoju stanu zapalnego i szybciej spada, gdy stan zapalny ustępuje.
Pamiętajmy, że OB może być podwyższone z powodu ciężkiego treningu, przeziębienia, czy chorego zęba.
Analiza morfologii może dostarczyć nam wielu cennych informacji i wskazać kierunek do dalszych badań. Obniżone czerwone krwinki, a także hemoglobina i hematokryt mogą świadczyć o anemii. Zmniejszone MCV (średnia objętość krwinki czerwonej) to najczęściej skutek niedoboru żelaza. Warto wówczas zbadać poziom żelaza, ferrytyny i transferyny we krwi. Ferrytyna jest magazynem żelaza, jej wysoki poziom oznacza zazwyczaj zespół złego wchłaniania. Z kolei przy niskiej ferrytynie mamy zazwyczaj problemy z wykonywaniem wysiłku fizycznego, czujemy się zmęczeni, wypadają nam włosy.
Czytaj dalej na: PoTreningu.pl