Niski poziom testosteronu sprzyja cukrzycy

Testosteron nazywany bywa “kluczowym męskim hormonem”. Dziś co prawda odchodzi się od klasyfikowania hormonów jako “męskie” czy “żeńskie”, (gdyż potrzebne są niezależnie od płci) niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że testosteron pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie mężczyzn. Okazuje się, że owe funkcje powiązane są nie tylko z rozwojem pierwszorzędowych i drugorzędowych cech płciowych, nie tylko z libido, samopoczuciem i siłą oraz masą mięśniową, ale także z innymi ważnymi parametrami związanymi z gospodarką energetyczną i zdrowiem metabolicznym.

Niski testosteron w cukrzycy i otyłości

Nie od dziś wiadomo, że w przypadku wielu chorób niepowiązanych bezpośrednio z funkcjonowaniem osi przysadka-podwzgórze-jądra, poziom testosteronu jest obniżony. Znakomitymi przykładami mogą tutaj być choćby:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • zespół metaboliczny.

Badania naukowe wskazują, że za niski poziom testosteronu ma 33% mężczyzn borykających się z cukrzycą typu 2. i 25% mężczyzn dotkniętych otyłością. Zazwyczaj fakt ten bywa uzasadniany w taki sposób, iż to właśnie nadmierna masa ciała i zaburzona gospodarka insulinowo-glukozowa powodują rozregulowanie mechanizmów odpowiedzialnych za produkcję i działanie testosteronu. W praktyce jednak okazuje się, że zależność ma charakter dwukierunkowy…czytaj dalej na PoTreningu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *