Boldenone został opatentowany w roku 1949 (CIBA). Należał do najczęściej stosowanych przez kulturystów hormonalnych preparatów w latach 80 XX wieku. Jest na ósmym miejscu, zaraz za primobolanem i winstrolem.
Do dzisiaj „boldek” jest chętnie stosowany, o czym świadczy lawina wpadek dopingowych w MMA, podnoszeniu ciężarów oraz innych sportach. Co ciekawe, mimo iż boldenone jest kiepskim preparatem dla ciężarowców, bardzo często występuje w statystykach dopingowych. W jednej ze statystyk dotyczącej lat 2008-2012 boldenone mieści się w dziesiątce najczęściej stosowanych środków, zaraz za clenbuterolem i odmianami testosteronu.
Boldenone jest pozornie podobny do metanabolu (z budowy), jednak cechuje go o wiele mniejsza toksyczność, znikoma retencja wody i ogólnie mały wpływ np. na wątrobę (czego nie można powiedzieć o dianabolu). Metanabol posiada średnią aktywność estrogenową, boldenone znikomą.
Naukowcy sprawdzali jak boldenone wpływa na przyrosty masy. Badanie dotyczyło koni, gdyż „boldek” jest preparatem weterynaryjnym (podobnie jak trenbolone).
Eksperyment
W pierwszym eksperymencie jedną grupa koni otrzymała w jednej iniekcji mieszankę na oleju, w ilości 0,125 mg boldenonu na kg masy ciała, 1 dnia w 1 tygodniu. Dwa tygodnie później podano domięśniowo drugą dawkę, 0,5 mg boldenonu na kg masy ciała. Drugiej grupie podano olej sezamowy, w równoważnych objętościach, jako placebo.
Masy ciała rejestrowano w dniu pierwszym, a następnie co dwa tygodnie. Przed każdym ważeniem konie były pozbawione wody i karmy przez około 20 godzin. Pobrano próbki krwi dla oznaczenia hematokrytu i hemoglobiny.
W drugim badaniu jedna grupa służyła jako kontrolna i otrzymała dwa zastrzyki oleju sezamowego (placebo). Drugiej grupie podano dwa zastrzyki undecylenian boldenonu w oleju sezamowym (zawierający 25 mg / ml) w stężeniu 0,275 mg / kg mc. Trzecia grupa otrzymała dwa zastrzyki boldenonu w dawce 1,10 mg / kg mc.
Wyniki
Eksperyment nr 1: konie którym podawano undecylenian boldenonu zyskały średnio 70,0 kg w porównaniu z 53,8 kg w przypadku placebo. Oznacza to zysk rzędu 30% przyrostu masy! Konie z grupy placebo ważyły 371.4 kg, a po 8 tygodniach karmienia 425.2 kg. Konie z grupy boldenonu początkowo ważyły 349 kg, po kuracji 419 kg.
Komentarz
Boldenone podawano dwa razy i o wiele za krótko. W pierwszych dwóch tygodniach konie z grupy boldenonu odnotowały 120% większy przyrost masy ciała w porównaniu do placebo (boldenone: 32.6 kg vs placebo 14.8 kg). Później efekty były porównywalne z placebo. Ponadto czym jest dawka 0,125 mg na kg masy ciała? Dla zwierzęcia ważącego 349 kg jest to 43.6 mg boldenonu. Druga dawka domięśniowa wynosiła 174.5 mg. To tak jakby 100 kg facet wziął najpierw 12.5 mg „boldka”, a później 50 mg. Przecież u ludzi dawki zaczynają się od 100 mg tygodniowo i to dla kobiet. Mężczyźni nieraz stosują 300-500 mg boldenonu lub więcej. Badanie pochodzi z 1973 r. i to tłumaczy, dlaczego tak ostrożnie dawkowano środek. W tym czasie Arnold brał więcej SAA niż wspomniane konie.
W drugim eksperymencie konie były zarobaczone i wycieńczone, więc nawet podawanie 1.10 mg na kg masy ciała dało zysk tylko 7.8 kg u wykastrowanych samców, 4.5 kg u samic, średnio 6.5 kg w obu grupach. Nadal była to znikoma dawka „boldka” to tak jakby 100 kg mężczyzna wziął 110 mg. U samic nie miało wielkiego znaczenia czy dawka wynosiła 0,275 mg na kg masy ciała czy 1.1 mg na kg masy ciała. Mniejsza dawka dała przyrost 3.8 kg, a większa 4.5 kg.
Wniosek
Boldenone może dawać duże efekty, nawet w mikrodawkach, o ile zostanie zapewnione właściwe jedzenie. Konie były tuczone specjalną wysokoenergetyczną mieszanką. Boldenone w śmiesznych dawkach spowodował zwiększenie retencji azotu w ustroju zwierząt średnio o 28.7%!
Referencje:
J. J. O’Connor, M. C. Stillions, W. A. Reynolds, W. H. Linkenheimer, D. C. Maplesden „EVALUATION OF BOLDENONE UNDECYLENATE AS AN ANABOLIC AGENT IN HORSES” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1696168/