Glutaminę przez lata uważano, za niezbyt dobry wybór, tymczasem pojawia się coraz więcej badań dotyczących jej prozdrowotnych właściwości. Glutamina jest bardzo skutecznym związkiem wpływającym na zdrowie jelit i układu odpornościowego, ponieważ komórki te wykorzystują glutaminę jako preferowane źródło paliwa, a nie glukozę.
Jest to jednocześnie największą zaletą, jak i wadą glutaminy. Została sklasyfikowana jako aminokwas, którego podawanie nie jest niezbędne u zdrowych osób, ale liczne dowody sugerują, że glutamina odgrywa dużą rolę w sytuacjach stresowych, takich jak ciężka choroba, uraz i przetrenowanie. W 2021 r. naukowcy opublikowali bardzo ciekawe studium dotyczące wspomnianego aminokwasu.
Eksperyment naukowy
Szczury otrzymywały dietę z glutaminą (0,84%), z alkoholem (50 g na litr mieszanki) lub z glutaminą i alkoholem. W jej skład wchodziły ponadto węglowodany, tłuszcze, białka itd.
Wyniki po 6 tygodniach:
Grupa otrzymująca alkohol doznała uszkodzeń wątroby, pojawiły się stłuszczenia, stan zapalny, zmieniona czynność wątroby i hiperamonemia (podwyższone stężenie amoniaku).
Glutamina zmniejszała uszkodzenia wątroby wywołane spożywaniem alkoholu oraz ograniczała wywołany etanolem wzrost przepuszczalności jelit, w konsekwencji stężenia endotoksyny.
Glutamina obniżała o 52% ilość aminotransferazy alaninowej oraz o 23% stężenie aminotransferazy asparaginianowej, gdy była podawana razem z alkoholem.
Dodatkowo nawet niewielka ilość glutaminy w diecie miała wpływ na syntezę białek mięśniowych.
Podsumowując
Suplementacja glutaminą może zwiększyć syntezę białek mięśniowych poprzez poprawę zdrowia jelit i łagodzenie uszkodzenia wątroby u szczurów z przewlekłym przyjmowaniem etanolu.
Referencje:
Xiao Q. i in. The Prophylactic Effects of Glutamine on Muscle Protein Synthesis and Degradation in Rats with Ethanol-Induced Liver Damage https://www.mdpi.com/2072-6643/13/8/2788/htm