Metanabol a ilość wapnia w kościach

Kiedyś myślano, iż SAA znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób – okazało się odwrotnie. Z czasem rola sterydów anaboliczno-androgennych w medycynie stała się marginalna. W leczeniu niedokrwistości zastąpiło je np. EPO. Podobny los spotkać może preparaty SARM – miały być selektywne i bezpieczne, mijają kolejne lata i jakoś nie mogą znaleźć swojego miejsca na rynku.

Badanie

Naukowcy sprawdzali, jak Metanabol (methandrostenolon) wpłynie na kobiety po menopauzie. 13 otrzymywało Metanabol, a 13 placebo. Działanie leku oceniano przede wszystkim poprzez oznaczanie całkowitej ilości wapnia w organizmie (TBC) za pomocą analizy aktywacji neutronów, co pozwoliło oszacować całkowitą masę mineralną kości.

Wyniki

  • badanie ukończyło 10 pań z grupy Metanabolu i 6 z grupy placebo,
  • u pacjentek przedwcześnie kończących badanie, zmiany w TBC były podobne, jak u pań które brały Metanabol aż do samego końca eksperymentu,
  • u kobiet, które ukończyły badanie, TBC wzrosło o 2% w grupie Metanabolu i zmniejszyło się o 3% w grupie placebo.

Wniosek

Podawanie Metanabolu ma wpływ na całkowitą ilość wapnia w organizmie przynajmniej w okresie podawania leku, tj. w tym przypadku 26-miesięcznego okresu obserwacji. Długotrwałe stosowanie methandrostenolonu u kobiet z osteoporozą pomenopauzalną zapobiegało utracie kości. Możliwość, że „metka” zwiększy masę kostną powyżej wartości początkowych, jest mniej pewna.

Referencje: Charles H.ChesnutIII „Effect of methandrostenolone on postmenopausal bone wasting as assessed by changes in total bone mineral mass” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0026049577900737

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *