Mięśnie wydłużają życie chorych na raka

Ciekawego odkrycia dokonali onkolodzy z Ameryki, które opisali w Clinical Cancer Research. Opisali oni zagadnienie, gdzie powiązano ilość masy mięśniowej z długością życia osób dotkniętych nieuleczalną formą raka. Co więcej, ilość masy mięśniowej wpływa również na to, jak przetrwają oni leczenie chemioterapią.

Badanie

Naukowcy przebadali 40 kobiet ze średnią wieku 55 lat, które posiadały przerzuty raka piersi niemożliwe do wyleczenia. Leczono je za pomocą chemioterapii (taksany), aby przedłużyć ich życie i w tym celu leczenie zdawało rezultaty. U ponad 60% kobiet w wyniku badania stwierdzono sarkopenię (jest to termin medyczny stosowany w określaniu ubytku masy mięśniowej w wyniku starzenia się).

Wyniki  

Kobiety, które posiadały znaczne ubytki masy mięśniowej napotkały więcej problemów w przebiegu procesu leczenia chemioterapią, niż osoby posiadające większą masę mięśniową. Częściej pojawiały się one w szpitalu z powodu zatrucia organizmu 3-4 stopnia, niż kobiety posiadające większą ilość masy mięśniowej. 

Co więcej, kobiety z sarkopenią umierały w ciągu roku od rozpoczęcia chemioterapii, a kobiety z prawidłową masą mięśniową dożywały dwóch lat i więcej. 

Wnioski

Zdobyte dane pozwalają naukowcom wyliczyć odpowiednio dopasowane dawki chemioterapii w przeliczeniu na ilość masy mięśniowej, co skuteczniej pozwoli prowadzić terapię wspomagająca długość przeżycia. 

Co więcej, naukowcy otrzymali również cenne informację na temat tego, że długość przeżycia jest powiązana z tym, ile masy mięśniowej posiadają pacjenci. Priorytetem więc powinno być zachowanie jak największej masy mięśniowej, która determinować będzie możliwości przeżycia pacjenta.

Dotychczasowe sposoby zapobieganiu sarkopenii skupione są na suplementacji kwasami omega 3, odpowiednio zbilansowanej diecie, jak i dopasowanym treningu oporowym.

Źródło: http://clincancerres.aacrjournals.org/content/23/3/658

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *