Chyba każdy z nas choć raz w życiu się odchudzał albo miał taki zamiar. Wychodziło to raz lepiej, raz gorzej. Na pewno znajdą się też osoby, które po zastanowieniu stwierdzą, że odchudzają się od wielu lat, że ciągle są na diecie, wciąż planują schudnąć. To świadczy o tym, że nasze społeczeństwo podchodzi do siebie bardzo krytycznie – jesteśmy skoncentrowani na swoim wyglądzie tak, jakby to była furtka do lepszego życia. Jest w tym trochę prawdy, ale wynika to głównie z tego, że czując się ze sobą dobrze emanujemy pozytywną energią i pewnością siebie. Chętniej wychodzimy do ludzi, udzielamy się społecznie, mamy więcej chęci i siły do życia oraz pracy.
Dlaczego się odchudzamy?
– dla poprawy zdrowia – kilka nadprogramowych kilogramów większych szkód nie zrobi, ale jeśli wchodzimy na wyższy stopień otyłości to kończą się żarty. Dodatkowy ciężar, jaki osoba z dużą nadwagą musi dźwigać, nie tylko obciąża nasz układ kostny, ale prowadzi do cukrzycy, niesie za sobą ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, wzrostu stężenia cholesterolu i wielu innych problemów zdrowotnych. Odpowiednio dobrana dieta i trening mogą znacznie poprawić parametry zdrowotne;
– dla lepszego samopoczucia i komfortu – czasami kilka nadprogramowych kilogramów potrafi spędzić sen z powiek. To jak wyglądamy i jak się ze sobą czujemy wpływa na odbiór naszej osoby, dlatego samoakceptacja jest bardzo ważna. Jak ze wszystkim i tu warto zachować umiar i pamiętać, że nie wygląd jest najważniejszy. Nie da się jednak ukryć, że poprawa wizerunku wpływa znacząco na nastrój;
– na specjalną okazję – ślub, wyjazd na wakacje, zbliżająca się wiosna itp.
Odchudzanie z głową – jak się do tego zabrać?
Głównymi elementami całego procesu jest odpowiednio zbilansowana dieta, trening i regeneracja.
Żeby schudnąć trzeba jeść!
Dieta każdemu kojarzy się z ujemnym bilansem kalorycznym, ograniczeniem spożywanych produktów i głodem. Rzeczywiście, aby schudnąć to wydatek energetyczny naszego ciała powinien być większy niż dostarczana energia. Nie znaczy to jednak, że trzeba głodować i narażać się na osłabienie, problemy z cerą i włosami itp. Najważniejsze to pamiętać, że jedzenie nie tylko ma zaspokoić głód, ale przede wszystkim odżywiać nasz organizm – dostarczyć energii, niezbędnych witamin i minerałów do funkcjonowania naszych narządów wewnętrznych, do podejmowania wyzwań dnia codziennego i wszelkiej dodatkowej aktywności. Druga istotna sprawa to nasz metabolizm, który znacznie zwalnia jeśli przez długi czas jesteśmy na dużym deficycie kalorycznym. Odwdzięcza się natomiast, gdy dostaje pełnowartościowe pożywienie w ilościach wystarczających na zaspokojenie zapotrzebowania.
Dieta, nie tylko odchudzająca, powinna być dobrze zbilansowana, czyli bogata we wszystkie istotne dla nas makroskładniki – węglowodany, białka, tłuszcze oraz witaminy i minerały, a także jak najmniej przetworzona.
Trening – siłownia czy cardio?
Poza dietą istotna jest aktywność fizyczna. Co przyniesie większe efekty – trening siłowy czy cardio?
Trening siłowy kojarzy się z budowaniem masy mięśniowej, a cardio, czyli np. bieganie, jazda na rowerze – ze spalaniem tkanki tłuszczowej. W pewnym sensie jest w tym sporo racji, jednak niewiedza w temacie może wręcz popsuć nasze plany redukcyjne. Trening cardio rzeczywiście spala tkankę tłuszczową, ale nie jest to narzędzie, które należy wdrożyć w pierwszej kolejności, a już zwłaszcza przez osoby początkujące. Żeby spalać tłuszcz trzeba wykonać odpowiednią pracę. Pracę tę wykonują mięśnie – im ich więcej, tym więcej potrzebują energii, można więc powiedzieć, że są „fabryką” do spalania tkanki tłuszczowej. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo zbudować tkankę mięśniową, nie trzeba się zatem obawiać, że w miesiąc zamienimy się w kulturystę. Już w trakcie tego procesu w naszym ciele, przy odpowiednio dobranej diecie, będzie zachodziła rekompozycja, czyli obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśniowej.
Czy na diecie trzeba brać suplementy?
Suplement jak sama nazwa wskazuje jest dodatkiem, uzupełnieniem naszej diety. Suplementem możemy nazwać zarówno witaminy, minerały, jak i odżywki białkowe, preparaty wspomagające odchudzanie itp. Mają za zadanie uzupełnić naszą dietę w brakujące składniki. W pierwszej kolejności lepiej przyjrzeć się swojej diecie i spróbować dobrać produkty w taki sposób, aby dostarczyć sobie wszystkiego z pożywienia. Dopiero w przypadku niedoboru lub zwiększonego zapotrzebowania, wynikającego np. ze wzmożonej aktywności ruchowej ,sięgnijmy po dodatkową suplementację.
Kiedy włączyć suplementację?
Jeśli z wyliczeń wynika nam niedobór białka w diecie – uzupełniamy je odżywką białkową. Np. Odżywką ALLNUTRITION Whey Protein
- pomaga w utrzymaniu oraz wzroście masy mięśniowej
- prezentuje wysoki poziom aminokwasów rozgałęzionych
Zalecane dawkowanie:
Od 1 do 3 porcji dziennie. Jedna porcja to 30 g produktu rozpuszczone w 150 ml wody lub mleka. Należy stosować w trakcie dnia między posiłkami.
Jeśli z wyliczeń brakuje nam kalorii możemy wspomóc się odżywką typu gainer np. SFD Mass Activator. Zawiera łatwo przyswajalne węglowodany, które ułatwiają szybki przyrost beztłuszczowej masy ciała. W jednej porcji znajduje się 14 g białka, 49,1 g węglowodanów i tylko 0,2 g tłuszczu.
Jeśli mamy problemy z regeneracją warto pomyśleć o BCAA oraz ZMA.
Jeśli nasza dieta jest uboga w warzywa i owoce warto pomyśleć o preparacie witaminowym.
Np. AllNutrition VitaminAll Sport, które:
- pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu energii, samopoczucia i stanu zdrowia
- poprawia koncentrację, koordynację oraz czujność organizmu
- przyśpiesza regenerację
Podsumowując – żeby rozpocząć odchudzanie musimy przyjrzeć się swojej diecie, wyeliminować przetworzoną żywność, zapewnić odpowiednią wartość energetyczną i odżywczą posiłków. Druga sprawa to aktywność fizyczna – nie tylko poprawi wygląd sylwetki, ale i przyczyni się do lepszego samopoczucia oraz poprawy parametrów zdrowotnych. I co najważniejsze – zadbajmy w tym okresie o komfort psychiczny, o relaks, regenerację.