W ramach zbliżającego się końca roku i nieuchronnych podsumowań, chciałbym wymienić i omówić kilka często pojawiających się nieprawidłowych informacji dotyczących czy to zdrowego odżywiania czy redukowania tkanki tłuszczowej, czy też trudności z tym związanych. Niektóre z nich mają już charakter wręcz stereotypowy, dlatego tym bardziej warto się z nim rozprawić.
Zdrowe jedzenie jest niesmaczne – zawsze w takiej sytuacji kusi mnie, aby dodać : „owszem ale tylko wtedy gdy ktoś nie umie gotować!”. Prawda jest taka, że zdrowe jedzenie może być dużo smaczniejsze niż niezdrowe! Jednakże przyzwyczajeni do dużych dawek soli, cukru i glutaminianu sodu możemy początkowo nie docenić bardzo wielu smaków. Poza tym w naturze wielu Polaków obecny jest pewien konserwatyzm kulinarny, zdecydowanie za mało jesteśmy otwarci na nowe smaki – z mięsa najbardziej lubimy schabowy, a z warzyw bigos etc… więcej
Zdrowa dieta to dieta urozmaicona, dlatego warto fundować sobie nowe wrażenia kulinarne kosztem wysoko przetworzonej żywności. Tym bardziej, że sklepy mają do zaoferowania całe bogactwo mięs, owoców, warzyw, orzechów, olejów, nabiału oraz – co niezwykle istotne – przypraw. Kwestia dotycząca „niesmacznego” zdrowego jedzenia jest często propagowana przez osoby uprawiające sport, które wierzą, iż kluczem do sukcesu jest sucha pierś z kurczaka i twaróg z oliwą z oliwek. Takie podejście nie jest koniecznością, tylko wyborem znacznie utrudniającym pracę z estetyką sylwetki.
„Od jutra zaczynam odchudzanie” – a dziś jeszcze zjem dwie paczki ciastek czekoladowych, porcję sernika i wypiję puszkę coli. Ta wymówka to mantra wszystkich osób posiadających problemy z samodyscypliną i silną wolą. Szkoda, że nie każdy ma świadomość tego, że człowiek nie rodzi się z silnym i twardym charakterem, a pracuje nad nim, ćwiczy i w ramach rekompensaty za poniesiony wysiłek odnosi sukces. Tymczasem przekładanie wszelkich spraw na „jutro”, czyli tak naprawdę na „nigdy” stanowi element samooszukiwania się, doprowadzający do frustracji i zaniżenia poczucia własnej wartości; prowokuje do ucieczki raczej niż stymuluje do działania. Dlatego jeśli naprawdę chcesz zmienić swoje życie, nie przekładaj tego w nieskończoność.