Witamina D a układ krążenia oraz intrygująca właściwość witaminy K2

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się i pisze o interesujących właściwościach witaminy D. Związek ten do niedawna kojarzony był jedynie z wpływem na stan zdrowia kości i zębów, dziś jednak wiadomo, że jego biologiczna rola jest niewspółmiernie szersza. W niniejszym opracowaniu poświęcę trochę więcej uwagi zależnościom pomiędzy poziomem witaminy D w ustroju a funkcjonowaniem układu krążenia. Okazuje się bowiem, że zarówno niedobór jak i również nadmiar tej witaminy wpływać może negatywnie na stan zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Wspomnę także o roli jaką odgrywa witamina K2, związek o którym ciągle mówi się zbyt mało biorąc pod uwagę korzyści jakie można wyciągnąć z odpowiedniej jego podaży.

Interesująca zależność

W okresie jesienno-zimowym obserwuje się zazwyczaj powszechne nasilenie symptomów chorób układu krążenia. Do placówek medycznych w tym czasie zaczyna trafiać istotnie więcej pacjentów niż w okresie wiosenno-letnim. Fakt ten skłania do refleksji nad potencjalną zależnością przyczynowo –skutkową pomiędzy porą roku, a kondycją układu krążenia. Znamienne też jest, że wraz z rozpoczęciem jesieni pod naszą szerokością geograficzną pojawiać się zaczynają niedobory witaminy D, co związane jest ze zmniejszoną ekspozycją na działanie promieni słonecznych (ważne: promieniowanie ultrafioletowe pokrywa zazwyczaj 80 – 90% zapotrzebowania na witaminę D, a zaledwie 10 – 20% wymaganej dawki dostarczamy wraz z pożywieniem). Już w latach 80. stwierdzono, że zjawiska te prawdopodobnie mogą być ze sobą powiązane. Dziś, dzięki rozwojowi metod badawczych udało się odkryć, że faktycznie witamina D w sposób istotny wpływać może na funkcjonowanie układu krążenia.

Witamina D – spektrum działania

Powstająca w skórze lub dostarczona wraz z pożywieniem witamina D metabolizowana jest w wątrobie, nerkach oraz w innych tkankach do postaci aktywnych biologicznie takich jak kalcytriol. Badania naukowe wskazują, że aktywne wewnątrzustrojowo formy witaminy D nie tylko regulują poziom wapnia we krwi i wpływają na mineralizację kości, ale oddziałują na funkcjonowanie wielu tkanek i narządów. Receptor witaminy D odnaleziono m.in. w trzustce, nerkach, jelicie, prostacie, w obrębie układu nerwowego, a także komórkach odpornościowych, komórkach mięśni gładkich naczyń krwionośnych i komórkach śródbłonka. W zasadzie od pewnego okresu rok w  rok odkrywane są nowe właściwości tej witaminy, a ostatnio sporo uwagi poświęca się jej wpływowi na kondycję układu krążenia… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *