Równowaga kwasowo-zasadowa

Równowaga kwasowo-zasadowa gwarantem naszego zdrowia i długiego życia

Homeostaza (gr. homoíos – podobny, równy i stásis – trwanie) – stan równowagi dynamicznej środowiska, w którym zachodzą procesy biologiczne. Zasadniczo sprowadza się to do równowagi płynów wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych. To stan do którego dąży od zawsze nasz organizm. Jakakolwiek ingerencja w nasz organizm powoduje jego wyjście z tego stanu i zachwiania równowagi co w konsekwencji może i często prowadzi do opłakanych skutków. Każdego dnia spożywamy pokarmy i pijemy płyny, dostarczając nie tylko makro ale i mikroelementy, które wpływają na stan naszej równowagi kwasowo-zasadowej , która jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jeśli spożywamy zbyt duże ilości produktów kwasotwórczych, takich jak m.in. białka zwierzęce, węglowodany rafinowane (Np. cukier, mąka, jasny ryż, makaron), tłuszcz, kawa, czarna herbata, alkohol i nikotyna, w organizmie może powstać nadmiar kwaśnych pozostałości przemiany materii. Poziom kwasów we krwi może ulec zwiększeniu również w wyniku stresu, pośpiechu, stosowania błędnych kuracji odchudzających, nadmiaru przyjmowanych leków, braku ruchu lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Dlaczego nadmiar kwasów jest zły ?

Każda komórka naszego organizmu ma optymalne i właściwe dla siebie pH ( pH jest miarą zasadowości lub kwasowości, pH do 6,8 to odczyn kwaśny 7 obojętny powyżej 7 zasadowy). pH komórek jak i całego organizmu jest ściśle określone i regulowane a jakiekolwiek odchyły w stronne pH kwaśnego powoduje szereg negatywnych konsekwencji takich Np. jak starzenie się tkanek, zmarszczki, bóle i opuchnięcia, gdy organizm zatrzymuje wodę, aby je rozcieńczyć i zapobiec zniszczeniom. Komórki rakowe szybko rozwijają się w kwaśnym środowisku, podczas gdy zdrowe komórki giną.
Długotrwałe zakwaszenie sprzyja rozwojowi poważnych chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga, a także może być przyczyną wielu dolegliwości: ogólnego zmęczenia, braku koncentracji, zaburzeń snu, napięć nerwowych, depresji, częstych infekcji, zaparć, łamliwości paznokci i wypadania włosów.

Jakie są objawy zakwaszenia ?

Permanentne przebywanie w stanie zakwaszenia jest szybko sygnalizowane przez nasz organizm. Zakwaszenie ma swój udział w niemal wszystkich chorobach przewlekłych – albo wyzwalając objawy. Niemal każdy z układów naszego organizmu w różny sposób sygnalizuje nam długo trwałe przebywanie w stanie zakwaszenia.
Układ pokarmowy – ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne, uczucie pełności, wzdęcia, schorzenia pęcherzyka żółciowego.
Mięśnie oraz stawy – dna moczanowa, bóle mięśni, osteoporoza, zapalenie stawów, reumatyzm.
Skóra, włosy oraz zęby – wypadanie włosów, kruche paznokcie, próchnica, parodontoza, sucha skóra, zakażenia grzybicze, trądzik u nastolatków i dorosłych, problemy z cerą, cellulitis.
Układ metaboliczny – nadwaga, napady wilczego głodu, nagły głód słodyczy, cukrzyca, kamienie nerkowe, podwyższony poziom cholesterolu.

Układ sercowo-naczyniowy- nadciśnienie, przedwczesne zwapnienie, choroby naczyń krwionośnych, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, zawroty głowy, migreny, zawał serca.

W jaki sposób dochodzi do zakwaszenia ?

Reakcje biochemiczne w naszym organizmie zachodzą głównie w środowisku wodnym(woda stanowi większość naszej wagi ciała). W wodzie są rozpuszczone składniki odżywcze i elektrolity. Płyny międzykomórkowe i wewnątrzkomórkowe w organizmie zapewniają ściśle określoną równowagę dynamiczną między kwasami a zasadami. Jest to warunek prawidłowego funkcjonowania każdego z organów.
W roztworach wodnych kwasy uwalniają jony wodorowe H+. Im więcej jest uwolnionych jonów H+, tym silniejszy jest kwas. Określa to tak zwana wartość pH, która jest tym niższa, im kwas jest silniejszy.
Zasady są związkami, które w roztworze wodnym uwalniają jony wodorotlenowe OH-. Jony OH- mają zdolność wiązania jonów H+, zobojętniając w ten sposób kwasy. Pozostający w roztworze nadmiar jonów wodorowych (H+) powoduje jego zakwaszenie(…)
Nawet niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia procesów przemiany materii co prowadzi do wyżej wymienionych efektów.

Dlaczego tak się dzieje ?

Cóż winą takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim zła dieta ,brak ruchu a także złe nawyki oraz używki. Obecnie nasza dieta bogata jest w wysoko przetworzoną żywność często bardzo tłustą i bogatą węglowodany o wysokim indeksie I/G a uboga w produkty alkalizujące (warzywa i owoce). Również spożywanie kawy, alkoholu i dużych ilości czarnej herbaty sprzyja zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej. Niebagatelny wpływ ma tryb życia w stresie i pospiechu a także przyjmowania leków.

Jak sobie pomóc ?

Przede wszystkim szybka zmiana trybu życia i odżywiania. Gorąco namawiam do aktywności fizycznej trwającej minimum 30 minut trzy razy w tygodniu, oczywiście im więcej tym lepiej acz umiar we wszystkim jest wskazany. Należy ograniczyć ilość pitej kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu. Ważnym jest również spożywanie odpowiednich ilości płynów w ciągu dnia. A najważniejszym aspektem jest odpowiednie zbilansowanie naszej codziennej diety, aby to ułatwić poniżej przedstawiam tabele zawierającą przykładowe pokarmy oraz ich oraz ich równoważnik kwasowo-zasadowy( określa nam on po prostu jaki dany produkt ma odczyn , + dla kwasowego i – dla zasadowego). Tabela ta pomoże nam w odpowiednim zbilansowaniu diety. Należy dbać aby w każdym posiłku pokarm „kwaśny” był równoważony przez pokarm „alkalizujący” Np. posiłek składający się ze 150g piersi z kurczaka powinien być zrównoważony 100g szpinaku.

Mleko, produkty mleczne i jajka*

maślanka 0.5
niskotłuszczowy cheddar 26.4
gouda 18.6
serek wiejski 8.7
kwaśna śmietana 1.2
całe jajko 8.2
białko jaja 1.1
żółtko jaja 23.4
ser żółty 19.2
lody 0.6
pełne mleko 1.1
pełne mleko pasteryzowane 0.7
parmezan 34.2
ser topiony 28.7
pełny jogurt owocowy 1.2
pełny jogurt naturalny 1.5

Mięso oraz mięsne produkty* 9.5

chuda wołowina 7.8
kurczak 8.7
konserwowana, peklowana wołowina 13.2
frankfurterki 6.7
chuda wieprzowina 7.9
stek 8.8
salami 11.6
indyk 9.9
polędwica cielęca 9.0

Ryby*

filet z dorsza 7.1
śledź 7.0
ptrąg 10.8

Słodycze*

mleczna czekolada 2.4
miód -0.3
ciasto/ciastko 3.7
marmolada -1.5
biały cukier -0.1

Warzywa*

szparagi -0.4
brokuł -1.2
marchewka -4.9
kalafior -4.0
seler -5.2
cykoria -2.0
ogórek -0.8
bakłażan -3.4
por -1.8
sałata -2.5
grzyby -1.4
cebula -1.5
papryka -1.4
ziemniaki -4.0
rzodkiewka -3.7
szpinak -14.0
sok pomidorowy -2.8
pomidory -3.1
cukinia -2.6

Owoce, orzechy i soki*

sok jabłkowy -2.2
jabłka -2.2
banany -5.5
czarna porzeczka -6.5
wiśnie -3.6
sok grejpfrutowy -1.0
orzech laskowy -2.8
kiwi -4.1
sok cytrynowy -2.5
sok pomarańczowy -2.9
pomarańcze -2.7
brzoskwinie -2.4
pistacje 8.3
gruszka -2.9
ananas -2.7
truskawki -2.2
orzechy włoskie 6.8
arbuz -1.9

Produkty zbożowe*

chleb żytni z ziarnami zbóż 4.0
chleb żytni 4.0
chleb pszenny z ziarnami zbóż 3.8
chleb pszenny 1.8
chleb biały 3.7
płatki kukurydziane 6.0
kluski lane 6.4
płatki owsiane 10.7
ryż brązowy 12.5
ryż biały 1.7
mąka żytnia 5.9
mąka pszenna 8.2

Strączkowe* 1.2

zielony groszek -3.1
soczewica 3.5
groch 1.2

Tłuszcze i oleje*

masło 0.6
margaryna -0.5
oliwa z oliwek 0.0
Olej 0.0

Napoje*

piwo z beczki -0.2
piwo jasne 0.9
piwo mocne -0.1
coca-cola 0.4
kakao -0.4
kawa -1.4
woda mineralna -1.8
czerwone wino -2.4
herbata -0.3
białe wino -1.2

*Dane podane dla 100g produktu!!!

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Autor: qazar (sfd)

2 thoughts on “Równowaga kwasowo-zasadowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *