Czy kobiety mogą brać sterydy?

Tajemnicą poliszynela jest, iż wiele kobiet sięga po silne androgeny, które nigdy nie były wytwarzane z myślą o ich stosowaniu u pań. Dopiero później zaczęto szukać zastosowania dla „metki” np. w osteoporozie czy wyniszczeniu typowym dla różnych stanów chorobowych.

Metanabol należy do związków, które potrafią wywołać wirylizację u dziewczynek (nabierają one męskich cech), co sprawdzano (niestety) w badaniach na ludziach. Takie zmiany potrafiły wywołać syrop oraz krem zawierający methandienone. Niestety, część efektów związanych z androgenami jest u dzieci lub kobiet nieodwracalna.

Naukowcy sprawdzali, jaki wpływ na cykl estralny szczura (cykl płciowy przebiegający bez krwawienia u wielu gatunków zwierząt) będą miały:

  • 17α-metylotestosteron (metylowany testosteron; powstał w 1935 r.),
  • methandrostenolon (Metanabol; „metka”),
  • dekanian nandrolonu (popularna „deka”).

Wyniki

Najwyższe dawki 17α-metylotestosteronu (7,5 mg / kg) i dekanianu nandrolonu (5,6 mg / kg) zaburzały zmiany w zachowaniu i w lokalnym środowisku narządów płciowych, podczas gdy najwyższa dawka methandrostenolonu (3,75 mg / kg) miała nieco mniejszy wpływ.

Jak zwykle naukowcy zastosowali bardzo duże lub wręcz kosmiczne dawki SAA. To tak, jakby 100 kg mężczyzna brał 750 mg metylowanego testosteronu, 560 mg nandrolonu i 375 mg Metanabolu dziennie. O ile dawka nandrolonu nie wydaje się ogromna, to nie znam nikogo, kto brałby więcej, niż 100 mg metanabolu dziennie (nawet taka dawka potrafi wysłać zawodnika do szpitala; normalnie nie przekracza się 40-50 mg „metki” dziennie i to przez krótki okres czasu).

W kolejnym eksperymencie zwierzęta otrzymywały wysoką dawkę 7.5 mg / kg masy ciała każdego związku przez 2 tygodnie. Przy tej zwiększonej dawce wszystkie środki hormonalne wywoływały zaburzenia cyklu, chociaż wpływ na zachowanie i masę macicy nie był jednolity.

Wniosek

Nawet krótkotrwałe podawanie związków z grupy SAA zaburza funkcję neuroendokrynną kobiety w sposób zależny od dawki.

Komentarz

Naukowcy nie wzięli pod uwagę, iż żadna kobieta nie sięga po takie dawki SAA. Może jakieś najcięższe IFBB pro. Kulturystyki ekstremalne sięgają po dawki rzędu kilkuset mg SAA tygodniowo (ale na pewno nie metylowanego testosteronu ani Metanabolu, ze względu na zniszczenia wątroby). Mówię o całej reszcie ćwiczącej populacji, a nie wyjątkach od reguły.

Niemniej, nawet dawka rzędu 75-100 mg boldenonu czy nandrolonu tygodniowo ma już wpływ na cykl miesiączkowy, jego długość, regularność i supresję osi HPTA.

Referencje:

Preamrudee Poomthavorn i in. „Childhood Virilization and Adrenal Suppression After Ingestion of Methandienone and Cyproheptadine” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19618666/

Sorgo W. Helv Paediatr Acta. 1982 Sep;37(4):401-6. “Virilization caused by methandrostenolone-containing cream in 2 prepubertal girls” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7153061

Blasberg, M. E., C. J. Langan i A. S. Clark „The Effects of 17α-Methyltestosterone, Methandrostenolone, and Nandrolone Decanoate on the Rat Estrous Cycle” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S003193849600409X

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *