Coraz częściej panie sięgają po twardy doping. W jednym z badań wykorzystywały: oxandrolone (Anavar), stanozolol (Winstrol), testosteron, nandrolone, boldenone i trenbolone (w tej kolejności). Te dane powinny szokować, bo trenbolone, poza jednym krajem na świecie i to na krótko (Francja; Parabolan i Hexabolan), nigdy nie był dopuszczony do stosowania u ludzi. Powszechnie wykorzystuje się go w USA do tuczu bydła przed ubojem. Występuje tylko w preparatach dla zwierząt i na czarnym rynku. Testosteron nie nadaje się dla kobiet, ponieważ ma silne właściwości wirylizujące. Byłby opcją, gdyby kobieta chciała dokonać próby zmiany płci, co się oczywiście nie uda, ale niszczy właściwości kobiecej sylwetki.
Co to jest wirylizacja?
Niezależnie, z jakim środkiem mamy do czynienia: pochodną DHT (masteron, oxandrolone, stanozolol), 19-nortestosteronami (nandrolone, trenbolone i ich pochodne) czy „czystym” testosteronem (Omnadren 250, Sustanon, Testosteron undecanoate, propionate, enanthate itd.), czy zmodyfikowaną pochodną dihydrotestosteronu (np. Anapolon), u kobiet można się spodziewać efektów wirylizacji, czyli dużych lub małych grup skutków ubocznych. Jest to spowodowane brakiem u kobiet androgenów w dużych, ponadfizjologicznych stężeniach.
Wirylizacja może występować jako:
Postać duża — z nadmiernym wzrostem owłosienia, czyli hirsutyzmem, łojotokiem, trądzikiem, wypadaniem włosów, zaburzeniami miesiączkowania, maskulinizacją sylwetki z przerostem mięśni i obniżeniem głosu, zanikiem tkanki piersi, zmianą rysów twarzy, przerostem łechtaczki.
Postać mniejsza — ze zmianami skórnymi (w szczególności nadmierne owłosienie), z e współwystępującymi problemami menstruacyjnymi lub bez.
Oczywiście, pewne środki przynoszą zmiany szybciej (np. testosteron, Anapolon, trenbolone, Metanabol), a inne wolniej (boldenone, nandrolone, oxandrolone), niemniej z takim ryzykiem po prostu trzeba się liczyć.
W dawnych, brutalnych czasach, gdy nie zdawano sobie sprawy z potencjału sterydów anaboliczno-androgennych, te środki podawano kobietom i dzieciom.
Jak Anapolon wpływa na cykl miesiączkowy?
Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, zbyt wiele czynników wchodzi w grę. Przede wszystkim zależy, czy podaje się mało, czy dużo Anapolonu (np. „mało” to 5-10 mg dziennie, „dużo” to 50-100 mg dziennie, potężna dawka to 300-500 mg dziennie). Ogólnie w medycynie podawano nawet 5 mg oxymetholonu na kilogram masy ciała, czyli kolosalne dawki środka.
W cytowanym eksperymencie przetestowano trzy różne schematy leczenia:
Trzy kobiety otrzymały co drugi dzień 100 mg Anapolonu doustnie (w dawce podzielonej, czyli 50 mg dwa razy dziennie) począwszy od szóstego dnia cyklu (we wczesnej fazie folikularnej), czyli 100 mg w poniedziałek (50 mg rano, 50 mg po południu), 100 mg w środę (50 mg rano, 50 mg po południu), 100 mg w piątek (50 mg rano, 50 mg po południu), 100 mg w niedzielę (50 mg rano, 50 mg po południu) itd.
Kolejne trzy panie otrzymywały co drugi dzień 100 mg Anapolonu (dwa razy 50 mg na dobę w dawce podzielonej) od dziesiątego dnia cyklu (późna faza folikularna). Dawkowano oxymetholone w taki sam sposób jak w pierwszym przypadku, ale od innego dnia cyklu.
Ostatnie cztery panie otrzymały 100 mg oxymetholonu codziennie od momentu owulacji, co wykrywano poprzez zmiany temperatury. Czyli stosowano Anapolon we wczesnej fazie lutealnej, a dawkowanie było potężne, bo 700 mg tygodniowo (wystarczyłoby na średniej klasy „byczka”).
Anapolon na początku cyklu miesiączkowego
Gdy Anapolon podawano wcześnie, czyli od szóstego dnia cyklu, hamował on owulację, tłumił wydzielanie LH i miał wpływ na spadek temperatury ciała.
Co to znaczy?
U kobiet LH (hormon luteinizujący) odpowiada za syntezę testosteronu (tak samo, jak u mężczyzn) w komórkach osłonki nabłonka pęcherzykowego jajników. LH pośrednio odpowiada za syntezę estrogenów (tak samo, jak u mężczyzn, spora pula estrogenów u pań powstaje wskutek oddziaływania kompleksu aromatazy z testosteronu; część jest wytwarzana w nadnerczach, obok DHEA). Dodatkowo LH odpowiada za wywołanie owulacji, warunkuje przemianę pęcherzyka w ciałko żółte, kontroluje produkcję progesteronu (również powstaje w jajnikach, obok estrogenów i niewielkich ilości androgenów). Nie powinno więc dziwić, że podawanie oxymetholonu hamowało owulację, skoro potrafi on silnie stłumić wydzielanie LH.
Na dodatek Anapolon powodował potężną supresję wydzielania progesteronu, a — nie przypadkiem w określonej fazie cyklu u kobiet następuje wzrost LH, progesteronu i estradiolu. Jednakże u jednej kobiety z pierwszej grupy owulacja i cykl przebiegały bez zmiany, ale mniejsza była temperatura ciała, odnotowano spadek LH, a stężenie progesteronu spadło o 43%.
Progesteron jest jednym z najważniejszych hormonów w trakcie ciąży, dlatego jego supresja przez Anapolon ma ogromne znaczenie. Właściwie w tym aspekcie Anapolon ma działanie zbieżne z progesteronem. Ten ostatni hormon potrafi hamować LH (sprzężenie zwrotne) i przez to — owulację.
Anapolon od dziesiatego dnia cyklu miesiączkowego
Gdy Anapolon podawano od dziesiątego dnia cyklu, u dwóch pań zmienił on długość całego cyklu i samej fazy lutealnej o 1-2 dni. Stężenie progesteronu zostało stłumione od 21% do 51%. U trzeciej pacjentki długość cyklu zmniejszyła się o 7 dni, faza lutealna o 10 dni, a stężenie progesteronu spadło o 71%.
Anapolon w połowie cyklu
W tej grupie kobiet podawnie oxymetholonu rozpoczęto po podwyższeniu temperatury w połowie cyklu. Wykresy temperatury i stężenia progesteronu wskazują, że wystąpiła owulacja. Długość cykli została skrócona o 6 do 8 dni, ponieważ skróciła się długość fazy lutealnej cyklu. Stężenia progesteronu zostały stłumione u wszystkich pacjentek od 53% do 81%.
Podsumowanie
Anapolon, podobnie jak wszystkie inne SAA i testosteron, potrafi hamować poprzez mechanizm sprzężenia zwrotnego nie tylko funkcjonowanie podwzgórza, ale i przysadki. Dlatego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn stosujących sterydy anaboliczno-androgenne silnie stłumione są stężenia LH, FSH, zanika endogenna produkcja testosteronu (u mężczyzn) oraz testosteronu, estrogenów i progesteronu u kobiet.
Nasilenie wpływu SAA jest zależne od dawki i czasu trwania cyklu farmakologicznego. Ze względu na swoje właściwości Anapolon nie nadaje się do stosowania u kobiet, przynosi zbyt duże szkody. Wydaje się, iż największe straty przynosi na początku cyklu miesiączkowego, a mniej wyraźne od połowy cyklu.
Referencje:
Molinatti G.M. i in. Virilization in women. Clinical and therapeutic aspects https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8232116/
COX D.W. i in. Perturbations of the human menstrual cycle by oxymetholone https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1115110/