Paznokcie (ary by malutka_k)

Zabiegi pielęgnacyjne poprawią kondycję i wygląd paznokci tylko wtedy, gdy będą prawidłowo wykonane.

Oto błędy, których powinnaś się wystrzegać:
Używanie nieodpowiednich pilników
-Zrezygnuj z metalowych, bo strzępią płytki, unikaj także tekturowych, bo przeznaczone są do tipsów i paznokci u stóp. Bez obaw używaj pilników szklanych i kamiennych. Pamiętaj, by piłować paznokcie w jednym kierunku, inaczej będą się rozdwajać.
-Nieprawidłowe wycinanie skórek
Panie wycinają je zwykle zbyt głęboko – na paznokciu powstaje wtedy wgłębienie, które często pęka, gdy znajdzie się w połowie płytki. Najlepiej wcale nie wycinać skórek, tylko odsuwać je drewnianym patyczkiem po posmarowaniu oliwką lub specjalnym preparatem, ale nie zawsze jest to możliwe. Czasami skórki są tak grube, że bez wycięcia cążkami pękają i zadzierają się.
-Zbyt częste polerowanie paznokci
Po użyciu polerki rzeczywiście wyglądają one ładniej, a położony lakier dłużej się trzyma. Ale polerowanie bardzo niszczy płytki. Na taki zabieg raz
w miesiącu mogą sobie pozwolić tylko panie, które mają grube i mocne paznokcie.
-Mało delikatne czyszczenie
Zanieczyszczenia spod paznokci można usuwać szczoteczką lub drewnianym patyczkiem. Trzeba to jednak robić bardzo delikatnie, w przeciwnym razie podważona płytka odklei się nieco od skóry, a to utoruje drogę grzybom i bakteriom.
-Malowanie bez podkładu
To poważny błąd, bo lakier wysusza paznokcie, matowi je i osłabia. Konieczna jest więc specjalna baza, która chroni płytki przed zażółceniem i wysuszeniem, a także przedłuża trwałość lakieru. W drogeriach można kupić zwykłą bazę lub kosmetyk posiadający dodatkowo właściwości pielęgnacyjne albo wyrównujący powierzchnię paznokcia. Jeśli chcesz, żeby manikiur trzymał się bardzo długo, na bazę i lakier możesz jeszcze nałożyć preparat nawierzchniowy.

Masz kruche, łamliwe paznokcie? Rozdwajają się, mimo że zdrowo się odżywiasz i o nie dbasz? Może to oznaczać zaburzenia wewnętrzne. Bywa sygnałem artretyzmu, kłopotów z krążeniem lub niedoboru składników odżywczych, np. witamin, żelaza, wapnia i magnezu.
Ale może po prostu nie chronisz swoich paznokci przed detergentami? Przy każdym zmywaniu naczyń czy sprzątaniu mieszkania twoje dłonie są narażone na działanie substancji chemicznych, często silnie drażniących, zawartych w proszkach i płynach do czyszczenia. Zanim pójdziesz do lekarza, naucz się więc korzystać z gumowych rękawiczek podczas prac domowych. Maluj paznokcie lakierem zawierającym odżywkę, która utwardza płytkę, albo też wcieraj odżywkę z żelazem, wapniem, magnezem oraz witaminami. Bezpieczny i naprawdę skuteczny preparat kupisz wyłącznie w dobrym salonie kosmetycznym lub u manikiurzystki. Do zmywania lakieru nigdy nie używaj preparatu z acetonem, który wysusza płytkę.

Zmiany zauważalne na płytce paznokcia

Kolor ostrzegawczy
Zdrowe paznokcie są jasnoróżowe, a płytka przejrzysta. Dlatego zwracaj uwagę na wszelkie zmiany ich koloru. Paznokcie zbyt blade mogą sygnalizować silny niedobór żelaza. Jeśli natomiast zaobserwujesz, że stały się żółte, jak najszybciej powiedz o tym lekarzowi. Taki wygląd paznokci może być objawem poważnej choroby układu oddechowego, płuc, nerek, jak również wątroby.
Przyczyna żółtego lub brązowego zabarwienia płytki paznokciowej może też być banalna. Pojawia się ono zazwyczaj, gdy często malujesz paznokcie lakierami o intensywnych, ciemnych kolorach, których pigment jest wchłaniany przez płytkę. Takiego zabarwienia nie usuniesz zmywaczem. Zniknie samo po kilku tygodniach, jeśli zrezygnujesz z kolorowego lakieru. Możesz też polerować paznokcie gładką stroną przeznaczonego do tego celu papierowego pilniczka i moczyć je w soku z cytryny (na 10-15 minut włóż palce do miseczki z sokiem z dwóch cytryn).
Często na paznokciach pojawiają się białe plamki. Jeżeli pokażą się na jednym czy dwóch, są zapewne wynikiem urazu. Ale gdy widać je na większości paznokci, prawdopodobnie świadczą o niedoborze wapnia i cynku. Niekiedy są objawem łuszczycy lub niegroźnego miejscowego niedoboru keratyny.
Ciemne plamki mogą być śladem po uderzeniu, które spowodowało niewielki wylew pod paznokciem, np. kiedy przytniesz palce w drzwiach. Bywa, że w tym miejscu paznokieć oddzieli się od łożyska, dając dostęp bakteriom. Rozwinie się stan zapalny i wtedy wskazane będzie miejscowe leczenie antybiotykiem. Jeśli tak się stanie, koniecznie pamiętaj, by wszelkie domowe prace wykonywać tylko w gumowych rękawiczkach, absolutnie nie lakierować paznokci i nie nakładać sztucznych, dopóki zapalenie nie ustąpi.
Brązowe lub czarne plamy rozciągające się na skórę palca wokół paznokcia mogą być czerniakiem – najgroźniejszym rakiem skóry. Jeśli więc zauważysz je u siebie, natychmiast idź do lekarza dermatologa. Pamiętaj, że wczesne i szybko rozpoczęte leczenie może naprawdę uratować ci życie!
Zasinienie i plamki ciemnoniebieskie czasem sygnalizują niewydolność krążenia, chorobę serca czy płuc. Jeśli na dodatek źle się czujesz, każdy większy wysiłek fizyczny, np. wejście po kilku schodach, sprawia ci trudność, to znak, że nie ma na co czekać. Czasem zdarza się, że u małego dziecka nagle zsinieją paznokcie i usta. To zwiastuje ostry atak astmy spowodowanej alergią. Tylko szybka interwencja lekarza pozwoli go bezpiecznie uniknąć.

Zmieniona powierzchnia
Nawet sama powierzchnia płytki świadczy o stanie twojego zdrowia. Podłużne rowki czasem oznaczają zaburzenia przewodu pokarmowego lub osteoporozę. Mogą też mówić o starzeniu się paznokci. Są odpowiednikiem zmarszczek na skórze. Takie zmiany miewają podłoże genetyczne i pojawiają się już u niektórych trzydziestolatków. Bywają również skutkiem częstych urazów paznokci, np. podczas mało delikatnego manikiuru z użyciem metalowych cążek.
Poprzeczne bruzdy w kształcie półksiężyca, najczęściej na wszystkich paznokciach, to objaw niedożywienia lub dolegliwości neurologicznych. Są charakterystyczne dla osób poddanych chemioterapii.
Nieregularne bruzdy bywają pamiątką po wyniszczających chorobach, np. zapaleniu płuc. Towarzyszą także łuszczycy i egzemom. Jeśli je zauważysz, idź do lekarza.

Ważny kształt
Czasem paznokcie mają kolbowaty kształt. Patrząc na nie z boku, widzisz, że płytka położona płasko opada w dół przy naskórku. Przy naciskaniu masz wrażenie, że sprężynuje. To efekt zmiany położenia paznokcia na łożysku. Takie zniekształcenia oznaczają niekiedy chorobę płuc lub serca. Jeśli pojawią się z dnia na dzień, choć zdarza się to naprawdę rzadko, mogą sygnalizować chorobę nowotworową. Łyżeczkowate wgłębienie na środku paznokcia to objaw anemii lub zaburzenia równowagi w wydzielaniu hormonów tarczycy. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni, czy trzeba rozpocząć leczenie.

Co to jest macierz
U nasady pod skórą znajduje się macierz, czyli warstwa komórek, z której paznokieć wyrasta. Biały półksiężyc, zwany obłączkiem paznokcia, to miejsce, w którym część żywa zamienia się w martwą płytkę rogową. Możemy ją bezboleśnie skracać nożyczkami. Paznokieć leży na podściółce, czyli łożysku. Całość jest otoczona przez wały paznokciowe. Skórki, czyli obrąbek naskórkowy, narastają na płytkę, chroniąc paznokieć przed wysychaniem oraz infekcjami.

Frencz
Choć najładniej wygląda przy paznokciach o lekko kwadratowym kształcie, każdej dłoni doda elegancji. Manikiur francuski polega na tym, by opiłowane paznokcie pomalować dwoma lakierami – kryjącym białym wystające poza opuszki palców półksiężyce paznokcia, natomiast całość transparentnym, w naturalnym odcieniu różu lub beżu.
Potrzebne ci będą:

* odżywka do paznokci, spełniajaca rolę bazy podkładowej
* dwa lakiery – jeden biały, kryjący, do końcówki paznokcie, drugi transparentny różowy lub beżowy
* utwardzacz lakieru

Przydadzą się:

* paski samoprzylepne, pomagające precyzyjnie zamalować białą końcówkę
* biała kredka, do zabarwiania paznokcia od spodu
* korektor lakieru – dzięki ukośnie ściętej końcówce umożliwia precyzyjne i łatwe poprawki lakieru na paznokciach już po ich pomalowaniu. Usuwa nadmiar lakieru jak gumka (po użyciu końcówkę należy wyczyścić chusteczką higieniczną)

Jak to zrobić?

1. Możesz wmasować w skórki specjalną oliwkę, która je zmiękczy. Oczyść paznokcie z resztek lakieru, odtłuść je zmywaczem bez acetonu.

2. Pomaluj je jedną warstwą bezbarwnej odżywki lub lakieru podkładowego.

3. Zamaluj końcówki paznokci białą, kryjącą farbą. Gdy masz wprawę zrób to bez wspomagania, gdy nie masz – na każdy paznokieć poniżej białej końcówki wystającej poza opuszek palca naklei pasek ochronny, który umożliwi ci precyzyjne zamalowanie części wystającej paznokcia.

3. Gdy lakier wyschnie – delikatnie odklej ochronne paski.

4. Całe paznokcie pomaluj dwoma warstwami lakieru w kolorze naturalnym.

5. Aby przedłużyć trwałość minikiuru pokryj paznokcie lakierem utwardzającym, który często także przyspiesza wysychanie.

Niektórym paniom, mimo stosowania pasków ochronnych, nie udaje się sztuka w miarę precyzyjnego zamalowania końcówki paznokci. Dla nich wymyślono kredkę, którą od spodu można zabarwić wystającą część.

Autor: malutka_k (sfd)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *