Większość informacji na temat COVID w sieci jest błędna lub zmanipulowana. Jedne osoby twierdzą, że COVID-19 „nikogo nie zabił”, ciekawe więc jakim cudem do października 2020 r. COVID-19 w USA stał się trzecią, najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku od 45 do 84 lat i drugą co do częstości przyczyną zgonów osób w wieku 85 lat i starszych.
Grafika: przyczyny śmierci w USA w różnych grupach wiekowych.
Dorośli w wieku 45 lat lub starsi częściej umierali z powodu COVID-19 w tych miesiącach, niż z powodu przewlekłej choroby dolnych dróg oddechowych, wypadków komunikacyjnych (np. zakończonych śmiercią wypadków samochodowych), przedawkowania leków, samobójstw lub zabójstw. Z kolei w przypadku osób w wieku poniżej 45 lat, inne przyczyny śmierci, takie jak przedawkowanie leków samobójstwa, wypadki komunikacyjne, nowotwory i zabójstwa, przewyższały te spowodowane przez COVID-19.
OK, na pewno naukowcy i lekarze mają jakiś niejasny interes w zaciemnianiu rzeczywistości i na pewno manipulują danymi.
Kolejny mit: „COVID przechodzi się bezboleśnie”
Niekoniecznie.
Według twardych danych pochodzących od lekarza medycyny Angelo Carfì, po przechorowaniu COVID-19:
- ponad 50% osób cierpiało na silne zmęczenie,
- ponad 40% osób cierpiało z powodu duszności,
- ponad 20% odczuwało bóle w stawach i w klatce piersiowej,
- kilkanaście % cierpiało z powodu utrzymującego się kaszlu oraz braku węchu,
- kilka % odczuwało zespół suchego oka, katar, zaczerwienienie oczu, zaburzenia smaku, bóle głowy, nadmierną produkcję śliny, brak apetytu, zapalenie gardła, zawroty głowy, bóle mięśni czy nawet biegunkę.
Ogólnie te same objawy dotyczą ostrej fazy COVID-19, tyle że tam częściej występowały: zmęczenie, duszności, bóle stawów, bóle w klatce piersiowej, kaszel, utrata węchu, syndrom Sicca (zespół suchego oka), katar, zaburzenia smaku, bóle głowy, utrata apetytu, bóle mięśni i biegunka.
Jak na „nieistniejącą chorobę” COVID-19 daje namacalne i często bolesne skutki uboczne. Kulturystów najbardziej powinny interesować zaburzenia smaku i węchu oraz utrata apetytu, które mogą zniweczyć „budowanie masy”. Jeśli ktoś nie chce jeść, a spożywanie pokarmu nie jest związane z bodźcami, jakie daje smak i zapach, to staje się raczej katorgą, a nie przyjemnością.
Niepokojące są również duszności, bóle stawów i mięśni, które mogą znacząco utrudnić prowadzenie aktywności fizycznej – nawet lekkiego treningu aerobowego, nie wspominając o ciężkich ćwiczeniach siłowych. Nie wiemy też, jakich zniszczeń w płucach dokonuje COVID (u niektórych większych, u innych mniej znaczących), a to może mieć pierwszorzędne znaczenie dla możliwości prowadzenia treningu. Uszkodzenia narządów różnią się, nie wszyscy przechorowują COVID tak samo.
Podsumowanie
COVID-19 przynosi zróżnicowane i dotkliwe skutki uboczne, z których wiele może mieć duże znaczenie dla prowadzenia aktywności fizycznej i kontynuowania treningu kulturystycznego. Nie wiemy, czy przechorowanie COVID nie wiąże się np. z trwałymi zmianami w płucach i związanym z tym spadkiem wydolności. Istnieją też doniesienia o możliwych uszkodzeniach mięśnia sercowego wywołanych przez COVID.
Referencje, badania:
Steven H. Woolf i in. COVID-19 as the Leading Cause of Death in the United States https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2774465
Angelo Carfì Persistent Symptoms in Patients After Acute COVID-19 https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2768351