Glutamina a zdrowie jelit

Bakterie w jelitach mają wpływ na pobór energii i regulację gospodarki energetycznej (poza np. hormonami). Ponadto odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy immunologicznej i metabolicznej oraz ochronie przed patogenami.

Zmieniony skład bakterii jelitowych (dysbioza) wiąże się z patogenezą wielu chorób zapalnych i infekcji. Czy glutamina (będąca składnikiem np. Immuno Control) ma wpływ na zdrowie jelit?

Badanie

Naukowcy sprawdzali, jak stosowanie diety bogatej w glutaminę sprawdza się przed napromieniowaniem całej jamy brzusznej zwierząt. Szczury przydzielono losowo do grupy otrzymującej przez 4 dni kompletną dietę wzbogaconą w glutaminę lub dietę bez glutaminy. Zwierzęta następnie poddano pojedynczej dawce promieniowania X 1000 cGy. Wszystkie zwierzęta po napromieniowaniu otrzymały dietę bezglutaminową.

Wyniki

Przede wszystkim zaobserwowano, iż utrata masy ciała wskutek oddziaływania promieniowania była znacznie zmniejszona u szczurów karmionych glutaminą. Szczury otrzymujące dietę wzbogaconą w glutaminę, przed napromieniowaniem wykazywały znaczny wzrost liczby kosmków jelita czczego oraz wysokości kosmków. Okazało się, że wszystkie osiem szczurów otrzymujących glutaminę miało nienaruszony nabłonek jelit itylko jedno z ośmiu zwierząt w grupie, która nie otrzymała glutaminy. Na dodatek glutamina miała nawet wpływ na węzły chłonne. Tylko trzy z ośmiu szczurów miały dodatnie węzły chłonne, w porównaniu do pięciu w grupie bezglutaminowej.

Wniosek

Glutamina działa ochronnie na błonę śluzową jelita cienkiego, wspomagając regenerację komórek. Może przyspieszyć gojenie się np. napromieniowanego jelita.

Komentarz

Dawka 1000 cGy jest kolosalna. Przyjmuje się, iż dla wojska niebezpieczne jest otrzymanie dawek przekraczających 125 cGy w ciągu 4 godzin, tymczasem szczury otrzymały od razu 8-krotnie więcej! Ogólnie przyjęcie takiej dawki jest gwarancją ciężkiej choroby popromiennej. Przyjęcie jednorazowo więcej niż 263 cGy może zabić.

Od dobrych kilkunastu lat wiemy, iż glutamina ma znaczenie dla zdrowia jelit. Jeśli ten aminokwas pomaga po kontakcie z promieniowaniem jonizującym (i to w tak dużej dawce), to na pewno przyda się  współczesnemu człowiekowi narażonemu na negatywne bodźce i składniki pokarmowe.

Referencje:

V. Suzanne Klimberg i in. „Prophylactic glutamine protects the intestinal mucosa from radiation injury” https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1097-0142(19900701)66:1%3C62::AID-CNCR2820660113%3E3.0.CO;2-E

Mgr inż. Marek Królikowski „Broń jądrowa i ochrona przed bronią masowego rażenia” http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal1/pz07/Marek_Krolikowski.doc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *