Każdego dopadają dni, kiedy ledwo otworzy oczy i już wiem, że ten dzień nie należy do niego, a wyciągnięcie z łóżka graniczy z cudem. Nasze samopoczucie jest kiepskie, na okrągło ziewamy, czujemy się ociężali i zmęczeni. Na takie odczucia składa się wiele czynników: zła pogoda, niskie ciśnienie, brak odpowiedniej ilości snu, zbyt dużo pracy lub zbyt dużo treningów. Jeżeli przyjdzie taki czas, to po prostu zróbmy sobie prezent i leniuchujemy ile się da, w ciągu tego dnia. Przecież chwila odpoczynku nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a być może wpłynie to na dalszą pracę i funkcjonowanie w sposób pozytywny. Problem pojawia się wtedy, gdy zauważymy, że dzień przemienił się w tydzień, a tydzień w miesiąc. Jest to bardzo niepokojące, dlatego warto byłoby się przyjrzeć co jest tego przyczyną.
Podaż kaloryczna
Czasami ciągłe przemęczenie, złe nastroje i apatia mogą być powodem zbyt niskich kalorii spożywanych w ciągu dnia. Najczęściej jest to zauważalne podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Osoby niedoświadczone często stosują diety, które dostarczają maksymalnie 1000 kcal. Jest to niewiele, jeżeli dochodzi do tego intensywny trening, który pozbawia nas dodatkowo energii w jeszcze większym stopniu, zachodzi wiele reakcji w organizmie, które wymagają kompensacji. W takim wypadku dobrze by było obliczyć, ile tak naprawdę powinniśmy jeść w ciągu dnia i zwiększyć swoją podaż kalorii o nieco więcej węglowodanów czy tłuszczy, które dodadzą nam energii do funkcjonowania. Zbyt mała ilość kalorii nie tylko będzie skutkować złym samopoczuciem, ale i zahamowaniem efektu redukcyjnego, a dalsze postępy w kształtowaniu sylwetki będą niemożliwe.
Ilość wody spożywanej na dzień
O ile bez jedzenia człowiek jest w stanie jakoś funkcjonować, to bez wody niestety już tak łatwo nie jest. Organizm ludzki składa się aż w 70% z wody, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać jej w ciągu dnia odpowiednią ilość i przede wszystkim codziennie taką samą ilość. Jeżeli ciało będzie odpowiednio nawodnione, wszystkie narządy w organizmie będą funkcjonowały prawidłowo, procesy metaboliczne będą przebiegały sprawnie, skóra będzie wyglądała korzystniej, ciało nie będzie opuchnięte i nie będzie wykazywało tendencji do gromadzenia wody. W przypadku kiedy dojdzie do odwodnienia, nasze samopoczucie automatycznie spada, nie możemy się skoncentrować, a na treningu nie będziemy w stanie się skupić i trenować efektywnie
Witaminy i minerały
Często niedobór pewnych minerałów również wpływa na to, jakie mamy siły danego dnia. Za utrzymywanie prawidłowego samopoczucia odpowiadają magnez, potas i sód. Te minerały są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a konkretnie za przesyłanie impulsów nerwowych. Przekłada się to m.in. na pracę mięśni, funkcjonowanie układu nerwowego czy też stanu emocjonalnego związanego z odczuwaniem stresu. Ważne również jest dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy D3, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do słońca jest ograniczony. D3 nazywana jest witaminą życia, również odpowiada za dobry nastrój i samopoczucie, a w piśmiennictwie naukowym jej niedobory zostały powiązane ze stanami depresyjnymi. W celu sprawdzenia poziomu można wykonać badanie krwi pod kątem tej witaminy i wtedy będziecie wiedzieć, jak duży macie niedobór oraz czy konieczna jest suplementacja.
Hormony
Kobiety niestety pod tym względem mają gorzej niż mężczyźni, co jesteśmy w stanie wyczuć na własnej skórze (zarówno męskiej, jak i damskiej). Comiesięczny okres nie sprzyja dobremu samopoczuciu, a zwłaszcza dni przed. W kobiecym ciele zachodzi wtedy do „wybuchu hormonalnego”, czyli pisząc precyzyjniej, do dużych wahań stężeń poszczególnych hormonów. Nastrój kobiety zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeżeli zmęczenie nie będzie ustępować, dobrze byłoby przebadać się pod kątem hormonalnym. Sprawdzić przede wszystkim poziom hormonów tarczycy, prolaktyny, estradiolu czy też progesteronu.
Pomoc doraźna
Jeżeli masz do czynienia tylko ze zwykłym jednodniowym zmęczeniem, możesz wspomóc się kawą, która będzie wzbogacona o lekkostrawne tłuszcze, czyli olej MCT oraz żółtko. Jeżeli preferujesz słodką kawę, możesz zastosować erytrytol lub stewię, aby nie podnosić poziomu cukru we krwi.
Drugim wyjściem, które wzmocni Cię w okresie osłabienia, jest zastosowanie kofeiny w kapsułkach w ilości 200-300mg. Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję to musisz wiedzieć, że kapsułki z kofeiną należy zażyć 30 minut przed wysiłkiem. Kawa ze względu na swoją płynną konsystencję może być wypita typowo przed treningiem, ponieważ jej działanie będzie szybkie. Kapsułki natomiast potrzebują nieco czasu na rozpuszczenie. Osoby, dla których kofeina jest za słabym środkiem pobudzającym mogą skorzystać z gotowych substancji przedtreningowych. Można je kupić w każdym sklepie z suplementami. Zawierają zazwyczaj mieszanki adaptogenów, stymulantów czy też prekursorów tlenku azotu, który pośrednio będzie wspomagał naszą motywację podczas wysiłku.
Podsumowanie
Brak energii na wykonanie treningu może wynikać po prostu ze zbyt krótkiego okresu wypoczynku, braku odpowiedniej regeneracji czy też niedostatecznej podaży energii, które powinny być skompensowane poprzez specyficzne dla tych niedoborów działania. Drzemka w ciągu dnia, zjedzenie czegoś ekstra, okazuje się dobrym sposobem, aby podnieść naszą chęć do życia i dodanie sobie zastrzyku energii.