Magnez jest pierwiastkiem o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania naszego organizmu, przy czym jego właściwości nie ograniczają się jedynie do działania „antystresowego” czy dodawania energii, (jak mogłoby wynikać z telewizyjnych reklam zawierających go preparatów), a są o wiele szersze. Już nawet niewielkie niedobory tego pierwiastka mogą wywoływać szereg działań niepożądanych ze strony układów: nerwowego, immunologicznego, hormonalnego i układu krążenia oraz zwiększają ryzyko występowania wielu chorób, dlatego też odpowiednia podaż magnezu ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i szczytowej kondycji psychofizycznej.
Osłabiona koncentracja i zdolność uczenia się
Niedobory magnezu negatywnie odbijają się na naszej zdolności do skupiania uwagi, upośledzają zapamiętywanie informacji i kojarzenie faktów. Osoby z niedoborami tego pierwiastka gorzej znoszą obciążenia psychiczne, słabiej wypadają w zadaniach, których liczy się refleks i logiczne myślenie. Jak się okazuje, magnez usprawniać może komunikację pomiędzy neuronami, a także zwiększa gęstość synaps w rejonach mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie i kojarzenie.
Zwiększone ryzyko depresji
Zgodnie z wynikami badań naukowych niedobory magnezu niekorzystnie odbijają się na naszym samopoczuciu, zdolności do radzenia sobie ze stresem oraz zwiększają ryzyko depresji. Obserwacje z udziałem osób ze zdiagnozowaną depresją, które próbowały odebrać sobie życie wykazały, że poziom magnezu w płynie rdzeniowo-mózgowym jest u nich statystycznie niższy niż u osób zdrowych… więcej