Czy groszek i fasola wpływają na zdrowie serca?

Białko to niezbędny do budowy naszych mięśni składnik odżywczy. Jego źródłem jest przede wszystkim mięso, ale także jaja, nabiał i rośliny strączkowe. Do ostatniej grupy należy m.in. fasola i groch. Są to źródła białka często stosowane przez wegetarian i wegan, czyli osoby, które nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

PYSZNE I PEŁNOWARTOŚCIOWE BIAŁKO ROŚLINNE DLA WEGAN I WEGETARIAN

Czy warto jeść rośliny strączkowe?

Fasola i groch są również dobrym źródłem błonnika i witamin (przy małej ilości tłuszczu i cukru), oferując jednocześnie wiele korzyści zdrowotnych.  Niektóre badania sugerują, że osoby spożywające rośliny strączkowe mogą być mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca, udaru mózgu lub innych problemów sercowo-naczyniowych.

Analiza wcześniejszych badań medycznych przeprowadzonych w 2013 r. wykazała wyraźną korelację między spożywaniem fasoli a zmniejszonym ryzykiem choroby wieńcowej serca (CHD). Najczęstsza choroba sercowo-naczyniowa (CVD), CHD obejmuje zawał mięśnia sercowego, nagłą śmierć sercową, stabilną dusznicę bolesną i niestabilną dusznicę bolesną.

Nowy przegląd i metaanaliza opublikowana w Advances in Nutrition potwierdza rolę roślin strączkowych w zdrowiu serca. Przeglądając dane z wielu badań i analiz, autorzy doszli do wniosku, że rośliny strączkowe mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca. W przeglądzie autorzy porównali dane dotyczące osób o najniższym i najwyższym spożyciu roślin strączkowych. Odkryli, że w zależności od ilości spożywanych strączków, zmniejsza się częstotliwość występowania CVD o 8%-13%, a także nadciśnienia i otyłości. 

Nie wszystko jest takie oczywiste… 

Jeśli ktoś zjada więcej roślin strączkowych niż przeciętnie, prawdopodobnie zjada także więcej warzyw. I odwrotnie, jeśli ktoś je niewiele strączków, możliwe, że spożywa także mniej produktów pochodzenia roślinnego. Ciężko jest zatem przypisać jakiekolwiek wymierne korzyści z jedzenia roślin strączkowych. Dla zobrazowania podobnie jest w sytuacji, gdy ktoś odżywia się zdrowo, to ma też większe chęci do ćwiczeń. Nie wiadomo wtedy, czy korzyści i pozytywny wpływ na zdrowie przypisać tylko diecie, czy tylko ćwiczeniom. Mówiąc krótko, na nasze zdrowie zawsze wpływa kilka czynników. Tak czy inaczej, naukowcy popierają zwiększenie ilości zjadanych strączków w diecie. Jedzenie ich wraz z innymi pokarmami pochodzenia roślinnego wiąże się z poprawą ogólnego zdrowia, w tym ze zmniejszoną częstotliwością występowania CVD, nadciśnienia i otyłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *