Alkohol – jak zmniejszyć skutki przedawkowania

Alkohol – jak zmniejszyć skutki przedawkowania

Bardzo często pojawiają się pytania o to jak zminimalizować utraty masy mięśniowej po zabawie.
Otóż alkohol jest to substancja która dostarcza organizmowi 7kcal na 1g, jednak jak w każdym prawie artykule na temat alkoholu pisze (tak tu też napiszę) są to puste kalorie, dostarczają one tylko energii. Alkohol wpływa nie korzystnie na włókna typu 2 tzw. włókna szybko kurczliwe (FT – Fast twich). Tego najbardziej boją się kulturyści. Powoduje on również wiele uszkodzeń w organizmie nie tylko w tkance mięśniowej, również powoduje choroby układu trawiennego, choroby wątroby, niewydolność nerek, choroby serca, choroby psychiczne, choroby mózgu i wiele innych.

Już kilka minut po spożyciu rozpływa się po całym ciele. Organizm sam go potrafi syntetyzować w układzie pokarmowym, gdyż pomaga w trawieniu, a więc przyśpiesza metabolizm. Dlatego warto pić lampkę wina czerwonego dziennie po posiłku. No tak, ale gdy dostarczamy go za dużo z zewnątrz, organizm wstrzymuje własną produkcję. Również jeżeli spożyjemy za dużo tego składnika, organizm nie będzie miał co z nim zrobić i odłoży tę energię w tkance tłuszczowej, najczęściej jest to tkanka zlokalizowana w okolicach brzucha.

Alkohol blokuje wchłanianie w największym stopniu węglowodanów co powoduje niedocukrzenie organizmu, nie dożywienie go. Zmniejszony poziom glukozy we krwi objawia się mdłościami, drżeniem rąk, trudnością w utrzymaniu równowagi. To wszystko właśnie przez ten nie dobór, na który najbardziej narażony jest mózg, dla niego właśnie najważniejszym paliwem jest glukoza. Jeśli mamy jej niedobór są właśnie objawy opicia.

Alkohol również ma działa diurekcyjne, wypłukuje wodę z organizmu. Bardzo wiele osób myśli iż to co z siebie wydalają to właśnie ten szatański napój który spożyli, otóż nie – jest to prawie sama woda, prawie, bo razem z nią wydalane są niezbędne organizmowi minerały, witaminy

A więc jak zminimalizować skutki przepicia, spożycia nie wielkiej ilości alkoholu?

Najlepszym sposobem jest spowolnienie wchłaniania alkoholu, oraz dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów, minerałów i witamin.
Przed planowaną zabawą należy spożyć posiłek który spowolni wchłanianie alkoholu, spożyć duże ilości płynów by nie doprowadzić do odwodnienia, oraz zjeść dowolny owoc by uzupełnić cukry w organizmie minimalizując efekt przepicia – kaca. Dobrym wyjściem jest popijanie soku owocowego przed popiciem kieliszka. Witaminy, minerały i cukry zawarte w sokach pozwolą nam zachować w znaczącym stopniu równowagę homeostazy (środowisko wew. organizmu). W czasie zabawy również należy spożywać duże ilości posiłków co dodatkowo nam pomoże.

A jak się alkohol ma do snu? Blokuje on fazę REM która najbardziej wpływa na to by organizm był wypoczęty. Ale to już inna bajka, mimo tego sen jest tu najlepszym sposobem na przywrócenie ładu organizmowi.
Kładąc się spać należy pamiętać by położyć się na brzuchu bądź boku, zminimalizuje to możliwości udławieniem się własnymi wymiotami.

A co zjeść gdy już się obudzimy?

Na poranek należy zjeść posiłek lekko strawny by nie obciążał już dość wyczerpanego układu trawiennego. Dobra będzie jajecznica solona (sód zatrzymuje wodę w organizmie), rosół z kury. Należy całkiem wyeliminować spożycie tłuszczu w tym posiłku – dajmy odetchnąć naszym jelitom. Co do płynów, wody/napoje gazowane w czasie trwania imprezy jak i na kacu należy odstawić. Najlepsze tu będą napoje izotoniczne które uzupełnią minerały. Jednak ich smak, zapach często odrzuca więc należy je pić małymi łykami. Spożycie jakiegoś słodkiego owocu też będzie pomocne w uzupełnieniu glikogenu wątrobowego.

Jeśli macie za kilka godzin pokazać się w pracy a mimo umycia zębów czujecie nie przyjemny zapach, polecam tu wypicie soku grejpfrutowego, owoce te zawierają flawonoidy wspomagające rozkładanie alkoholu przez wątrobę. Również można spróbować wypłukać jamę ustną wodą z solą. Nie przyjemny zapach ujawnia się nie z układu pokarmowego lecz oddechowego. Cząsteczki alkoholu które dojdą do płuc pod wpływem temperatury zaczynają parować (dlatego w alkomaty się dmucha). Po drodze do pracy warto zakupić sobie gumę do żucia która pobudza wydzielanie soków trawiennych, dla osób ze skłonnościami do spożywania dużych ilości jedzenia odradzam gdyż może to spowodować że poczują się oni „głodni”.

Alkohol ma dobroczynny wpływa na organizm jednak w małych ilościach. Dlatego jest on najczęściej przedawkowywanym lekiem na świecie.

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Autor: Skalar. (sfd)

One thought on “Alkohol – jak zmniejszyć skutki przedawkowania

  1. „Bardzo często pojawiają się pytania o to jak zminimalizować utraty masy mięśniowej po zabawie.”

    – nie ma złotego środka, należy wybierać, albo sport, dieta, trening, poświęcenie i wytrwałość, albo alkohol, huczne zabawy, popijawy do samego rana i żyganie do kibla. Alkohol udaremnia wysiłki sportowców. Panie i Panowie – nie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *