Dość popularny jest pogląd mówiący, iż przyczyną problemów z nadmierną masą ciała jest spowolniony metabolizm. W artykułach pojawiających się w internecie i kolorowej prasie znaleźć można niezliczoną ilość porad traktujących o sposobach przyspieszania tempa metabolizmu, opisujących rozmaite praktyki o niebywałej rzekomo skuteczności. Niestety znaczna część owych wymysłów nie ma uzasadnienia, a próba wprowadzenia ich w życie nie przynosi żadnych namacalnych korzyści. Dla czytelników naszego portalu przygotowałem listę najbardziej rozpowszechnionych, nieprawdziwych teorii na temat sposobów przyspieszania przemiany materii.
Przyjmowanie l-karnityny
W opracowaniach marketingowych oraz w artykułach pojawiających się w kolorowej prasie dość często wspomina się o wyjątkowych walorach l-karnityny, która podobna przyspiesza metabolizm i wspomaga tym samym odchudzanie. Nie ulega wątpliwości, że l-karnityna jest związkiem, bez którego organizm nie byłby wstanie wykorzystywać w procesach energetycznych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych czy to pochodzących z pożywianie czy też – zmagazynowanych w adipocytach. Wbrew obiegowym teoriom nie oznacza to jednak, że dodatkowa suplementacja tym związkiem nasila proces wydatkowania energii. Przynajmniej nie istnieją na to żadne przekonujące dowody, a wręcz stwierdzić należy, iż literatura naukowa poparta wynikami badań raczej sceptycznie odnosi się do rzekomych, odchudzających właściwości l-karnityny. Tak naprawdę nie ma racjonalnych powodów by twierdzić, iż przyjmowania suplementów zwierających tę substancję pozwala przyspieszyć przemianę materii. Skuteczniejsze w tym zakresie będą preparaty termogenne oparte na kofeinie i ekstraktach herbacianych.
Środki przeczyszczające
Ekstremalną praktyką mającą rzekomo przyspieszać metabolizm jest przyjmowanie „naturalnych środków przeczyszczających” w postaci (najczęściej) herbatek zawierających liście senesu i korę kruszyny. Niestety tempo przemiany materii czy też tempo metabolizmu nie jest powiązane z tempem pasażu jelitowego. To jak często chodzimy do toalety nie stanowi wykładnika dla sprawności uzyskiwania energii w trakcie przemian metabolicznych. Co więcej, stosowanie środków przeczyszczających może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i trwale zaburzyć działanie mechanizmów regulujących perystaltykę jelitową czego konsekwencją są uporczywe zaparcia. Powiedzmy sobie jasno i wyraźnie: tego typu praktyki są po prostu niebezpieczne dla zdrowia i należy się ich wystrzegać. Osoby zajmujące się ich propagowaniem w celach zarobkowych zachowują się nieetycznie i działają na szkodę swoich klientów… więcej