Nandrolone jest jednym z najpopularniejszych sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) stosowanych od kilkudziesięciu lat. Jednak w dyscyplinach podlegających kontroli antydopingowej stracił na znaczeniu już w połowie lat 70. XX wieku, przez swoje właściwości i możliwość wykrycia metabolitów środka przez wiele lat (mimo iż stosowany w tamtych latach sprzęt był niezmiernie prymitywny, biorąc pod uwagę obecny postęp techniki, metody screeningowe).
Obecnie podobnie wygląda kwestia większości SAA, od wdrożenia w 2012 r. nowej metody wykrywania metabolitów długotrwałych związków, które do tej pory były niewykrywalne. Wcześniej sterydy dało się wykryć tylko w określonym, krótkim oknie (liczonym w tygodniach), nagle okazało się, że istnieją nowe metabolity, które da się pokazać nawet po kilkunastu miesiącach.
Dotyczyło to m.in. dehydrochloromethyltestosteronu – lepiej znanego jako oral turinabol (cudowne „dziecko” programu dopingowego NRD), Anapolonu (oxymetholone), oxandrolonu (Anavaru), metanabolu, dianabolu (methandrostanolone, methandienone).
Ten problem nie dotyczy nandrolonu, bo zawsze charakteryzowała go wieloletnia wykrywalność. Środek jest jednym z najlepiej przebadanych SAA na rynku. Nnadrolone został zsyntetyzowany w 1950 roku. Pierwszy raz opisany w 1960 roku. Na receptę był przepisywany od 1962 roku. Zakazany w sporcie od ok. 1975 roku, dlatego Arnold Schwarzenegger zgodnie z prawdą mówił, że stosował SAA, ale one nie były zakazane. Poza tym w kulturystyce regulacje są zupełnie inne niż w dyscyplinach olimpijskich.
Szukano jego zastosowania do kontroli płodności u mężczyzn, do leczenia pacjentów hemodializowanych, leczenia aplastycznej anemii, leczeniu pacjentów wyniszczonych AIDS, po operacji lub wypadku, do ochrony systemu immunologicznego po chemioterapii, w leczeniu osteoporozy i ogólnego wyniszczenia.
W niektórych krajach różnorakie sterydy anaboliczne służą do „przyspieszania” wzrostu zwierząt rzeźnych. W Unii Europejskiej jest to nielegalne, w USA powszechne i akceptowane. Wszelkie SAA i substancje pochodne są od wielu dekad zakazane w sporcie, wyszczególnione na listach WADA. Anaboliki w sekcji S1.
Czy nandrolone może zwiększać syntezę kolagenu?
Nie ma takiej pewności, choć istnieją doniesienia o istnieniu takiej możliwości, przy stosowaniu znikomych dawek środka, nie takich, jak są stosowane w dopingu. W celach wspomagania syntezy kolagenu podawano np. 50 mg nandrolonu co trzy tygodnie. Kolagen buduje np. elementy tkanki łącznej (więzadła, ścięgna), zapewnia elastyczność skórze (obok włókien keratynowych), podtrzymuje strukturę kości i zębów, jest ważny dla kości.
W badaniu z 1990 r. Hassager C . i wsp. 39 kobiet otrzymywało 50 mg nandrolonu decanoate domięśniowo lub placebo co trzy tygodnie, przez rok. Okazało się, że terapia nandrolonem zwiększyła o 50% ilość aminokońcowego propeptydu prokolagenu typu III w osoczu po 3 miesiącach. Później efekty były mniejsze, ale nadal znaczące.
Czy nandrolone może łagodzić ból stawów?
Tak wynika z badania opublikowanego w 2020 r. Do badania zakwalifikowano 48 mężczyzn w średnim wieku 46 lat. 18 panów z opisanej kohorty kontynuowało współpracę z badaczami.
Dekanian nandrolonu podawano średnio kilkadziesiąt dni, a dawka wynosiła od 100 do 150 mg tygodniowo (nie jest to dawka dopingowa, chyba że dla kobiet. U mężczyzn dawka dopingowa zaczyna się od kilkuset mg tygodniowo).
Z 18 mężczyzn:
- 13 panów (72,2%) zgłosiło wyraźne zmniejszenie bólu stawów.
- 5 panów (27,8%) zgłosiło, że mogli znacząco ograniczyć dawki leków przeciwbólowych (powszechnie stosuje się tu np. NLPZ np. diklofenak sodowy, aspirynę, ibuprofen; w cięższych przypadkach opioidowe leki przeciwbólowe).
- Wśród pacjentów, którzy odpowiedzieli na leczenie nandrolonem, oceny odczuwanego bólu zmniejszyły się średnio o 52%.
- Nawet biorąc pod uwagę osoby niereagujące na leczenie, zbiorcza poprawa w wynikach oceny bólu obserwowana w każdej z 4 była zarówno istotna statystycznie, jak i głęboka.
- Nie odnotowano żadnych działań niepożądanych związanych z terapią.
Podsumowanie
Opisane doniesienie nie stanowi rekomendacji do stosowania nandrolonu. Nie należy na własną rękę stosować żadnych leków, bez przeprowadzenia diagnostyki stawu (np. rezonans magnetyczny lub inne badania obrazowe), konsultacji z lekarzem specjalistą (np. ortopedą) i bez uprzedniego skorzystania z klasycznych sposobów terapii.
Referencje:
Alexander J. Tatem i in. Nandrolone decanoate relieves joint pain in hypogonadal men: a novel prospective pilot study and review of the literaturę https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7108994/
Hassager C1, Jensen LT, Pødenphant J, Riis BJ, Christiansen C. Collagen synthesis in postmenopausal women during therapy with anabolic steroid or female sex hormones https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2233278